ماینر قدیمی بیت کوین کریگ رایت را کلاهبردار و دروغگو خطاب کرد!

ادعای کریگ رایت مبنی بر مالکیت هزاران آدرس بیت کوین بار دیگر بی اساس شد؛ زیرا ۱۴۵ آدرس دارای بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شده‌اند، پیامی را امضا کرده‌اند که بیان می‌کند وی یک کلاهبردار است.

پیامی با امضای ۱۴۵ کیف پول حاوی بیت کوین‌های استخراج شده در سال‌های اولیه پیدایش این ارز دیجیتال، کریگ رایت را یک دروغگو و کلاهبردار خوانده است.

این پیام در تاریخ ۲۵ می با فهرستی از ۱۴۵ آدرس و امضاهای مرتبط با آنها منتشر شد. این پیام ظاهرا ثابت می‌کند که آدرس‌های مورد نظر قطعا متعلق به فردی است که پیام را منتشر کرده است. در این پیام آمده است:

کریگ استیون رایت یک کلاهبردار و دروغگو است. وی کلیدهای مورد استفاده برای امضای این پیام را در اختیار ندارد. شبکه لایتنینگ یک دستاورد چشمگیر است. هرچند ما باید به بهبود ظرفیت درون زنجیره ای ادامه بدهیم. متاسفانه راه حل صرفا تغییر ثابت در کد یا امکان پذیر ساختن شرکت کنندگان قدرتمند برای مجبور ساختن سایر شرکت کنندگان نیست.

نکته قابل توجه این است که تایید شده است آدرس‌های مورد نظر، از هزاران آدرسی است که کریگ رایت در پرونده ایرا کلیمن ادعای مالکیت آنها را کرده است.

رایت چندین بار نتوانسته است مدرکی مبنی بر مالکیت سرمایه‌های متعلق به ساتوشی ناکاموتو را ارائه کند. اینطور برآورد می‌شود که ناکاموتو بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است.

یکی از روش‌های ارائه مدرک، امضای پیام با کلید خصوصی رمزنگاری شده کیف پول مورد نظر است. این امضا با کلیدهای عمومی قابل بررسی و تایید است.

با در نظر گرفتن این موضوع که رایت چندین بار از ارائه مدرکی مبنی بر مالکیت آدرس‌های مورد نظر امتناع کرده است، بسیاری از افراد جامعه ارز دیجیتال بعید می‌دانند که بیت کوین ها متعلق به کریگ رایت باشد. در نتیجه بعید به نظر می‌رسد که ادعای او در خصوص ساتوشی ناکاموتو بودن نیز صحت داشته باشد.

آیا این پیام از جانب ساتوشی است؟

این پیام امضا شده شباهت‌هایی با پیام سال ۲۰۱۵ از آدرس ایمیل ساتوشی دارد که بیان کرده بود:

من کریگ رایت نیستم. همه ما ساتوشی هستیم.

اگرچه بخش اول پیام اخیر به تکرار موضوع قبلی می‌پردازد، اما در ادامه نظری در خصوص بحث اخیر مبنی بر شرایط بیت کوین قبل از پیدایش بیت کوین کش بیان شده است.

بلاک‌های استخراج شده توسط این فرد ناشناس در الگوی پاتوشی (Patoshi pattern) جای نمی‌گیرد. این الگو، اساس این موضوع است که ساتوشی بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است. با این حال، هیچ قطعیتی در خصوص شناسایی این موضوع وجود ندارد کدام بلاک‌ها متعلق به ساتوشی است و کدام یک نیست.

به نظر می‌رسد نظر این فرد ناشناس بین بیت کوین و بیت کوین کش باشد. اگرچه وی به تمجید از شبکه لایتنینگ پرداخته است، اما به ظرفیت‌های بالاتر درون زنجیره ای اشاره کرده است. هرچند وی معتقد نیست که افزایش حجم بلاک یا تغییر ثابت در کد، راهکار مناسبی باشد.

این دومین بار طی کمتر از یک هفته است که شاهد فعالیت از جانب این ماینر اولیه هستیم.

اکنون برای رایت چه اتفاقی می‌افتد؟

پرونده کلیمن کاملا بر این فرض بنا شده بود که رایت همان ساتوشی است و در نتیجه ایرا کلیمن مدعی نیمی از بیت کوین های مورد نظر بود.

رایت قبلا نیز به بیان شهادت دروغ و سندسازی متهم شده بود. فعالیت این ماینر ناشناس، رایت را در شرایط بسیار سختی در ادامه ادعای او مبنی بر ساتوشی ناکاموتو بودن قرار می‌‌دهد.

هر روز بیشتر مشخص می‌شود که رایت به بیت کوین های مورد نظر دسترسی ندارد. این موضوع باعث مختومه شدن پرونده طولانی رایت و کلیمن خواهد شد که قرار بود از تاریخ ۶ جولای از سرگرفته شود.

کارشناس پارس بیت: اینکه خیلی ها در دنیا تمایل دارن نام ساتوشی ناکاموتو رو به خودشون اختصاص بدن جالبه و قابل درکه! اما اگر گرک رایت همون ساتوشیه پس چرا اسمشو گذاشت ساتوشی؟! آیا ساتوشی ناشی از کره ای یا ژاپنی بودن این هویت هست؟ آیا این اسم رمز هست یا یک هویت؟ در بخش دوم پیام های رمزدار اذعان شده است که ما همگی ساتوشی هستیم. این پیام بیشتر به واقعیت نزدیک است که در واقع هدف از اینکار و پنهان نگه داشتن این هویت، خطاب قرار دادن تمام دارندگان بیتکوین به ساتوشی است.

اصرار به اینکه ساتوشی یک شخص باشد زیاد منطقی نیست. ساتوشی میتواند یک گروه باشد و هدفش هم عضویت افراد در داخل گروه خود باشد. همین امر آینده بیتکوین را جذاب خواهد کرد. فعالیت اخیر ساتوشی در ولت نسبت داده به خودش در هنگام هاوینگ و نیز ارسال پیام در آخرین بلوک ماین شده با طعم سیاسی، راز و رمز این هویت رو بیشتر میکنه

اما تمام این موارد زیر سوال بردن گرک رایت را توجیه نمیکند و این شخص در تلاش زیادی برای اثبات این موضوع است. آیا سرمایه گذاران بیتکوین کشکار درستی بر پیروی از این خالق بی ثبات کردند؟!

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه