چهارشنبه سوری با شبکه بلاکچین سور

«امروز مورخ سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۶ تا ۱۸ معرفی شبکه بلاکچین سور در لایو اینستاگرام و پخش زنده در یوتیوب و آپارات»

پروژه بلاکچین سور یک بلاکچین عمومی بومی برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند برای استفاده عمومی، با هزینه‌ی کم و مقیاس‌پذیری بالاست که توسط جمعی از صاحب نظران و فعالین حوزه رمزارز ایران تعریف و پیاده سازی شده است. پلت‌فرم این بلاکچین با هدف ارائه‌ی یک بستر مطمئن داخلی، مقرون‌‌به‌صرفه و محرمانه برای پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های توزیع‌شده بر بستر قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شده است.

در پنل این برنامه زنده قرار است به معرفی پروژه و مزیت‌های رقابتی آن برای پروژه‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند در داخل کشور پرداخته شود.

هدف بلاکچین سور چیست؟

در این بلاکچین، بنیاد سور با همکاری تاییدکننده‌ها، توسعه‌دهندگان، صاحبان کسب و کارها، مراکز تبادل و کاربران اپلیکیشن‌ها، در بستری که مبتنی بر قوانین کشور و قواعد پذیرفته‌شده است به تعامل با یکدیگر می‌پردازند. طی این همکاری امور دیگران را نیز در کنار اصلاح امور خود تسهیل می‌کنند.

در بلاکچین سور چه می‌گذرد؟

در بلاکچین سور در هر ۲ ثانیه یک بلوک جدید بسته می‌شود. سایز بلوک‌ها از نظر حجمی محدودیت خاصی ندارد، اما مقدار گس مصرفی در هر بلوک حداکثر می‌تواند ۱۰ میلیون واحد گس باشد. کارمزد تراکنش‌ها دقیقا مانند شبکه‌ی بلاکچین اتریوم است.

  • بیشینه‌ی اندازه‌ی بلوک: نامحدود
  • زمان تشکیل هر بلوک: ۲ ثانیه
  • بیشینه‌ی سوخت مصرفی هر بلوک: ۱۰ میلیون گس
  • پاداش ثبت بلوک در حال حاضر: ۱.۱۶ سورن
  • الگوریتم اجماع: IBFT-2

ویژگی‌های بلاکچین سور

از ویژگی‌های این بلاکچین می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • مقیاس‌پذیری بالا: این شبکه توانایی ثبت ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد.
  • هزینه‌ی تراکنش مقرون‌به‌صرفه: هزینه‌ی تراکنش‌ها بسیار کم است و به دلیل استفاده از سازوکار اجماعی POA، هزینه‌ی تولید توکن پایین خواهد بود.
  • پایداری بالای شبکه: گره‌های اولیه‌ی شبکه‌ی بلاکچین سور، تضمین می‌کنند تا زمانی که شبکه از یک حداقل پایداری برخوردار نشود (به عنوان مثال، تعداد خاصی گره) به حضور خود در شبکه ادامه دهند.
  • پشتیبانی از ثبت تراکنش‌های خصوصی: در این شبکه این امکان وجود دارد که تراکنش‌های محرمانه با روش خاصی روی شبکه ثبت شود.
  • پشتیبانی از قراردادهای هوشمند: پلتفرم سور، بستری مبتنی بر هایپرلجر بسو (Hyperledger BESU) است و در نتیجه در این شبکه امکان توسعه‌ی قراردادهای هوشمند مشابه اتریوم به زبان سالیدیتی (Solidity) فراهم است.

توکن سورن

شبکه‌ی بلاکچین سور دارای یک توکن پایه‌ی شبکه به نام «سورن» است. این توکن برای پرداخت هزینه‌ی ثبت تراکنش‌ها از سوی ثبت‌کننده‌ی تراکنش پرداخت می‌شود و در نهایت توسط تأییدکننده‌ای که این تراکنش توسط وی ثبت می‌شود، دریافت می‌شود. به این ترتیب چرخه‌ی گردش توکن شبکه تعریف می‌شود.

شما در حال حاضر می‌توانید با پرداخت اتر ETH توکن سورن (SRN) خریداری کنید.

موسسان بنیاد سور چه کسانی هستند؟

بنیاد سور در حال حاضر ۱۶ عضو دارد که همگی از صاحب نامان این حوزه هستند. از این میان می‌توان از علیرضا زجاجی، بابک جلیلوند، مصطفی نقی پور فر، یاشار راشدی، سپهر محمدی و مهکامه شریف زاد نام برد.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه