مورگان استنلی اصلاح قیمت 50 درصدی بیت‌کوین را امری عادی قلمداد کرد

موسسه‌ی سرمایه‌گذاری معتبر مورگان استنلی (Morgan Stanley) با انتشار یک سند تحقیقاتی تحت‌عنوان «شرایط بازار خرسی (State of the bear market)» کاهش 50 درصدی قیمت بیت‌کوین از ماه نوامبر را مطابق با استانداردهای تاریخی بازار و عادی قلمداد کرد.

Sheena Shah، مسئول ارشد بخش تحقیقات رمز ارز مورگان استنلی، در این سند مطالعاتی که چند روز گذشته انتشار یافت برآورد ارزش تقریبی دارایی‌های دیجیتال را دشوار خواند، وی دلیل این امر را استفاده از آنها در معاملات سوداگرانه و حجم نقدینگی (لیکوئیدیتی) بانک‌ مرکزی و عرضه‌ی بالای دلار آمریکا عنوان کرد.

معامله‌ی بیت‌کوین کمتر از قیمت 28000 دلاری نقاط ضعف‌ زیادی برای بازار به‌همراه خواهد داشت، زیرا این سطح کف قیمتی این دارایی دیجیتال در سال گذشته بوده است. اما خرید و فروش آن در محدوده‌ی 45000 دلاری از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این سطح مقاومت بیانگر چرخش روند نزولی بازار به‌سمت یک جریان صعودی خواهد بود.

بانک مورگان استنلی با اشاره به این نکته که بیت‌کوین از زمان پیدایش خود در سال 2009 شاهد 15 بازار خرسی بوده است، اصلاح چند ماه اخیر آن را در بازه‌ی تعریف‌شده‌ی تاریخی خود دانست.

مورگان استنلی در متن سند تحقیقاتی خود اظهار داشت:

«تا هنگامی که بیت‌کوین به‌عنوان وجه رایج پرداختی برای محصولات، کالاهای تجاری و خدمات تراکنشی (چه در دنیای رمز ارز و چه خارج از آن) استفاده نشود، به‌سختی می‌توان ارزش واقعی آن را براساس تقاضای بازار و فارغ از حدس و گمانه‌زنی‌ها تعیین کرد.»

این بانک گفت اگر ما درحال عبور از یک اصلاح بازار پرریسک باشیم، سرمایه‌گذاران رمز ارزها بهتر است رویکردی صبورانه اتخاذ کنند. همچنین چنانچه نقدینگی (لیکوئیدیتی) بانک مرکزی ازبین برود، شروع یک روند گاوی نیازمند افزایش حجم سفارشات و بازدهی معاملات لوریج (اهرمی) خواهد بود.

این گزارش در پایان متذکر شد که در ماه‌های پیش‌رو موضوعاتی همچون سازمان‌های تنظیم‌کننده، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و صدور استیبل‌کوین‌ها در کانون توجه قرار خواهند گرفت.

منبع: کوین دسک


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه