تا ۳ سال آینده بانک‌های ارز دیجیتال جایگزین بانک‌های سنتی می شوند

طی سه سال آینده، نسل جوان مشتریان بانکی ارزهای فیات، تنها با بانک هایی تعاملات بانکی خود را انجام می‌دهند که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کنند.

در چند سال آینده، کاربران نسل جوان سرویس‌های مالی تنها با بانک‌ها و موسسات مالی‌ای تعامل خواهند داشت که علاوه بر ارزهای فیات امکان دسترسی به ارزهای رمزنگاری شده را برای مشتریان خود فراهم کنند. در واقع دنیای مالی سنتی در حال گذار به فضای جدید است و این اتفاق در چند سال آینده رقم خواهد خورد.

صرافی ارز دیجیتال کراکن (Kraken) یک صرافی دیجیتال در کشور امریکاست. کراکن اولین صرافی ارز دیجیتال در امریکاست که در حال تبدیل شدن به یک بانک است. در صورت وقوع این اتفاق، کراکن قادر است تا گزینه‌ها و محصولات مالی بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهد. مزیت این تغییر در ساختار صرافی کراکن این است که از این پس این صرافی قادر است بدون انطباق با قوانین تک تک ایالت‌ها و حوزه‌های قضایی، فعالیت خود را گسترش دهد.

بانک ارزهای دیجیتال جایگزین بانک های سنتی خواهند شد

در حال حاضر Kraken با بانک Silvergate در زمینه ارائه خدمات سوئیفت و تامین منابع مالی فدرال رزرو آمریکا به مشتریان امریکایی خود، همکاری می‌کند و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک، این همکاری‌ها گسترش یابد. به همین دلیل زمان آن فرارسیده است تا بانک‌های سنتی نیز به این حوزه توجه ویژه‌ای داشته باشند. در حال حاضر بانک Silvergate یک گام جلوتر از بقیه قرار دارد. این موسسه مالی در حال حاضر با ۸۸۰ شرکت در حوزه ارزهای دیجیتال همکاری دارد. گردش مالی این بانک از محل این شرکت‌ها به ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است. البته این مقدار همچنان در مقایسه با ارزش بازار بانک‌های مطرح و حتی پروژه‌های ارزهای دیجیتال مطرح بسیار کوچک به شمار می‌رود. توجه به این نکته ضروری است که صرافی‌های بزرگی همچون کوین بیس و جمینی با بانک جی‌پی مورگان همکاری دارند؛ این در حالی است که رئیس این بانک سال‌ها پیش بیت کوین را کلاهبرداری می‌دانست.

به زودی تعریف بانک در میان مردم تغییر خواهد کرد؛ به زودی مشتریان خدمات بانکی، یک موسسه مالی که علاوه بر ارائه خدمات در زمینه ارزهای فیات، امکانات لازم برای ارزهای دیجیتال را فراهم کند را بانک می‌نامند. بانک‌های سنتی اگر تغییرات لازم را در ساختار مالی خود ایجاد نکنند و از ارزهای دیجیتال پشتیبانی نکنند، محکوم به شکست هستند و این اتفاق در آینده خواهد افتاد. اما زیرساخت‌های مورد نیاز برای چنین تغییری چه خواهد بود؟

خدمات در حوزه بلاک چین

یک کاراگاه صحنه جرم با ردیابی اثرانگشت به جا مانده از مجرم می‌تواند اسناد و مدارک لازم برای شناسایی او را بدست آورد. بارها و بارها در مورد حفظ حریم خصوصی در شبکه‌های بلاک چین صحبت شده است. اما این نکته بدیهی است که به دلیل ساختار یک شبکه بلاکچین، امکان ردیابی تراکنش‌ها از اولین مبدا تا آخرین مقصد وجود دارد. شفافیت موجود در شبکه‌های بلاک چین بسیار بیشتر از شفافیت ساختار بانک‌های سنتی و ارزهای فیات است. بانک ‌ها با دسترسی به اکسپلورر یک شبکه بلاک چین و با بهره بردن از امکانات ردیابی تراکنش‌ها و آدرس‌های کیف پول ارزهای دیجیتال ، به راحتی می‌توانند تراکنش‌های را ردیابی و رصد کنند. در این زمینه شرکت‌های بسیاری بوجود آمده‌اند و به مرور و با کسب دانش و تجربه بیشتر، الگوریتم‌های پویشی خود را بسیار بهبود داده‌اند و امکاناتی را فراهم کرده‌اند تا به راحتی ارزیابی و رصد میلیون‌ها تراکنش امکان‌پذیر باشد.

نقش حوزه دیفای در ساختار آتی سیستم مالی جهان

پروژه‌های دیفای برای شما این امکان را فراهم می‌کنند که از سایر افراد منابع مالی دریافت کنید و در زمینه‌های مورد علاقه خود سرمایه‌گذاری کنید و در صورت سودآور بودن، تنها ملزم به پرداخت کارمزد هستید. همچنین شما می‌توانید دارایی دیجیتال خود را در یک پرتفوی دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید و نیازی به پرداخت حق عضویت در آن نخواهید داشت. حق عضویت‌هایی که در بازارهای سنتی به چندین هزار دلار می‌رسد. همچنین در این حوزه محصولات جدیدی ارائه شده که به مشتریان امکان استفاده از معاملات مشتقه را می‌دهد. با استفاده از معاملات مشتقه دیگر نیازی به جابه‌جایی بین چندین شبکه بلاک چین نخواهید داشت. چنین معاملاتی بسیاری از مشکلات را برطرف کرده است. با رونق حوزه دیفای و ورود پروژه‌های پخته‌تر در این بخش از بازار ارزهای دیجیتال ، شاهد ارائه محصولاتی هستیم که در حال حاضر هیچ ایده‌ای در مورد آن نداریم. البته این بدان معنی نیست که به سرعت مردم از بانک ‌های سنتی به سمت پروژه‌های حوزه دیفای خواهند آمد. طبیعتا این مهاجرت، سال‌ها و حتی دهه‌ها به طول می‌انجامد.

اگر بانک‌ها تغییر نکنند، چه خواهد شد؟

اگر بانک‌ها موافق انجام چنین تغییری در ساختار خود نباشند، چه اتفاقی برای آنها خواهد افتاد؟ هر بانکی که در ۱۸ ماه آینده همچنان به بازار ارزهای دیجیتال نگاهی بدبینانه داشته باشد، خطر از بین رفتن و نابود شدن را به جان خریده است. این موسسات مالی در مقابل کراکن و سایر بانک‌ها عاقبتی جز نابودی نخواهد داشت. اکنون زمان آن فرارسیده است که بانک های سنتی به منظور توانمند سازی خود، امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال را فراهم کنند. اگر بانک‌ها این کار را نکنند، با افزایش موج ارزهای دیجیتال برای بازآفرینی سیستم مالی جهان، بانک‌های سنتی از بین خواهند رفت.

 

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه