رکورد بزرگترین تراکنش دلاری بیت کوین شکسته شد؛ انتقال ۱ میلیارد دلار بیت کوین تنها با کارمزد ۳ دلار

در چند تراکنش پی در پی از حساب کاربری Xapo مجموعا ۱ میلیارد دلار بیت کوین انتقال یافت. کارمزد این تراکنش‌ها، فقط ۳.۵۴ دلار بود. اگر چنین تراکنشی در بانک صورت می‌گرفت، چه مقدار کارمزد به همراه داشت؟

صبح امروز طی دو تراکنش پی در پی، ۴۵,۶۷۱ بیت کوین معادل ۶۰۲ میلیون دلار و ۴۳,۱۸۵ بیت کوین معادل ۵۷۰ میلیون دلار از اکانت Xapo به یک کیف پول انتقال یافت ( Xapo یک شرکت هنگ‌کنگی است که در زمینه بیت کوین خدماتی همچون کیف پول و کارت اعتباری و … ارائه می‌دهد). آیا بانک ها قادر به انجام چنین تراکنشی هستند؟

انجام تراکنش در بیت کوین و مقایسه آن با بانک

ارزش دلاری این تراکنش‌ها با توجه به قیمت بیت کوین معادل ۱.۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود؛ برای انجام این انتقال مالی، تنها ۳.۵۴ دلار کارمزد پرداخت شده است.

تراکنش بیت کوین و بانک

این انتقال بیت کوین از یک کیف حساب به دو کیف پول ناشناس ارسال شده است.

در این روزها بسیاری از افراد تراکنش‌های انجام شده توسط نهنگ‌های اولین رمز ارز بازار را به دقت رصد می‌کنند. اما با توجه به تاریخچه کیف پول Xapo، عموما چنین تراکنش‌هایی انجام می‌شود. اما تراکنش‌های پیشین این کیف پول، به بزرگی این تراکنش‌ها نبوده است. در هفته گذشته نیز در دو تراکنش مجزا ۴,۰۰۰ بیت کوین و ۱,۰۰۰ بیت کوین از کیف پول Xapo خارج شده بود.

دلیل این تراکنش‌های بزرگ بیت کوین چیست؟

دلایل زیادی برای چنین انتقال‌های بزرگی در شبکه بیت کوین وجود دارد. از نگاه مدیر اجرایی MyEtherwallet؛ یکی از این دلایل، انتقال بیت کوین توسط Xapo به کیف پول‌های آفلاین، برای تامین امنیت بیشتر است.

دلیل دیگر چنین انتقال‌هایی، مدیریت سرمایه است. دارندگان این مقدار بیت کوین به دنبال ایجاد سبد سرمایه‌گذاری و ایجاد تنوع در آن هستند. این افراد ممکن است بخشی از دارایی دیجیتال خود را وارد شبکه اتریوم کرده و اتر و یا توکن‌های استیبل کوین بیت کوین در شبکه اتریوم مانند renBTC را خریداری کنند.

انتقال دارایی در بانک در مقایسه با بیت کوین

صرف نظر از هدف این تراکنش، چنین تراکنشی در بانک‌ها غیرقابل انجام است، حداقل برای افراد معمولی می‌توان گفت، غیرممکن است. هرچند انتقال پول میان بانک‌ها که منشا پول را می‌شناسند و نیازی به بررسی آن ندارند، بدون پرداخت کارمزد و رایگان صورت می‌گیرد، اما ممکن است  چند روز به طول بیانجامد. اما عموم مردم و مشتریان با محدودیت‌های روزانه و ماهانه برای انتقال دارایی مواجه هستند.

حتی بانک‌هایی همچون بانک Chase، که حداقل محدودیت را برای مشتریان خود ایجاد می‌کند نیز سقف انتقال روزانه در آن ۲۵,۰۰۰ دلار است. یعنی برای انتقال این تراکنش انجام شده در شبکه بیت کوین به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار، حتی اگر این بانک بدون تعطیلات کار کند، ۱۲۸ سال زمان نیاز است.

انتقال دارایی به صورت دیجیتال دو مزیت دارد: یک، عموم مردم می‌توانند تراکنش انجام دهند و این تراکنش در همان روز انجام شود؛ دو، مقدار بیشتری را می‌توان انتقال داد. بانک Chase به مشتریان حقیقی خود اجازه برداشت تا سقف ۲۵۰,۰۰۰ دلار را می‌دهد؛ یعنی این تراکنش در عرض ۱۳ سال انجام می‌شود. هزینه انجام چنین تراکنشی در بانک ۱۱۷,۲۰۰ دلار است. اما در شبکه بیت کوین بدون هیچ محدودیتی و با پرداخت ۳.۵ دلار این تراکنش صورت گرفته است.

 

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه