ونزوئلا برای صدور پاسپورت، گزینه پرداخت بیت کوین را آزمایش کرد

ونزوئلا که به‌دلیل تحریم‌ها قادر به پردازش پرداخت‌ها از طریق کارت‌های اعتباری نیست، در حال آزمایش بیت کوین به‌عنوان یک گزینه پرداخت سودمند و قابل اعتماد برای صدور پاسپورت‌ و سایر اسناد دولتی است.

به گزارش دیکریپت، دولت ونزوئلا در حال آزمایش توانایی خود جهت پذیرش بیت کوین به‌عنوان گزینه پرداخت به‌منظور صدور پاسپورت و سایر اسناد رسمی برای شهروندانی است که خارج از این کشور زندگی می‌کنند.

اگرچه دولت نیکولاس مادورو بیانیه‌ای رسمی در این خصوص صادر نکرده است، اما گزینه پرداخت با بیت کوین ممکن است واکنشی به دشواری‌های اخیر ونزوئلا در خصوص پردازش پرداخت‌های بین‌المللی باشد. به‌علت تحریم‌های یک‌جانبه اقتصادی اِعمال‌شده از سوی دولت ایالات متحده علیه ونزوئلا، این مسئله به ویژه برای کسب‌وکارهای رسمی و دولتی این کشور چالش‌برانگیز بوده است.

طی چند روز اخیر، ابتدا شایعاتی مبنی بر گزینه پرداخت بیت کوین برای پاسپور‌ت‌ها، به‌خصوص در ردیت، اوج گرفت. کاربر iguano80 تصویری از خدمات پردازش پرداخت برای پاسپورت ونزوئلایی به اشتراک گذاشت که بیت کوین را به‌عنوان یک گزینه پرداخت نشان می‌داد. به‌علت تاثیر تحریم‌ها، پرداخت با کارت اعتباری در این کشور موقتاً متوقف شده است.

ونزوئلا برای صدور پاسپورت، گزینه پرداخت بیت کوین را آزمایش کرد

با این حال، چند ساعت بعد ماربلیس لینارس (Marbellis Linares)، مدیر دفتر خبری سازمان ملی دارایی‌های دیجیتال ونزوئلا، سوناکریپ (Sunacrip)، از طریق حساب توییتری خود اعلام کرد که گزینه پرداخت بیت کوین درواقع، «عملی» نیست و گزارش‌هایی را که در خصوص ارائه این سرویس منتشر شده بودند، تکذیب کرد.

پاسخ لینارس، واکنشی به یک گزارش بود که از سوی وب‌سایت خبری آمریکای لاتین، کریپتونوتیسیاس (Criptonoticias)، مطرح شد و گزینه پرداخت بیت کوین را برای تقاضای پاسپورت از کنسولگری ونزوئلا در بوینس آیرس آرژانتین تائید می‌کرد. با این حال، گزارشی دیگر حاکی از عدم تائید این گزینه با استفاده از اپلیکیشنی برزیلی است که مشخص می‌کند این گزینه برای تمام متقاضیان احتمالی در دسترس نیست. به‌عنوان مثال، این گزینه داخل خاک ونزوئلا در دسترس نبود. در این کشور، تنها گزینه‌های پرداخت موجود بولیوار، ارز فیات رسمی، و پترو، ارز دیجیتال دولتی، هستند.

در هر صورت، چندین کاربر در کشورهای مختلف از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که گزینه پرداخت بیت کوین را روی وب‌سایت صدور پاسپورت ونزوئلایی مشاهده کرده‌اند. با این حال، همزمان با صدور بیانیه لینارس در توییتر مبنی بر اینکه دولت ونزوئلا فقط در حال انجام آزمایش بوده، این گزینه نیز مسدود شده است.

پذیرش ارزهای دیجیتال در ونزوئلا به‌تدریج بدل به یکی از استراتژی‌های سیاسی دولت مادورو، به عنوان راهی برای دور زدن تاثیر تحریم‌های اقتصادی، شده است. دولت ونزوئلا پیش از این، پرداخت‌های ارز دیجیتال پترو را برای خدمات مختلف عمومی، از جمله پرداخت هزینه بنزین، میسر کرده است.

علاوه بر این، بانک عمومی ملی ونزوئلا در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های خود به‌جهت پذیرش خدمات ارزهای دیجیتال است. اخیرا، دولت مادورو تائید کرد که در حال ذخیره بیت کوین و اتریوم به عنوان ذخایر بین‌المللی این کشور است.

با افزایش شدت تحریم‌ها و جنگ اقتصادی بین کشورهای رقیب، به نظر می‌رسد ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین، آخرین خط دفاعی، برای بهتر یا بدترشدن اوضاع، باشند.

 

منبع: ارزدیجیتال


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه