رکوردشکنی دوباره اتریوم ؛ کارمزد‌ها در دیفای به بالاترین حد خود رسید

با افزایش چشمگیر کارمزد اتریوم به بالاترین سطح خود در بحبوحه روند صعودی قیمت اتر، کارمزد استفاده از بعضی از پروتکل‌های پیچیده دیفای به بیش از ۱۰۰۰ دلار افزایش یافته است. امروز اتریوم موفق شد که بار دیگر یک رکورد جدید ثبت کند و به قیمت ۱۶۹۰ دلار رسید.

کارمزد گس اتریوم بار دیگر رکوردشکنی کرده و باعث شده است که بسیاری از پروتکل‌های دیفای برای سرمایه‌گذاران معمولی غیرقابل استفاده شود.

میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم پس از افزایش تقریبا ۲۰ درصدی طی ۲۴ ساعت گذشته، اکنون بر روی ۱۷.۶۷ دلار قرار دارد.

با توجه به اینکه بسیاری از پروژه‌های دیفای به اجرای قراردادهای هوشمند پیچیده نیاز دارند، گزارش‌ها حاکی از آن است که کارمزد استفاده از پروتکل‌هایی که به تراکنش‌های پیچیده متکی هستند به بیش از ۱۰۰۰ دلار رسیده است. در بحبوحه این هرج و مرج، یکی از کاربران توییتر به اسم Olive Allen کارمزد گس تقریبا ۵۰۰۰ دلاری را برای پذیرش پیشنهاد معاملاتی خود در پلتفرم Rarible گزارش داده است.

افزایش کارمزد در پروژه‌های دیفای

کوین تلگراف نیز اوایل امروز، یک تراکنش ساده در Synthetix را بررسی کرد و با کارمزد ۱۱۶۲ دلاری مواجه شد. هرچند، این پروتکل در حال به‌روزرسانی است و ممکن است کارمزد تخمین زده‌شده، تحت تاثیر این موضوع باشد.

اما حتی یک تبادل ساده در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و سوشی‌سواپ نیز ۴۰ الی ۷۵ دلار هزینه به همراه دارند.

مجری پادکست ConsensusRough به اسم Checkmate در پاسخ به این کارمزدهای زیاد به کاربران دیفای هشدار داد تا قبل از سرمایه‌گذاری، هزینه‌های اجرای قراردادهای هوشمند را در نظر بگیرند.

وی تصویری به اشتراک گذاشت که در آن، یکی از کاربران به کارمزد بیشتر از قیمت اتر اشاره کرده بود. اگرچه این تصویر ممکن است جعلی و ساختگی باشد، اما مطابق سایر گزارش‌ها است.

اتریوم تنها شبکه‌ای نیست که با ازدحام شبکه مواجه است، به طوری که میانگین کارمزد بیت کوین نیز اکنون به بیش از ۱۴ دلار رسیده است.

علیرغم افزایش چشمگیر هزینه استفاده از شبکه‌های بیت کوین و اتریوم، باز هم به نظر می‌رسد که معامله‌گران خوش‌بین هستند، به طوری که قیمت اتر به رکورد ۱۷۰۰ دلار افزایش یافت.

از تاریخ ۲ فوریه که اتر به رکورد قیمت جدیدی دست یافت تاکنون، این ارز دیجیتال بیش از ۱۴ درصد افزایش قیمت داشته است. قیمت بیت کوین نیز با ۶ درصد افزایش طی ۲۴ ساعت گذشته به کانال ۳۸,۰۰۰ دلار وارد شد.

افزایش کارمزد اتریوم، ضرورت استفاده از راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم را در آستانه به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ متذکر می‌شود. Synthetix در حال انتقال به Optimistic Rollup است تا کارمزد گس را کاهش دهد، در حالی که سایر پلتفرم‌ها در حال بررسی راهکارهای لایه دوم دیگر نظیر xDai یا شبکه‌های لایه اول مقیاس‌پذیر نظیر پولکادات هستند.

چندلر سانگ (Chandler Song) هم‌بنیانگذار و مدیرعامل Ankr Network اخیرا روند صعودی ارزهای دیجیتال را به عنوان “قرار گرفتن در معرض بسیاری از آسیب‌پذیری‌ها و نواقص شبکه اتریوم” توصیف کرده است که اکثر پروژه‌های دیفای نیز بر بستر این شبکه ایجاد شده‌اند.

هرچند، کاربران دیفای ممکن است مجبور نباشند تا عرضه اتریوم ۲.۰ صبر کنند تا با کاهش کارمزد گس در شبکه اصلی اتریوم مواجه شوند، به طوری که تیم بیکو (Tim Beiko) یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم به پیشرفت‌های چشمگیر در پروپوزال EIP-1559 در ماه گذشته اشاره کرده است.

پروپوزال EIP-1559 توسط ویتالیک بوترین و اریک کانر ارائه شده و مکانیزم جدیدی را برای کاهش نوسان کارمزدها معرفی کرده است. هرچند، این پروپوزال به دلیل کاهش درآمد ماینرها با مخالفت از جانب جامعه ماینینگ اتریوم مواجه شده است.

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه