معرفی ارز دیجیتال دای

رمزارز دای (Dai)چیست

مقدمه:

DAI  یک Stablecoin غیرمتمرکز با قیمت ثابت یک دلار امریکا است.این ارز توسط اکوسیستم MakerDAO  به دنیا معرفی شد.این ارز روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

دای (Dai) چیست

شرکت میکر (Maker) اواخر ماه دسامبر ۲۰۱۷ استیبل کوین غیرمتمرکز خود با نام دای (Dai) را عرضه کرد. Dai توکن با استاندارد ERC20 اتریوم است که پشتوانه ۱ دلاری دارد. هر دای به ارزش یک دلار است و صرف نظر از این که چه مقدار از این توکن موجود باشد، همیشه ارزش آن یک دلار خواهد بود.

بر خلاف تتر، هیچ نهاد متمرکزی از ارزش دای پشتیبانی نمی‌کند و هیچ بانک سنتی با دلار واقعی حامی آن نیست. در این کوین هیچ چیزی وجود ندارد که بتوان آن را تعطیل کرد و هیچ مقام یا نهاد متمرکزی وجود ندارد که نیاز به اعتمادسازی باشد. دای در بلاک چین اتریوم با استفاده از قرارداد هوشمند ساخته شده است.

شرکت میکر یکی از شرکت های قدیمی مبتنی بر اتریوم است و بر روی این پروژه پیش از پیدایش اتریوم کار کرده است. این تیم در فضای بسیار خوبی قرار دارد و توسط Vitalik Buterin، خالق اتریم پشتیبانی می‌شود.

دای در واقع همانند دریافت یک وام یا قرض در برابر ارزش اتریوم‌ است. هر کسی می‌تواند دای را تولید کند؛ تنها چیزی که نیاز است، اتر و دانش فنی که چطور از برنامه غیرمتمرکز استفاده کنید.

اکثر کاربران نه به تولید دای نیازی دارند و نه نیازی است بدانند چگونه تولید می‌شود. هر چه دای دارای ارزش ۱ دلار باشد، کاربران بیشتر جذب این کوین می‌شوند و به آن ایمان می‌آورند و آن را خرج می‌کنند، می‌پذیرند و در صورت نیاز آن را به توکن‌های دیگر تبدیل می‌کنند.

حتی مشتاق‌ترین افراد به ارزهای دیجیتال نیز نیازی به ایجاد Dai یا دانستن نحوه ایجاد آن ندارند؛ برای کسب دای تنها کافی است کاربران در صرافی‌هایی نظیر صرافی‌های غیرمتمرکز DEX) ) موجود بر بستر اتریوم، آن را معامله کنند. این موضوع باعث می‌شود که دای به یکی از اجزای مهم هر صرافی غیرمتمرکز تبدیل شود.

MakerDAOچیست؟

MakerDAO  سازمانی است که برای ثبات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود امده است. Maker  بستری را برای دسترسی همگانی به اقتصاد غیرمتمرکز فراهم کرده است.این سازمان از دو توکن DAI   وMKRبرای رسیدن به اهدافش استفاده میکند.DAI که یه Stablecoin   غیرمتمرکز است،MKR نیز ارزدیجیتالی با هدف حفظ سیستم و مدیریت DAI است.

استیبل‌ کوین چیست

Stablecoin یک cryptocurrency است که ارزش آن به دارایی های کمتری مثل ارزهای فیات ، وثیقه ها ، سایر ارزهای رمزنگاری شده ، سبد کالاهای موجود در شاخص قیمت مصرف کننده ، فلزات گرانبها یا روغن وابسته است. برخی از پروژه های stablecoin حتی سعی دارند با استفاده از الگوریتم ها مقدار پایدار را برطرف کنند. ایده کلی stablecoin تولید دارایی رمزپایه ای است که ارزش آن مستعد نوسانات شدید نیست.

استیبل‌ کوین متمرکز

استیبل‌ کوین‌های متمرکز معمولاً توسط یک ارز فیات یا یک کالا پشتیبانی می‌شوند. همانطور که گفتیم تتر مثالی از استیبل‌ کوین‌های پشتیبانی‌شده با فیات (دلار) است و «پترو» نیز یک ارز دیجیتالِ باثبات پشتیبانی شده با کالا (نفت) است که توسط دولت ونزوئلا و برای مقابله با ابَرتورم جاری در این کشور ایجاد شده است.

مشکلی که جامعه ارزهای دیجیتال با استیبل کوین‌های متمرکز دارد این است که برای استفاده از این کوین‌ها باید به یک نهاد ثالث و متمرکز اعتماد شود و این دقیقاً در تضاد با ماهیت ارزهای دیجیتال است.

استیبل کوین غیرمتمرکز

استیبل‌ کوین‌های توزیع‌شده یا غیرمتمرکز توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند و این باعث می‌شود امن‌تر، شفاف‌تر و سریع‌تر باشند و نیاز به اعتماد به یک ارز فیات یا نهاد ثالث در آن‌ها وجود نداشته باشد.

استیبل کوین‌های غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین برای حفظ ثبات قیمت استفاده می‌کنند و این، تفاوت عمده‌یِ آن‌ها با استیبل کوین‌های متمرکز است. ثبات قیمت در این ارزها از طریق وثیقه‌گذاری و همچنین معرفی ابزارهای اضافی و مشوق‌ها تضمین می‌شود.

دای اولین ارز دیجیتال باثبات غیرمتمرکز است که با هدف حفظ ثبات قیمت، بدون نیاز به پشتوانه فیزیکی مانند فیات یا کالا به وجود آمد.

پیچیدگی دای Dai

دای به شدت پیچیده است و بعضی از افراد بیان کرده‌اند که این پیچیدگی، آن را بسیار مبهم می‌کند. این یک استدلال اشتباه است؛ زیرا مورد استفاده اصلی دای بر روی ارزش یک دلاری آن ثابت است. همین موضوع باعث می‌شود که دیگر به درک عمیق‌تر و دانش بیشتری از نحوه کارکرد آن نیاز نباشد. تقریبا تمام کاربران این استیبل کوین به دانستن نحوه کارکرد آن نیاز نخواهند داشت.

ورژن کنونی دای به صورت فنی یک ورژن آپدیت شده این استیبل کوین است که با نام “دای چند وثیقه‌ای” شناخته می‌شود. دلیل این نام گذاری این است که برای ساخته شدن این توکن، اجازه می‌دهد که چندین دارایی دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرند. نسخه قدیمی دای، اکنون با نام سای (Sai) شناخته می‌شود و به صورت تک وثیقه‌ای عمل می‌کند؛ زیرا این توکن تنها با استفاده از اتر به عنوان وثیقه ساخته می‌شود.

اولین دارایی دیجیتالی که در سیستم دای چند وثیقه‌ای در کنار اتر استفاده شد، توکن بت (BAT) بود. با این حال اگر واقعا می‌خواهید بدانید که چرا می‌توانید به دای اعتماد کنید، باید تمام جوانب سیستم این توکن و مشوق‌های اقتصادی موجود در آن را متوجه شوید.

چگونه قیمت DAI ثابت می ماند؟

وثیقه‌گذاری اتر برای تولید ارز دیجیتال دای

DAI  با دو مکانیسم “عرضه و تقاضا” و “کارمزد حفظ ثبات “قیمت را همیشه در محدوده یک دلار نگه میدارد.فرض کنید میخواهید معادل 1000 ،DAI تولید کنید،برای این کار باید حداقل یک و نیم برابر ارزش DAI تولیدی،اتریوم (ETH) و یا بت (BAT)   در Makervault  وثیقه بگذارید،یعنی 2500 اتریوم و یا بت میگذارید و 1000 DAIدریافت میکنید.ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که هرچه مقدارتولیدی افزایش یابد،قیمت کاهش می یابد و بالعکس،پس چگونه قیمت DAI ثابت میماند؟MakerDAO برای حل این مشکل از راهکار کارمزد حفط ثبات یا Stability Fee استفاده میکند.این کارمزد توسط دارندگان ارز MKR  که حق رای دارند تعیین میشود،در گذشته این کارمزد با ارز MKR  پرداخت میشد اما اکنون با DAI پرداخت میشود.اگر قیمت DAI کاهش یابد،مقدار کارمزد کاهش می یابد تا دارندگان DAI  ترغیب شوند این ارز را بدهند و با پرداخت این کارمزد کم،وثیقه خود را دریافت کنند ،با این کار مقدار DAI  موجود در بازار کم میشود و به دنیال ان قیمت زیاد میشود.اگر قیمت DAI افزایش یابد،مقدار کارمزد افزایش می یابد تا دارندگان DAI تمایلی به فروش و باز پس گیری وثیقه نداشته باشند و به دنبال ان قیمت کاهش می یابد.در واقع با این روش قیمت ثابت میماند و دستخوش تغییر نمیشود.

مزایای DAI :

  • همیشه یک دای یک دلار ارزش دارد.
  • هیچ دولت یا مقام متمرکز دیگری نمی تواند آن را تعطیل کند.
  • هیچ کس نمی تواند آن را کنترل کند.
  • مانند سایر ارزهای رمزنگاری ، می توان مستقیماً با عبور از تمام واسطه ها مبادله کرد.
  • می توان آن را آزادانه مانند هر نشانه ERC-20 دیگر داد و ستد کرد.
  • این ثبات بی اعتماد را به اکوسیستم رمزنگاری ناپایدار به ارمغان می آورد.
  • هرکسی از هر مکانی در جهان می تواند فقط با داشتن یک کیف پول اتریوم آن را دریافت و ارسال کند.

بدو مرز

حدود ۱.۸ میلیارد نفر در دنیا به بانک دسترسی ندارند و این یعنی بیش از یک چهارم جمعیت دنیا. عدم دسترسی به بانک به‌معنای عدم دسترسی به خدمات مربوط به ارزهای فیات از جمله دلار است. با وجود ارزهای دیجیتال باثبات مانند دای، تمام مردم دنیا می‌توانند از خدمات مالی بهره بگیرند، بدون اینکه نیازی به بانک داشته باشند.

قابلیت برنامه‌ریزی

دای قابلیت برنامه‌ریزی دارد (Programmable) برای مثال اگر ارز دیجیتال دارید و باید هر ماه حقوق صدها نفر را پرداخت کنید، می‌توانید با استفاده از دای و با یک قرارداد هوشمند این کار را انجام دهید. قراردادهای هوشمند در هر زمانی از روز و هر روز هفته اجرا می‌شوند و محدودیت‌های مربوط به ساعت کاری بانک‌ها در آن‌ها وجود ندارد.

انتقالِ آسان

انتقال پول نقد مخصوصاً در مقیاس بین‌المللی بسیار سخت است. استفاده از سیستم‌هایی مثل سوئیفت نیز مستلزم صرف زمان زیاد و پرداخت کارمزدهای بالاست. در مقابل استفاده از دای آسان است، تراکنش‌های آن به سرعت انجام می‌شوند و نیاز به پرداخت کارمزدهای بالا نیست.

شفاف و منبع‌باز

کدهای ارز دیجیتال دای منبع‌باز و برای همه در دسترس است. و این باعث افزایش شفافیت در سازوکار دای برای عموم مردم و کاربران می‌شود.

دارای پشتوانه

در قرارداد هوشمندی که دای را منتشر می‌کند، به‌ازای هر یک واحد، مقداری وثیقه در صندوق سپرده‌گذاری می‌شود که ارزش آن حداقل یک و نیم دلار است.

نحوه عملکرد دای چگونه است؟

دای شاهکار این صنعت است که با دقت و با دنبال کردن یک هدف، بین مشوق‌های اقتصادی تعادل برقرار می‌کند؛ این هدف تبدیل شدن به توکنی است که همواره ارزش یک دلاری داشته باشد.

هنگامی که ارزش دای ۱ دلار است، مکانیزم‌ها تلاش می‌کنند تا قیمت آن را کاهش دهند. هنگامی که ارزش دای کمتر از ۱ دلار است، مکانیزم‌ها تلاش می‌کنند تا قیمت آن را افزایش دهند. فعالانی که در این مکانیزم‌ها نقش ایفا می‌کنند، این کار را انجام می‌دهند؛ زیرا آنها حتی اگر دای به ارزش یک دلار هم نباشد، پول به دست می آورند. به همین دلیل است که دای همیشه نوسان کمی کمتر یا بیشتر از قیمت ۱ دلار دارد. در واقع ارزش دای همانند یک تابع سهمی شکل است که تا بینهایت نزدیک به یک دلار می‌شود، اما هیچگاه به آن نمی‌رسد. اگر ارزش دای بیش از ۱ دلار شود، جایزه بیشتری برای رفع آن وجود دارد. این جادوی Dai است.

چرا ارز دیجیتال دای محبوب است؟

تجار بین‌المللی و افرادی که می‌خواهند به صورت بین‌المللی پول جا به جا کنند همیشه با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. رمز ارز دای بسیاری از این مشکلات را حل کرده است. بر خلاف دلار، نیازی به رابط یا شخص سوم برای انتقال دای وجود ندارد. برای به دست آوردن DAI فقط به اینترنت نیاز دارید و بدون مراجعه به بانک یا حتی صرافی‌ها می‌توانید DAI تولید کنید. تراکنش‌های DAI بسیار سریع است و کارمزدهای بسیار پایینی دارد.

DAI برخلاف تتر نیاز به پشتوانه دلاری ندارد. به‌این‌ترتیب هیچ فرد، سازمان یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند. پشتوانه‌های دای، ارزهای دیجیتالی مانند BAT و اتر هستند که به صورت متمرکز کنترل نمی‌شوند.

ساز و کار دای کاملاً شفاف است و هر کسی می‌تواند به کدهای آن دسترسی داشته باشد. همچنین قابلیت Programmable بودن DAI را نباید فراموش کنید. شما می‌توانید با ایجاد یک قرارداد هوشمند، برای خریدها یا پرداخت‌های خود از طریق دای برنامه ریزی کنید.

به همه این موارد مهم‌ترین ویژگی دای یعنی ثابت بودن قیمت آن را اضافه کنید. برای مثال قیمت ایاس یا اتر همواره در حال تغییر است اما قیمت دای همیشه 1 دلار باقی می مامند. این موضوع دای را برای معاملات روزمره مناسب می‌کند.

چگونه قیمت یک دلاری دای تضمین می‌شود؟

مشوق‌های اقتصادی، حفظ قیمت دای را تضمین می‌کنند. همانطور که گفته شد، هنگامی که قیمت دای به بیش از یک دلار افزایش می‌یابد، دارندگان اتر برای تولید بیشتر و فروش آن و کسب سود تشویق می‌شوند.

هنگامی که قیمت دای به کمتر از یک دلار کاهش یابد، مالکان CDP می‌توانند قرض خود را با قیمت کمتر از برداشت، پرداخت کنند. این راهکار هوشمندانه‌ای است که به توضیحات بیشتر نیاز دارد.

فرض کنید که یک CDP با ۱۰۰۰ دلار اتر باز کرده‌ایم، سپس ۵۰۰ دای برداشت می‌کنیم. برای تسویه این قرض باید ۵۰۰ دای برگردانیم (تسویه قرض باعث نابودی دای می‌شود).

اگر قیمت دای کمتر از یک دلار و برای مثال ۰.۹۹ دلار شود، می‌توانیم به این قیمت دای خریداری کنیم و قرض خود را با یک درصد تخفیف بپردازیم. در این صورت نحوه بازپرداخت قرض ما به این شکل می‌شود؛ ۵۰۰ دلار وام گرفتیم و سپس ۵۰۰ دای با تخفیف یک درصدی به قیمت ۴۹۵ دلار خریدیم. سپس وام خود را با ۵ دلار سود تسویه کردیم.

تقاضای ما برای Dai باعث افزایش قیمت آن می‌شود تا به یک دلار نزدیک شود. اگر قیمت آن کمتر از یک دلار بماند، مالکان CDP به تسویه قرض‌ها و حذف دای از سیستم ادامه می‌دهند. هنگامی که قیمت Dai به بیش از یک دلار برسد، برای پاسخ به تقاضای موجود دای تولید می‌شود. همین ایجاد و حذف، عرضه و تقاضا و بده و بستان‌ها است که تضمین می‌کند قیمت دای همواره بر روی یک دلار باقی بماند.

با وجود این که قیمت دای ثابت است، یکی از بهترین دارایی‌های دیجیتالی برای خرج کردن است. کارت اعتباری کوین بیس (CoinBase)  به کاربران اجازه می‌دهد که دای و دیگر کریپتوها را توسط تبدیل آن به ارز فیات در ویزا کارت خرج کنند. شهروندان انگلیسی یا اروپایی، می‌توانند از دای توسط کارت اعتباری Monolith استفاده کنند.

در صورت سقوط قیمت اتر چه اتفاقی برای دای می‌افتد؟ آیا کل سیستم آن از کار می‌افتد؟

جواب کوتاه به این پرسش این گونه است که ارزش اترهای ارائه شده مشخص است و قیمت اتر دارای نوسان بسیار شدید نظیر افت ۶۰ درصدی طی ۱۰ ثانیه نیست و این سیستم نیز کاملا از تعادل برخوردار است.

پاسخ مفصل‌تر این است که در واقع درجات مختلفی از قرض در CDP وجود دارد. هنگامی که یک CDP افتتاح کنید، می‌توانید تا سقف ۶۰ درصد موجودی آن را به صورت دای برداشت کنید. این بدان معنا است که با ۱۰۰۰ دلار اتر می‌توانید ۶۰۰ دای برداشت کنید. اما تمام CDPها سقف برداشت را ارائه نمی‌دهند؛ زیرا برداشت بیشتر، ریسک بیشتری به دنبال دارد. بعضی از مالکان CDP به میزان ۱۰ و ۲۵یا ۳۰ درصد برداشت خواهند کرد.

با تغییر قیمت اتر، نسبت قرض هر CDP نیز تغییر می‌کند. اگر قیمت اتر افزایش یابد، تمام CDPها امن‎تر می‌شوند، زیرا قرض کمتری دارند. اگر قیمت اتر کاهش یابد تمام CDPها ریسکی‌تر و مقروض‌تر می‌شوند.

از آنجایی که CDPها نسبت قرض متفاوتی دارند، هر CDP را می‌توان به ترتیب ریسکی بودنشان رتبه بندی کرد. هرچه CDP ریسکی‌تر باشد، نسبت قرض آن بالاتر است.

با افت قیمت اتر، CDPها به آستانه ۶۰ درصدی بدهی نزدیک‌تر می‌شوند. اگر CDP از این آستانه عبور کند، تمام دارندگان دای می‌توانند با CDP تسویه کرده و سود کسب کنند که این امر باعث از بین رفتن دای از سیستم، بسته شدن CDP و جریمه شدن مالک CDP می‌شود.

این فرآیند پیچیده است و برای درک بهتر آن به مطالعات بیشتر نیاز است. اما به طور خلاصه، فعالان عاقل برای تسویه و حذف قرض ریسکی از سیستم دای تشویق می‌شوند. مالکان CDP که اجازه داده اند قرض ها ریسکی شوند جریمه می‌شوند. مالکان CDP می‌توانند قرض خود را با تسویه کامل، ایمن کنند. مالکان هوشیار CDP ریسکی شدن CDP خود را مشاهده خواهند کرد و سپس برای جلوگیری از جریمه شدن، دای خود را زودتر از موعد مقرر تسویه می‌کنند. اما مالکانی که از ریسکی شدن CDP خود غافل اند، اگر از آستانه قرض عبور کنند توسط سیستم جریمه خواهند شد.

با افت قیمت اتر از ۱۴۰۰ دلار ژانویه ۲۰۱۸ به ۴۰۰ دلار ماه آوریل، ساختار تشویقی سیستم دای توانسته است با موفقیت قیمت دای را یک دلار حفظ کند که دستاوردی باورنکردنی و اثباتی بر این مدعا است که دای حتی در شرایط افت قیمت اتر نیز موفق است.

کیف پول‌های دای

دای یک توکن بر بستر ERC-20 اتریوم است. بنابراین می‌توان از کیف پول‌هایی که از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره‌سازی دای استفاده کرد. در ادامه به معرفی چند کیف پول از پلتفرم‌های مختلف خواهیم پرداخت که از این توکن پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری

هر سه کیف پول سخت‌افزاری معتبر موجود در بازار، یعنی لجر، ترزور و کیپ‌کی از ارز دیجیتال دای پشتیبانی می‌کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری از لحاظ امنیت بهترین گزینه‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال هستند.

کیف پول‌های تحت وب

کیف پول‌های مای‌کریپتو (MyCrypto)، متامسک (MetaMask) و مای‌اتروالت (MyEtherWallet) مناسب‌ترین گزینه‌ها برای ذخیره‌سازی این ارز دیجیتال در فضای وب هستند. مای‌اتروالت کیف پول رسمی برای ذخیره توکن‌های ERC-20 است و توصیه می‌شود از این کیف پول برای ذخیره دای استفاده شود.

کیف پول‌های موبایلی

در پلتفرم‌های موبایلی نیز کیف پول‌هایی مانند بی‌آردی (BRD)، اج (Edge)، آرگنت (Argent) و Ethos Universal Wallet از دای پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های دسکتاپ

در پلتفرم دسکتاپ (ویندوز، لینوکس و مک) می‌توانید از کیف پول‌های اتمیک و اکسودوس برای ذخیره‌سازی دای استفاده کنید.

چگونه دای تولید کنیم

اولین قدم برای تولید دای، داشتن مقداری اتر (یا بت) است. اگر اتر ندارید ابتدا باید از یک صرافی ارز دیجیتال اتر بخرید، خرید اتر به‌طور مستقیم و با ریال از صرافی‌های داخلی نیز امکان‌پذیر است.

برای تولید این ارز دیجیتال باید به بخش وثیقه‌گذاری سایت رسمی میکردائو (cdp.makerdao.com) مراجعه کنید.

ساختن کیف پول متامسک

در این مرحله با کلیک بر روی عبارت MetsMask باید یک کیف پول تحت وب برای خود بسازید. دایِ تولیدشده به حساب همین کیف پول واریز شود. بعد از درست کردن کیف پول، می‌توانید یک صندوق سپرده‌گذاری ایجاد کنید.

ایجاد صندوق سپرده‌گذاری

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، با کلیک بر روی عبارت Open CDP» » می‌توانید یک صندوق سپرده‌گذاری را برای فریز کردن اتر و تولید دای ایجاد کنید.

واریز اتر

بعد از ایجاد صندوق، ابتدا باید مقدار دای مورد نیاز خود را وارد کنید (۱). سپس با توجه به ارزش اتر در همان لحظه، مقداری اتری را که می‌خواهید وثیقه‌گذاری کنید، تعیین کنید (۲). ارزش دلاری اتر واریزی باید از یک و نیم برابر دایِ درخواستی بیشتر باشد. ماشین حساب وب‌سایت این عدد را برای شما محاسبه خواهد کرد. این میزان، حداقل مقدار اتری است که باید واریز کنید، ولی می‌توانید مبالغ بیشتری هم سپرده‌گذاری کنید. در پایان با کلیک بر عبارت Collateralize & Generate Dai» » دای درخواستی شما تولید شده و به کیف پول متامسک واریز می‌شود (۳). شما می‌توانید آن را به یکی از کیف پول‌های شخصی خود یا به صرافی موردنظرتان انتقال دهید.

راهنمای خرید DAI؛ چگونه دای بخریم؟

شما می‌توانید با ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری (Vault) به هر مقدار که نیاز داشتید DAI تولید کنید. اگر فکر می‌کنید که روش سرمایه‌گذاری دردسرهای زیادی دارد و مایل نیستید مبلغی بیشتر از ارزش DAI را به‌ عنوان سرمایه‌گذاری در صندوق فریز کنید، می‌توانید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خرید توکن ارز دیجیتال DAI را انجام دهید.

در حال حاضر بهترین و ساده‌ترین مسیر خرید بیت کوین و اتریوم، خرید آنها از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است؛ چراکه خطر بلوکه شدن و از دست دادن سرمایه، آن‌طور که در صرافی‌های خارجی اتفاق می‌افتد، وجود ندارد. البته برای خرید اغلب آلت کوین‌ها شما نمی‌توانید از ریال، دلار یا به‌ طور کلی ارزهای فیات استفاده کنید.

هرچند برخی صرافی‌های ایرانی تعداد معدودی از این آلت کوین‌ها را که در بازار ایران بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، به فروش می‌رسانند ولی برای خرید اکثر آلت کوین‌ها، مانند DAI، نمی‌توان از آنها استفاده کرد. برای این منظور شما باید بعد از مراجعه به یک صرافی خارجی از طریق خدمات جفت‌ارز اقدام به خرید DAI کنید. در حال حاضر بیشترین معاملات توکن DAI در صرافی‌های غیر متمرکز (DEX)  همچون Curve Finance ،Uniswap (V2) ،Compound و inch Exchange1 انجام می‌شود.

نتیجه گیری

مدرکی که نشان از عملکرد صحیح دای داشته باشد، این است که هر Dai دائما برابر با یک دلار است. اگر این توکن بتواند ارزش یک دلاری خود را با موفقیت حفظ کند، باورها به آن افزایش خواهد یافت.تمام کاربران به درک نحوه عملکرد دای نیاز ندارند و فقط کافی است به آن اعتماد کنند و سابقه این استیبل کوین نیز چنین اعتمادی را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید درک عمیق‌تر و کامل‌تری از دای به دست آورید تا به راحتی بیشتر از آن استفاده کنید، باید به دقت نحوه عملکرد آن را مطالعه و متوجه شوید. اطلاعات بسیار زیادی در این خصوص از طریق گوگل در دسترس است.

دای باعث تحول در این حوزه می‌شود؛ زیرا انتقال دلار در هر مقدار، به صورت آنی و بین المللی، بدون هزینه و بدون هیچ‌ مداخله‌ای را امکان پذیر می‌کند. Dai دوران جدیدی از تجارت را محقق می‌سازد که کاملا داخل بلاک چین وجود دارد و نمی‌توان آن را متوقف کرد یا از کار انداخت.

Maker  بی شک فناوری‌ای است که قابلیت‌های منحصر به فرد اتریوم را نشان می‌دهد و راهکاری ارائه می‌دهد که قبل از پیدایش فناوری بلاک چین کاملا غیرممکن بود.

سخن پایانی

ارز دیجیتال Dai در حال حاضر به دلیل ویژگی‌هایی مانند ثابت بودن قیمت، سرعت تراکنش بالا، کارمزد پایین و تکنولوژی مبتنی بر قراردادهای هوشمند، انتخاب مناسبی برای انجام معاملات روزانه است. از طرفی ماهیت استیبل کوین DAI می‌تواند عاملی جهت حفظ ارزش پول در زمان مواجهه با تورم داخلی باشد. با سرمایه‌گذاری در DAI نیازی به ذخیره دلار کاغذی نیست؛ این امر سهولت و امنیت بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.

 دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه