کیف پول ارز دیجیتال (Wallet) چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال (Wallet) چیست؟

همچنان که در دنیای واقعی نیاز داریم تا برای نگهداری پول های خود از کیف پول یا حساب بانکی استفاده کنیم در دنیای دیجیتال نیز نیاز به استفاده از یک کیف پول دیجیتالی داریم تا با استفاده از آن رمز ارز های دیجیتالی خود را نگهداری کرده و یا در صورت نیاز برای دیگران انتقال دهیم  .

نگهداری بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال بسیار متفاوت از ارزهای سنتی است.

بیت‌کوین برخلاف سایر ارزهای سنتی، یک ارز دیجیتال است، بنابراین برای انتقال و نگهداری این ارز به رویکردی کاملا متفاوت نیاز داریم.

به دلیل اینکه بیت‌کوین فرم و شکل فیزیکی ندارد، آنرا نمی‌توان در جایی ذخیره کرد، بلکه فقط می‌توان کلید خصوصی (Private Key) آنرا که اجازه دسترسی به موجودی و امضای تراکنش‌ها را می‌دهد را در جای امنی ذخیره کرد.

به بیان ساده، کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری جهت مدیریت ارزهای دیجیتال است. یک کیف پول ارز دیجیتال کلیدهای خصوصی و عمومی و فهرست کل تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند. این کلیدها برای کاربر این امکان را فراهم می‌کنند که ارزهای دیجیتال خود را ارسال و دریافت کند.

نمونه کلید عمومی (آدرس بیت‌کوین):
1DJLdU8JXmwU3K98JttktFf58ktApGYwT7

نمونه کلید خصوصی (Private Key):
L4izGfiCKU6GM7vrDkg7xog1RMox29DmrcZCS9W4NdnDe6nLzq4x

توجه کنید که موجودی کیف فوق، خالی است. هرگز نباید کلید خصوصی خودتان را در اختیار شخص یا سایتی قرار دهید.

ترکیب کلید عمومی (Public key) و کلید خصوصی (Private Key) است که امکان انجام تراکنش‌های بیت‌کوین را فراهم می‌کند. زمانی که بیت کوین ارسال می شود، مالکیت خود را به گیرنده منتقل می‌کند. برای اینکه گیرنده بتواند بیت کوین تازه انتقال یافته را خرج کند، باید کلیدهای خصوصی او با آدرس عمومی که بیت کوین‌ها را برای آن ارسال کرده‌اند، مطابقت داشته باشد. با در اختیار داشتن کلید خصوصی، می توان تمام موارد مرتبط با کلید عمومی را تحت کنترل قرار داد.

برای درک بهتر این موضوع می توان کیف پول ارز دیجیتال را مانند یک کارت اعتباری در نظر گرفت ، هر کارت اعتباری شامل یک رمز خصوصی که تنها شخص دارنده کارت آن را در اختیار دارد و با استفاده از آن به تمام اطلاعات و موجودی کارت اعتباری خود دسترسی پیدا می کند . همچنین کارت های اعتباری درای یک رمز عمومی یا همان شماره کارت هستند که برای نقل و انتقالات در اختیار دیگران قرار می گیرد ، افراد با داشتن این رمز توانایی دسترسی به اطلاعات کارت شما را ندارند بلکه تنها قادر به انتقال پول به حساب شما هستند .

در کیف پول ارز دیجیتالی نیز برای دسترسی پیدا کردن به رمز ارز های دیجیتال موجود در آن نیاز به کد خصوصی والت خود دارید اما برای انتقال وجه و یا دریافت وجه به کد عمومی نیاز است ، به این صورت که برای انتقال ارز های دیجیتالی بایستی کد خصوصی و عمومی کیف پول خود را به همراه کد عمومی کیف پول شخص گیرنده ارز دیجیتالی وارد کرده تا فرآیند انتقال صورت گیرد اما شخص گیرنده برای دریافت وجوه تنها به وارد کردن کد عمومی خود نیاز دارد .

بنابراین برای حفظ امنیت، ضروری است که کلید خصوصی را به طور محرمانه نزد خودتان نگه دارید. هر شخصی با در دست داشتن کلید خصوصی، می‌تواند به کیف پول و ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال در حالت کلی

کیف پول های ارز دیجیتال انواع مختلفی دارند اما به طور کلی در دو دسته تقسیم می شود:

1. کیف پول گرم (Hot Wallet)

کیف پول گرم در سیستم عامل هایی که ذخیره سازی را به صورت آنلاین انجام می دهند، کاربرد دارد. کیف پول گرم به دلیل آنلاین بودن، در برابر هک شدن بسیار آسیب‌پذیر است، بنابراین، توصیه می کنیم که مقادیر زیادی از رمزارزها را در این کیف پول ذخیره نکنید. همچنین، زمان انتخاب کیف پول گرم، در مورد منبع ارائه دهنده آن تحقیقات لازم را انجام دهید.

کیف پول آنلاین (تحت وب)، کیف پول موبایلی و کیف پول دسکتاپ نوعی کیف پول گرم محسوب می شوند.

2. کیف پول سرد (Cold Wallet)

برعکس کیف پول گرم، کیف پول سرد به صورت آفلاین است و ذخیره سازی را بدون نیاز به اینترنت انجام می‌دهد. این نوع از کیف پول ها مطمئن ترین و امن ترین روش ذخیره سازی رمزارزها محسوب می شوند.

کیف پول کاغذی و کیف پول سخت ­افزاری نوعی کیف پول سرد محسوب می شوند.

کیف پول گرم بهتر است یا کیف پول سرد؟

کیف پول های گرم و سرد هر دو یکسری جوانب مثبت و منفی دارند. این که شما از کدام کیف پول استفاده کنید، کاملاً به اهداف شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید مقدار کمی بیت کوین را در محیطی راحت و با شرایطی آسان ذخیره سازی کنید، کیف پول گرم مناسب ترین روش است. بر عکس حالت قبل، اگر می‌خواهید مقدار زیادی بیت کوین را ذخیره کنید، کیف پول های سرد به دلیل امنیت بیشتر، گزینه مناسب تری هستند. کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد. هر شخصی متناسب با نیاز خود می تواند کیف پول موردنظر خود را انتخاب کند. کیف پول های مختلف خصوصیات مختلفی از قبیل امنیت بیشتر، کاربر پسند بودن و غیره را ارائه می دهند.

انواع مختلف کیف پول ارزهای دیجیتال:

 • کیف پول روی دسکتاپ

کیف پول‌های روی دسکتاپ باید در یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر خاص دانلود شوند و تنها از آن دستگاه خاص قابل دسترسی هستند. به طور کلی، این نوع از کیف پول‌ها ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می‌دهند. با این حال به یاد داشته باشید که اگر یک هکر توانایی کنترل از راه دور دستگاه شما را به‌دست آورد، خیلی راحت می‌توانند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

مزایا: استفاده آسان، دسترسی راحت، نسبتاً امن

معایب: زمانی که دستگاه شما به اینترنت متصل می شود، ممکن است کیف پول شما هک شود.

 • کیف پول موبایل

کیف پول موبایل بسیار شبیه به کیف پول دسکتاپ است، زیرا این کیف پول مستقیماً روی دستگاه فرد نصب می شود. با نصب برنامه کیف پول روی تلفن همراه، می توانید به این کیف پول دسترسی پیدا کنید.

همانطور که از نامش پیداست، کیف پول‌های موبایل این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا ارزهای دیجیتال را در تلفن‌های همراه خود ذخیره کنند. این پویایی به این معناست که کاربران علاوه بر ذخیره آسان ارزهای دیجیتال، می‌توانند از این ارزها برای پرداخت اقلام روزانه در مکان‌هایی که از رمزارزها پشتیبانی می‌کنند نیز استفاده کنند.

با اسکن کد QR کد واکنش سریع؛ Quick Response Code) ) می توان ارزهای دیجیتال را در فروشگاه ها خرج کرد.

مزایا: استفاده از کیف پول موبایلی آسان و انجام معاملات و تبادلات بیت کوین با آن بسیار راحت است.

معایب: به دلیل آنلاین بودن ایمنی پایینی دارند و ممکن است نتوانید کلید‌های خصوصی را کنترل کنید. نقطه ضعف بالقوه کیف پول موبایل نسبت به سایر انواع کیف پول‌ها، متکی بودن به روز رسانی‌های مداوم توسط سازنده برنامه است.

 • کیف پول آنلاین یا روی وب:

کیف پول روی وب بهترین سطح از راحتی به هنگام ارسال کوین‌ها به دیگران را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال، کم‌ترین سطح امنیت متعلق به این کیف پول است. چون معمولا تولیدکننده‌ آن کیف پول، کنترل کاملی روی سیستم دارد. یک نمونه از چنین کیف پولی، ذخیره کردن کوین‌ها در یک صرافی کریپتوکارنسی است. این صرافی، کوین‌های شما را روی سرور مرکزی خود ذخیره می‌کند. اگر این سرور هک شود، هکر می‌تواند به تمام پول‌های شما دسترسی داشته باشد. بهتر است که تنها تعداد کمی از کوین‌های خود را روی کیف پول تحت وب نگه دارید.

مزایا: دسترسی آسان، استفاده از طراحی بصری

معایب: داشتن حداقل سطح امنیتی. حتی ممکن است نتوانید کلیدهای خصوصی خودتان را کنترل کنید.

 • کیف پول کاغذی:

کیف پول کاغذی، همانطور که از نام آن پیداست، یک کیف پول است که معمولاً از کاغذ یا ماده ای ساخته شده است که قابلیت چاپ یا نوشتن دارد؛ کلیدهای خصوصی و عمومی بر روی یک کاغذ چاپ می شود. به دلیل اینکه امکان هک آنها وجود ندارد، امنیت آنها نسبت به کیف پول الکترونیکی بالاتر است.

به دلیل اینکه کلیدها به هیچ سروری وصل نمی شوند، تنها راهی که کسی بتواند به آنها دسترسی داشته باشد، این است که کاغذی که کلیدها روی آن چاپ شده اند را در اختیار داشته باشد.

برای انتقال ارزهای دیجیتال می توان به سادگی کلیدها را در یک نرم افزار یا کیف پول وب وارد کرد.

کیف پول‌ کاغذی یکی از امن‌ترین گزینه ها برای ذخیره ­سازی ارزهای دیجیتال است. در اصل، «کیف پول کاغذی» اصطلاحی عمومی است که برای نوشتن کلید‌های عمومی و خصوصی و سایر اطلاعات مرتبط به یک سند فیزیکی بکار برده می شود.

عیب اصلی کیف پول کاغذی امکان آسیب فیزیکی و تأثیرپذیری از محیط است. این کیف پول ممکن است از طریق سرقت و یا تخریب به وسیله سیل یا آتش سوزی ایمن نباشد و از بین برود.

همانطور که گفته شد، کیف پول‌های کاغذی نسبت به سایر کیف پول‌ها قابلیت هک شدن ندارند. اما نکته منفی که این کیف پول ها دارند این است که برای برخی افراد ممکن است استفاده از این نوع کیف پول، در مقایسه با کیف پول موبایل به مراتب دشوار‌تر باشد. افرادی که روزانه تعداد معاملات بیشتری انجام می دهند، بهتر است از دیگر کیف پول های ارز دیجیتال که دسترسی آسان­‌تری دارند، استفاده کنند.

مزایا: ایمنی فوق العاده بالا (غیر قابل هک بودن کاغذ)

معایب: گم شدن، احتمال سرقت و تخریب فیزیکی

 • کیف پول سخت افزاری:

به لحاظ امنیتی، هیچ کیف پولی بهتر از کیف پول سخت‌افزاری نیست. کیف پول سخت‌افزاری یک دستگاه فیزیکی است که تنها هدفش ذخیره‌سازی کلیدهای عمومی و خصوصی‌تان است. این دستگاه تنها در صورتی که نیاز به انتقال وجه داشته باشید به اینترنت متصل می‌شود. هنگام انتقال، شما باید پین شخصی خود را به طور مستقیم وارد دستگاه ‌کنید. این کار دسترسی هکرها به کلیدهای‌تان را تقریبا غیرممکن می‌سازد.

مزایا: مطمئن‌ترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال

معایب: گران بودن، پویایی پایین

آیا می‌توانیم همه کریپتوکارنسی‌های خود را در یک کیف پول ذخیره کنیم؟

این سوال بسیار مهمی است و جواب آن به کوین‌هایی که در دست دارید، بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما فقط بیت‌کوین دارید باید یک کیف پول داشته باشید که با ارز دیجیتال بیت‌کوین سازگار باشد.

اگر ارز دیجیتال بیت‌کوین و لایت‌کوین داشته باشید چطور؟

اگرچه هر کدام از آن‌ها دارای بلاک‌چین مختص به خود هستند، اما می‌توان از یک کیف پول چند ارزی استفاده کرد. کیف پول‌های چند ارزی به شما این امکان را می‌دهند تا کریپتوکارنسی‌های مختلف را درون یک کیف پول ذخیره کنید. این کار بسیار ساده‌تر از به کار بردن کیف پول‌های متفاوت برای کوین‌های مختلف است. با این حال، همه چیز به این بستگی دارد که کیف پول ارزی شما از چه امکاناتی پشتیبانی می‌کند.

آیا کیف پول های دیجیتالی امن هستند؟

مهم نیست که از کدام کیف پول استفاده می کنید؛ اگر کلید خصوصی شما در دسترس کسی قرار بگیرد، در واقع به تمام ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کرده است. کیف پول هایی مانند کیف پول موبایلی، کیف پول دسکتاپ و یا کیف پول تحت وب که با اینترنت در ارتباط هستند، همیشه آسیب پذیر خواهند بود. بنابراین، برای محافظت از کلید خصوصی هر کاری که مانع نفوذ هکرها می شود را انجام دهید.

هکرها از طریق روش هایی مانند بدافزار و ویروس، دسترسی از راه دور به دستگاه کاربر و همچنین فیشینگ، می‌توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند (فیشینگ یک حمله‌ی سایبری است که توسط یک شخص ناشناس در شکل یک کسب و کار و یا موجودیت معتبر جهت فریب مردم و دسترسی به اطلاعات با ارزش آن‌ها مانند نام کاربری و رمز عبور انجام می‌شود).

برای مقابله با تهدیدات احتمالی، توصیه می شود اقدامات زیر را انجام دهید:

 • استفاده از آخرین نسخه کیف پول:

همیشه باید اطمینان حاصل کنید که از به روز­ترین نسخه نرم افزار در دستگاه موردنظر استفاده می شود. چرا که به روز کردن نرم افزار همیشه بالاترین سطح امنیتی را ایجاد می کند.

 • ایجاد لایه های امنیتی بیشتر:

کیف پول های ارز دیجیتال زیادی وجود دارد از احراز هویت چند عاملی استفاده می کنند. منظور از احراز هویت چند عاملی این است که کاربر برای دسترسی به کیف پول خود باید کدی که به تلفن همراه یا ایمیلش ارسال می‌شود را تایید کند.

 • استفاده از امضاهای چندجانبه:

امضاهای چندجانبه نیز یکی از اقدماتی است که برای ایجاد امنیت بیشتر می توان انجام داد. منظور این است که کاربر باید جداگانه معامله را با استفاده دو یا چند دستگاه تأیید کند. در این صورت اگر یکی از دستگاه ها از بین برود، دزدیده و یا هک شود، هکر قادر نیست به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

 • تهیه نسخه پیشتیبان:

حتماً یک نسخه پشتیبان از کیف پول خودتان تهیه کنید.

برای بالا بردن امنیت کیف پول ارزهای دیجیتالی خود می توانید از روش های زیر استفاده کنید :

 • از چند دستگاه مجزا برای تایید معامله خود استفاده کنید در این صورت اگر یکی از دستگاه ها هک شود باز هم توانایی دسترسی به کدهای شخصی و عمومی کیف پول ارزهای دیجیتالی شما را ندارند .
 • از احراز هویت چند عاملی برای کیف پول خود استفاده کنید ، در این صورت برای دسترسی به آن نیاز است تا کدی که از طریق پیامک و یا ایمیل شخصی برای شما ارسال می شود را وارد کنید .
 • حتماً یک نسخه پشتیبان از کیف پول ارزهای دیجیتالی خود تهیه کنید .

ارزهای دیجیتال را در کیف پول صرافی نگه داری کنیم یا کیف پول شخصی؟

شما به 2 روش می توانید ارزهای دیجیتال خود را نگه داری کنید:

 • کیف پول صرافی
 • کیف پول شخصی

اگر از صرافی ارز دیجیتال خرید می کنید، می توانید ارزهایتان را در همان صرافی نگه داری کنید. اگر نگران امنیت ارزهای دیجیتال خود در صرافی هستید و استرس هک شدن صرافی را دارید، می توانید ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول شخصی انتقال دهید.

ذخیره و نگه داری ارزهای دیجیتال در صرافی ها هزینه ای برای شما ندارد اما برای انتقال ارزهای دیجیتال خریداری شده مانند بیت کوین به کیف پول شخصی تان، باید کارمزد این انتقال را به شبکه بپردازید. جابه جایی بیت کوین در شبکه به عنوان یک تراکنش شناخته می شود؛ شما باید هزینه این تراکنش را بپردازید و این هزینه ارتباطی با صرافی موردنظر ندارد.

در هر صورت -چه نگه داری ارزهای دیجیتال در صرافی ها و چه ذخیره آنها در کیف پول شخصی- باید از امنیت کیف پول خودتان یا کیف پولی که صرافی استفاده می کند، مطمئن شوید.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه