کمیسیون بورس آمریکا شکایت خود از ریپل را علنی کرد؛ XRP یک اوراق بهادار ثبت‌‌نشده است!

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ریپل، برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse) و کریس لارسن (Chris Larsen) به‌دلیل فروش اوراق بهادارِ ثبت‌نشده در آمریکا از سال ۲۰۱۳ شکایت کرده است.

به گزارش، این شکایت علاوه بر شرکت ریپل، کریس لارسن، هم‌بنیان‌گذار و برد گارلینگهاوس، مدیرعامل ریپل را هم هدف قرار داده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار، ساعاتی پیش شکایت خود از ریپل و مدیران ارشد آن را تسلیم دادگاه ناحیه‌ای منهتن کرد. طبق اسناد دادگاه، ریپل متهم است که طی فروش ثبت‌نشده اوراق بهادار به صورت دارایی‌های دیجیتال  توانسته است ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه جذب کند. در بخش دیگری از این شکایت عنوان شده است که فروش این اوراق بهادار از سال ۲۰۱۳ آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. از دیگر اتهامات ریپل می‌توان به تلاش برای ارائه خدمات بازارسازی و خرید و فروش مستقیم در طول توزیع توکن‌های XRP‌ اشاره کرد. طبق شکایت، گارلینگهاوس و لارسن فروش توکن‌های XRP خود را اظهار نکرده‌اند. تخمین زده می‌شود که حجم دارایی‌های هر یک حدود ۶۰۰ میلیون دلار باشد.

استفانی آواکیان (Stephanie Avakian)، مسئول بخش قضایی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، در این باره می‌گوید:

این اقدامات باعث شد تا خریداران بالقوه XRP‌ اطلاعات درستی از این ارز دیجیتال و کسب‌وکار ریپل و دیگر اطلاعات حمایتی که برای سیستم بازارهای عمومی نوین ما از اهمیت بالایی برخوردارند، نداشته باشند.

طبق قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار، اشخاص و شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال باید اطلاعات عرضه ارزهای خود را به این کمیسیون ارائه کنند و اگر تحت قوانین اوراق بهادار قرار گیرند، می‌توانند از معافیت‌های تعیین‌شده استفاده کنند. اینکه چه ارز یا توکنی اوراق بهادار خواهد بود اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. حوزه ارزهای دیجیتال مدت‌هاست که منتظر قانون‌گذاری‌های جامع، کامل و قابل‌‌استفاده در بلندمدت از جانب کمیسیون بورس و اوراق بهادار است.

از سوی دیگر، کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است گارلینگهاوس و لارسن زمانی که XRP به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری در ریپل عمل می‌کند، این توکن‌ها را ثبت نکردند. در صورت اثبات اتهامات، این دو نفر علاوه بر مجازات مدنی، ملزم به بازپرداخت مبالغی هستند که از این طریق به دست آورده‌اند.

دیروز و پس از انتشار خبر شکایت SEC‌ از ریپل و مدیران ارشد آن، قیمت ریپل هم با سقوط همراه بود. در حال حاضر قیمت هر واحد ریپل در محدوده ۰.۳۶ دلار قرار دارد و در یک هفته گذشته حدود ۲۰ درصد سقوط کرده است. گارلینگهاوس، در توییتر خود با اشاره به اتهامات وارده نوشت:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار تصمیم گرفته است به ارزهای دیجیتال حمله کند. این کمیسیونی کاری بر خلاف «پذیرش نوآوری» انجام می‌دهد.

او با اشاره به آغاز فعالیت مستقل فین‌هاب (FinHub)، نوشت:

این تنها XRP‌ نیست که مورد حمله آنها قرار گرفته است.

یوشیتاکا کایتو (Yoshitaka Kaito)، از اعضای هیئت‌مدیره ریپل و مدیرعامل هلدینگ SBI، در اظهارنظری گفت:

خوش‌بین است که ریپل در رأی آخر [دادگاه] پیروز می‌شود.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:

نهاد نظارتی مالی ژاپن خیلی واضح اعلام کرده است که XRP اوراق بهادار نیست و انتظار دارم در آمریکا هم همین اتفاق بیفتد.

به نظر می‌رسد دیوید شوارتز، مدیر ارشد بخش فناوری ریپل، کمتر از کایتو به پیروزی رپیل امیدوار باشد. او در اظهارنظری توییتری نوشت:

در تعداد کمی از کشورها، بعد از سال‌ها فعالیتی که مثل روز روشن است و ارائه اطلاعات لازم به‌صورت مداوم و باخبرکردن آنها از کارهایتان، برمی‌گردند و به شما می‌گویند که قوانین چند دهه پیش را در این مدت زیر پا می‌گذاشتید. آمریکا یکی از همین چند کشور است. صد البته هم هیچ ربطی ندارند!

گارلینگهاوس ماه گذشته اعلام کرده بود از آن جهت که بیشتر مشتریان ریپل نت (RippleNet) در خارج از آمریکا قرار دارند، اوراق بهادار بودن یا نبودن این ارز دیجیتال لزوماً در کسب‌وکار شرکت تأثیری نخواهد گذاشت. لارسن هم اوایل امسال اعلام کرده بود که ریپل به‌دنبال انتقال مقر اصلی دفتر خود از آمریکاست.

منبع: ارز دیجیتال


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه