آمازون از ثبت پتنتی برای یک سامانه‌ی بلاک چینی رهگیری کالا در زنجیره‌ی تامین خبر داد

آمازون، یکه‌تاز صنعت تجارت الکترونیکی جهان پتنتی را برای یک سامانه‌ی بلاک چینی ثبت کرده که کالاها را در طول زنجیره‌ی تامین، رهگیری می‌کند.

این پتنت که روز ۲۶ مه به ثبت رسیده، یک سامانه‌ی صدور گواهینامه‌ی مبتنی بر دفترکل توزیع‌شده‌ را توصیف می‌کند. در اسناد این پتنت، آمده است که راهکار رهگیری ارائه شده می‌تواند تضمین کند که کالا و محصول مصرفی فروخته شده روی وب‌سایت آمازون، معتبر است. در چکیده‌ی این اسناد می‌خوانیم:

ویژگی‌ها و قابلیت‌های این طرح مربوط به واسطه‌ای هستند که امکان رهگیری تاییدپذیر کالاها را با استفاده از دفترکل الکترونیکی توزیع شده روی زنجیره تامین فراهم می‌کند.

در بخش توضیحات تفصیلی این پتنت آمده است که سامانه‌ی توصیف شده در نهایت به دنبال این است که از طریق پیاده‌سازی یک پلتفرم خدمات سازمانی به طرف‌های درگیری در زنجیره تامین کمک کند تا بتوانند زنجیره تامین جهانی خود را روی یک دفترکل واحد، نگاشت کنند. گفتنی است راهکار رهگیری این پتنت می‌تواند موقعیت مکانی تمامی مرسولات و کالاها را از تولید تا تحویل به مصرف‌کننده‌ی نهایی روی زنجیره‌ی تامین، آشکار کند.

ماهیت قابل اعتماد و تغییرناپذیر فناوری بلاک چین، راه‌حلی مناسب برای پیاده‌سازی قابیت ردیابی و رهگیری در زنجیره‌های تامین است؛ چرا که زنجیره‌های تامین، مستلزم پیاده‌سازی زیرساخت‌هایی هستند که بتوانند بدون وقفه و برای مدتی طولانی کار کنند و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شوند که داده‌های آن قابل ویرایش نباشد.

 

منبع: کوین ایران


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه