چانگ پنگ ژائو : ارز دیجیتال بانک مرکزی برای بیت کوین خطرناک است!

چانگ پنگ ژائو (CZ) مدیرعامل بایننس به بیان نظرات خود درباره CBDC ها پرداخت و گفت اگر ارز دیجیتال پیشرفته‌تری عرضه شود، بیت کوین با تهدید مواجه خواهد شد.

ژائو معتقد است ارز دیجیتال بانک مرکزی که طراحی خوبی داشته باشد می‌تواند به تهدیدی برای بیت کوین تبدیل شود.

CZ در پاسخ به این پرسش که برنامه یوان دیجیتال بانک خلق چین چگونه می‌تواند بر صنعت ارز دیجیتال تاثیرگذار باشد، گفت که هر بلاک چین یا ارز دیجیتال جدیدی می‌تواند برای این صنعت مفید باشد؛ زیرا به مقبولیت ارزهای دیجیتال و گسترش آگاهی کمک خواهد کرد. وی افزود اگرچه در حال حاضر رقابتی بین کشورهای مختلف برای عرضه اولین ارز دیجیتال بانک مرکزی وجود دارد، اما اکثر CBDC ها در ابتدا محدود خواهند بود و به مرور تکامل خواهند یافت.

ژائو در پاسخ به تهدید CBDC ها برای بیت کوین گفت CBDC های بسیار اندکی آزادی عمل بیت کوین را خواهند داشت و به شدت متمرکز و تحت کنترل خواهند بود. وی افزود:

اگر دولتی به ایجاد ارز دیجیتالی اقدام کند که نسبت به بیت کوین آزادتر، با محدودیت‌های کمتر، سریعتر و ارزانتر باشد، شاهد تهدید بیت کوین خواهیم بود. اما این موضوع برای صنعت ارزهای دیجیتال مفید است. این ارز دیجیتال از بیت کوین بهتر خواهد بود و جایگزین آن خواهد شد.

وی افزود: این موضوع همانند جایگزین شدن زبان برنامه‌نویسی HTML4 با HTML5 خواهد بود.

از ژائو پرسیده شد که آیا بایننس برنامه و قصدی برای عرضه استیبل کوین مبتنی بر یوان دارد یا خیر. وی پاسخ داد که به این زودی چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. وی افزود محدودیت‌های بسیار زیادی درباره خروج سرمایه از کشور چین وجود دارد.

علاقه به CBDC ها در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است، در حالی که نظرات مختلفی پیرامون آن وجود دارد. برکهارد بالتز (Burkhard Balz) یکی از سیاست‌مداران آلمان و از اعضای هیات اجرایی بانک مرکزی این کشور اخیرا بیان کرده است که اگر از یوروی دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش استفاده شود، تهدیدی برای سیستم مالی کنونی به وجود خواهد آمد.

به نظر می‌رسد آمریکا نیز عجله‌ای برای عرضه دلار دیجیتال ندارد، اما آنتونی پامپلیانو موسس Morgan Creek Digital اذعان کرده است که اگر آمریکا در این زمینه زودتر اقدامی انجام ندهد، از کشور چین عقب خواهد افتاد.

 

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه