اسکوئر وایت پیپر صرافی غیرمتمرکز بیت کوین را منتشر کرد

دپارتمان جدید اسکوئر به نام TBD وایت پیپر پروتکل جدیدی را برای مبادله دارایی‌های دیجیتال منتشر کرده است. صرافی غیر متمرکز tbDEX کاربران را قادر می‌سازد تا به معامله بیت کوین بپردازند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، جک دورسی هم‌بنیانگذار و مدیرعامل توییتر و اسکوئر روز جمعه وایت‌پیپر شامل جزییات برنامه‌های مرتبط با صرافی غیرمتمرکز بیت کوین به اسم tbDEX را منتشر کرد. برخلاف اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز، tbDEX از مدل بدون نیاز به اعتماد بهره نمی‌برد، بنابراین توکن نظارتی مختص به خود را ندارد. در عوض، پروتکل پیام‌رسانی طراحی شده است تا روابط مرتبط با اعتماد طرفین بدون اتکا به نهاد متمرکز برای کنترل امور تسهیل شود.

پلتفرم tbDEX هم‌چنین در صدد این است تا ویژگی‌هایی را ارائه دهد که به موجب آن، نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز، از غیرمتمرکزسازی کمتری برخوردار می‌شود.

این پروتکل از تازه واردان درخواست می‌کند تا مراحل احراز هویت را به طور کامل طی کنند و مطابق با قوانین منطقه و کشور خود فعالیت داشته باشند. در این صورت، کاربران فقط می‌توانند کیف پول خود را به این صرافی متصل کنند و با یکدیگر به تبادل توکن بپردازند.

پروتکل tbDEX، با ارائه چارچوبی برای ایجاد اعتماد اجتماعی، بهره‌ گیری از هویت غیرمتمرکز (DID) و اطلاعات اعتباری قابل تایید (VC)، شبکه‌های غیرمتمرکز تبادل بین دارایی‌ها را تسهیل می‌سازد، تا مبنایی از هویت در دنیای واقعی بنا بگذارد.

به علاوه، این پروتکل در صدد ایجاد مسیرهای ورود و خروج جامع و مستقیم بین ارزهای فیات و سیستم‌های مالی کریپتو بدون نیاز به واسطه های متمرکز و کارگزاری‌ها است. در این مقاله بیان شده است که استیبل کوین‌ها می‌توانند به عنوان جایگزینی برای ارز فیات عمل کنند.

صرافی غیر متمرکز پروتکل TBD tbDEX

به علاوه، این وایت‌پیپر مستلزم اجرای راهکارهای تحلیل بلاکچین، چه راهکارهایی که در خود صرافی غیرمتمرکز وجود دارد و چه راهکارهای ارائه‌شده توسط اشخاص ثالث، است تا تراکنش‌های این پلتفرم رصد و پیگیری شود. این دست از راهکارهای تحلیل بلاک چین، موضوع بحث‌برانگیزی هستند. چنین سیستمی می‌تواند به مقامات و مسئولان امکان دهد تا با اطلاعات احراز هویت، به بررسی ID پرداخت‌ها و آدرس کیف پول‌ها بپردازند و هویت افرادی که به انجام تراکنش‌ها می‌پردازند را شناسایی کنند. هرچند، حامیان این سیستم مدعی هستند که چنین ابزار نظارتی برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی، ضروری است.

اما ویژگی‌های متمرکز tbDEX می‌تواند حمایت مشتاقان و طرفداران رمزارز را به دست آورد. یکی از ویژگی‌های برجسته‌ای که در وایت‌پیپر به آن پرداخته شده است، برگشت‌پذیری (chargeback) است که در اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز وجود ندارد. در صورتی که این ویژگی اجرا شود، قابلیت شرکت اسکوئر در معکوس کردن و بازگشت تراکنش‌ها در tbDEX می‌تواند از ضررهای ناشی از برگشت ناپذیری تراکنش‌ها در کلاهبرداری‌های راگ پول (Rug pull) دیفای جلوگیری شود. در حال حاضر، اسکوئر در حساب جدیدی که در توییتر ایجاد شده است، کاربران را تشویق می‌کند تا بازخوردهای خود را ارائه دهند.

منبع: cointelegraph


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه