عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: نقل و انتقال غیر رسمی رمز ارزها قاچاق محسوب می شود!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت: هر گونه عملیات خارج از سیستم رسمی کشور و نقل و انتقال ارز سنتی و رمز ارزها خلاف قانون و قاچاق محسوب می شود.

به گزارش گروه بازار دیجیتال بازارنیوز، پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم، پیرامون مصوبه اخیر مجلس در اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت:

امروز باقیمانده بخش های اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در صحن علنی مجلس به تصویب رسید و یکی از بند های ذیل این اصلاحیه در خصوص ضوابط و مقرارت رمز ارزها بود.

وی افزود:

یکی از نکات قابل تأمل این قانون این است که تمامی قوانین و مقرارت مرتبط با ارزهای سنتی، برای رمز ارزها نیز قابل اجراست و رمز ارزها هم به صورت قانونی مورد معاملات اقتصادی قرار می گیرند. هم اکنون هر نوع فعالیت در خصوص کالاهای قاچاق در فضای مجازی ممنوع است. تبلیغ، ارائه بیمه نام و ضمانت بانکی برای این کالاها در فضای مجازی پیگیرد قانونی دارد که همه این قوانین برای رمز ارز ها هم اجرا خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت: هر گونه عملیات خارج از سیستم رسمی کشور و نقل و انتقال ارز سنتی و رمز ارزها خلاف قانون و قاچاق محسوب می شود.

وی در واکنش به این سوال که آیا این قانون بازدارنده است یا در اجرای آن نیاز به مراجع قضایی هم وجود دارد، گفت: تلاش شد که متناسب با شرایطی که در کشور وجود دارد ، مجازات را در حد بازدارندگی بیشتر کنیم و شاهد اتفاقات کمتری در حوزه قاچاق باشیم.

کارشناس پارس بیت: خوشبختانه بعد از 3 سال از گسترش رواج استفاده از رمزارزها، دولت وارد بحث قانونگذاری و تحت پوشش قراردادن نهادهای دولتی و زیر نظارت سازمان های مربوطه در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتال نمود و این امر میتواند به جلوگیری از خروج ارز از کشور و در مقابل آن افزایش ارز آوری به کشور کمک شایانی کند.

اما تذکر این نکته خالی از لطف نیست که میتوان از دست اندرکاران این اکوسیستم و افرادی که سابقه چندین ساله در ارائه خدمات به صورت شفاف و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران داشتند دعوت به مشاوره و همکاری شود و صرفا با آنها به مشابه مجرم رفتار نشود. زیرا همین کسب و کارها تاکنون به شفاف سازی و پیشبرد این هدف در دولت کمک کرده اند و آموزش هایی را در این زمینه در جامعه نشر داده اند. قطعا همین کسب و کارهای کوچک و انگشت شمار میتوانند به توسعه و روند تسریع قانون گذاری که اکنون دولت وارد آن شده است کمک کنند و در کنار دولت و کشور به این امر وارد شوند. لذا سپردن 100 درصد مراحل اجرایی به صرافی های تحت پوشش بانک مرکزی از کمی ابهام برخوردار است که آیا این صرافی ها میتوانند مجریان خوبی در طرح اجرایی و گام عملیاتی باشند یا خیر؟! قطعا هستند صرافانی که هنوز با روال کاری این سیستم بنا به عدم قانون گذاری در این زمینه تا کنون، آشنا نبوده اند و اکنون با ورود یکباره قانون به وسط میدان، ممکن است مشکلاتی برای سرمایه های ورودی و یا حتی روال انجام کار بوجود آید.

همچنین محدودیت در اجرا نباید موجب غافل شدن از سویه ارز آوری این حوزه باشد و نمایندگان خارجی فعال در این وادی نیز میتوانند کمک کننده باشند. لذا شرکت و صرافی رمزارزی پارس بیت آمادگی کامل خود را برای حمایت از دولت و حرکت در خط روند اجرایی این طرح اعلام میدارد و امیدوار است بتواند کارساز واقع شود.

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه