TXID پیگیری لینک تراکنش
پارس بیتی گرامی ممکن است برایتان پیش آمده باشد که بعد از پرداخت و یا واریز ارز دیجیتال، ما از شما لینک تراکنش یا TXID را به عنوان مدرک درخواست کرده باشیم. تک تک تراکنش‌هایی که بر روی بلاک چین‌های مختلف انجام می‌شوند دارای یک شناسه خاص هستند. در ادامه با کاربرد شناسه تراکنش و مراحل پیدا کردن TXID آشنا می‌شوید.
TXID چیست و چگونه می‌توان تراکنش را از طریق آن پیگیری کرد؟
وقتی حرف از فناوری خاصی مانند بلاک چین در میان است، اولین چیزی که درباره ویژگی‌های آن می‌گوییم غیرمتمرکز بودن است. همان‌طور که می‌دانید غیرمتمرکز بودن یعنی هیچ نهاد و دولتی نمی‌تواند به اطلاعات و تراکنش‌های انجام شده در بستر بلاک چین دسترسی داشته باشد و آن را تغییر دهد. TXID یا لینک تراکنش، عبارتی از اعداد و حروف انگلیسی است که برای پیگیری وضعیت تراکنش در بستر بلاک چین مورداستفاده قرار می‌گیرد. هر تراکنش در شبکه بیت کوین یا آلتکوین ها، یک TXID خاصی خواهد داشت که با استفاده از این کد می‌تواند تراکنش انجام شده را ردیابی نماید. این کد معمولاً تا ۶۴ کاراکتر ثبت می شود.
نمونه کد اختصاص‌داده‌شده:
A123as65hd92wml6334OIUf5sh66y8wx2d9qo985VC236rf4j2u3cv8e36j5afj8
از دیگر قابلیت های مهم لینک تراکنش، دستیابی به اطلاعات گزینه های زیر می باشد :
الف ) وضعیت تراکنش :  وضعیت تراکنش می تواند موفق، نا موفق و یا در حال انتظار باشد.
ب ) بلوک : شماره بلاکی که داده ها در آن ذخیره می شوند.
پ ) زمان تراکنش : زمانی که تراکنش ها در شبکه انجام می شوند.
ت ) آدرس تراکنش : آدرس کیف پول فرستنده و آدرس مقصد.
ث ) مقدار : تعداد رمزارزهای ارسال شده و مقدار آن ها در یک زمان معین.
ج ) کارمزد تراکنش : کارمزد تراکنش در اتریوم یا سایر پلتفرم‌های بلاک چین مانند کاردانو (ADA)، BNB Smart Chain (BNB)، بیت‌کوین (BTC) و...


چگونه باید از TXID استفاده کرد؟
کاربران عزیز برای استفاده از TXID میتوان با یک مثال ساده توضیح داد که اگر از طریق کیف پول وب سایت blockchain.com مقداری بیت کوین به شخصی انتقال داده اید، در قسمت بلاک اکسپولر آن می توانید با وارد کردن لینک تراکنشی که به شما ارائه شده است، وضعیت تراکنش را جویا شوید. برای بررسی تراکنش های اتریوم می توانید از وب سایت Etherscan استفاده نمایید. وب سایت هایی هم وجود دارند که لینک تراکنش شما را در چندین بلاک چین جستجو و نتیجه را به شما می گویند. وب سایت SoChain می تواند تراکنش های انجام شده در بلاک چین های بیت کوین، اتریوم، دش، زی کش و لایت کوین را با استفاده از TXID شما پیگیری نماید.
چطور باید به شناسه TXID دسترسی پیدا کرد؟
فرقی نمی‌کند از کدام کیف پول یا پلتفرم برای انجام معاملات خود استفاده کرده‌اید؛ تعداد زیادی از کیف پول‌‌های فعال می‌توانند این لینک را در اختیار شما بگذارند. برای پیداکردن و دسترسی به تراکنش معاملات، محدودیت خاصی وجود ندارد که مجبور شوید حتماً از یک کیف پول وب‌سایت استفاده نمایید. شناسه TXID معمولاً در لیست تراکنش‌های اپلیکیشن یا وب‌سایتی که از طریق آن تراکنش را انجام داده‌اید وجود دارد و می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. تمامی کیف پول های دیجیتال قسمتی برای TXID دارند که به شما کمک می‌کند تراکنش خود را پیگیری نمایید.
  • جستجوی TXID در Trust Wallet:
1 – برنامه Trust Wallet خود را باز و روی رمزارز مورد نظرکلیک نمایید. در این قسمت تمام تراکنش هایی که با این رمزارز انجام شده است نمایش داده می شود.
2 – انتخاب تراکنش مورد نظر
3 – کلیک بر روی گزینه “More Details”
4 – دریافت لینک تراکنش
  • جستجوی TXID در Coinbase:
1 – کلیک برروی تب Accounts
2 – روی کیف پول ارزدیجیتال که تراکنش را از آن ارسال کرده اید کلیک نمایید.
3 – انتخاب تراکنش مورد نظر
4 – در صفحه باز شده روی گزینه View Transaction کلیک و TXID  را کپی نمایید.
  • جستجوی TXID در بایننس :
1  -ابتدا باید وارد حساب کاربری خود بشوید
2 – کلیک بر روی گزینه wallet در هدر سایت
3 – انتخاب گزینه Spot Wallet
4 – کلیک برروی گزینه Transaction History
5 - در این بخش شما می توانید تاریخچه تمامی انتقالات رمزارز خود را مشاهده و بر روی تراکنشی که TXID آن را نیاز دارید کلیک نمایید.
  • جستجوی TXID در MetaMask :
1 - جستجو در نسخه کروم
2 - به محض ارسال تراکنش، در تب Activity حساب شما ظاهر می شود و جزئیات ارسال یا دریافت شما را نشان می دهد. روی تراکنش مورد نظر کلیک نمایید
3 – کلیک برروی گزینه  Copy Transaction ID  
اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری مشاهده نمایید، می‌توانید View on block explorer را نیز انتخاب کنید، که شما را برای تراکنش به صفحه جستجوگر بلاک مربوطه منتقل می کند.
  • جستجو در اپلیکیشن موبایلی متامسک :
الف ) اگر جستجو بر اساس نوع ارز دیجیتال باشد، در صفحه اصلی روی رمزارز مورد نظر کلیک کرده و تراکنش مورد نظررا انتخاب نمایید.
ب ) اگر جستجو از طریق تاریخچه تراکنش ها باشد، از نماد دایره ای در سمت چپ بالا به سابقه تراکنش بروید و روی گزینه Transaction History کلیک کرده.
پس از یافتن تراکنش مورد نظر برای بررسی، روی آن ضربه بزنید تا جزئیات آن نمایش داده شود.


چگونه میتوان جزئیات تراکنشهای رمزنگاری را با استفاده از شناسه تراکنش مشاهده کرد :
برای مشاهده جزئیات یک تراکنش، به جست و جوگر بلاک چین مراجعه نمایید. به طور کلی، برای هر رمزارز چند جست و جو بلاک چین وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:
ETH : etherscan.io
LTC: live.blockcypher.com
BCH: bch.btc.com
ETC : gastracker.io
XLM : stellar.expert
XRP : xrpscan.com
EOS : www.eosx.io
پیگیری تراکنش از شبکه ترون : tronscan
پیگیری تراکنش از شبکه بایننس : binance.mintscan


پیگیری تراکنش در کیف پول بلاک چین:
1 - سایت Blockchain.com
2 - کلیک بر روی گزینهExplorer  
3 – وارد کردن آدرس کیف پول  : کادر مشخص شده جایی است که باید آدرس کیف پول خود را وارد نمایید تا سایت طبق آدرس وارد شده، معاملات انجام شده و جزئیات آن را برای شما نمایش دهد.
در پایین صفحه شما میتوانید لیست تراکنش‌های انجام شده را با جزئیات بیشتری ببینید. این جزئیات شامل اطلاعاتی مثل تاریخ و زمان معاملات، آدرس مبدأ و مقصد، میزان کارمزد وTXID  است. به این صورت می‌توان لینک تراکنش تمام معاملات را پیدا نمایید.
وقتی TXID را پیدا کردید، مجدد می‌توانید در قسمت Block explorer لینک تراکنش را وارد نمایید و صفحه‌ای مشاهده خواهید کرد که معامله و جزئیات آن را نشان می‌دهد.