بیت‌کوین و اتریوم در رقابتی تنگا تنگ!

طبق گزارش شرکت تحلیل بلاک چین Messari، کل ارزش انتقالی روزانه شبکه‌ی اتریوم (ETH) و بیت کوین (BTC) به هم نزدیک شده‌ و در روز ۱۲ آوریل به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است. مقدار ارزش منتقل شده روی اتریوم شامل رمز ارز اتر (ETH) و دیگر رمز ارزهای پایدار همچون تتر (USDT) است که توسط این بلاک چین پشتیبانی می‌شوند.

در نتیجه‌ی عملکرد شبکه‌ی بیت کوین در ماه جولای ۲۰۱۹ ارزش تراکنش‌های روزانه‌ی بیت کوین به ۳ میلیارد دلار و بالاترین سطح تاریخی رسید. ارزش تراکنش‌های روزانه‌ی اتریوم نیز در دسامبر ۲۰۱۸ حدود ۱۱۵ میلیون دلار بود و این مقدار با رشدی پیوسته در حال حاضر به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است.

تعداد معاملات در هر ثانیه در  شبکه‌ی اتریوم نیز از بیت کوین پیشی گرفته است. هرچند این اولین بار نیست که چنین اتفاقی می‌افتد چرا که در زمان اوج قیمت سال ۲۰۱۷ نیز تعداد تائید تراکنش در هر ثانیه به ۴.۷ رسید. این معیار از ۱۲ ماره مارس نزولی بوده و اکنون شبکه تنها ۳ تراکنش در هر ثانیه پردازش می‌کند. این درحالیست که تعداد تراکنش‌های تائید شده در شبکه‌ی اتریوم در هر ثانیه در زمان نگارش این خبر معادل ۱۵ می‌باشد.

همچنین به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان کار روی بلاک چین اتریوم را ترجیح می‌دهند؛ هرچند که هر دو شبکه به تعداد کافی توسعه‌دهنده‌ی اصلی دارند. از ۷ ماه مارس میانگین تعداد توسعه‌دهندگان ماهانه‌ی اتریوم ۹۹ نفر بوده و این تعداد برای بیت کوین ۴۷ نفر بوده است. در مقیاسی وسیع‌تر تعداد توسعه‌دهندگانی که هر ماه به توسعه‌ی کدهای اتریوم کمک می‌کنند ۲۱۶ و این تعداد برای بیت کوین حدود ۵۰ نفر است.

تحلیل کارشناس پارس بیت: بیتکوین و اتریوم به ترتیب با ارزش ترین رمزارزها از نظر ارزش بازار هستند و هر کدام اکوسیستمی قوی متشکل از توسعه دهنگان خاص خود را دارند. در سال های اخیر هر دو راه کار های مختلفی به منظور رفع کاستی های خود ارائه داده اند و روز به روز در نقل و انتقالات کسب و کارها و بازگانان جای خود را مستحکم تر می کنند.

یکی از دلایلی که اتریوم در گزارش اعلام شده از نظر ارزش منتقل شده در ماه های اخیر رشد بسیار چشمگیری داشته است، وجود استیبل کوین ها یا رمزارزهای پایدار می باشد. رمزارز های پایدار نقشی حیاتی برای معامله گرانی که در بازار رمزرزها فعالیت می کنند دارند و در واقع معامله گران را از گزند کاهش قیمت های سریع مصون می دارند. در صدر این رمزارزهای پایدار می توان به تتر اشاره کرد. تتر که در حال حاضر بر پایه بلاکچین شبکه بیتکوین، اتریوم و ترون می باشد ولی به علت کارمزد بالا و کندی شبکه بیتکوین، تتر مبتنی بر شبکه بلاکچین بیتکوین کمترین حجم انتقالات را نسبت به دو شبکه دیگر داراست.

بعد از ریزش سهمگین بیتکوین و به تبع آن بازار رمزارزها در اواسط می، استفاده از رمزارزهای پایدار بسیار افزایش یافت و این خود عاملی به منظور رشد ارزش انتقال یافته بر روی شبکه اتریوم است.

اتریوم اخیرا فعالیت های زیادی به منظور به روز رسانی شبکه خود کرده است و در امسال پروژه های بسیار خوبی در جهت بهبود کیفیت اکوسیستم خود دارد و در صورتی که بتواند این پروژه ها را به درستی و در زمان مقرر انجام دهد، می تواند رشد بسیار خوبی داشته باشد البته بیتکوین نیز با داشتن گروه های متعدد توسعه دهنده که بر روی راهکارهای بهبود شبکه کار می کنند قطعا در سال جدید حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت.
نظر شما چیست؟! به نظر شما در سال 2020 کدام از این دو رمزارز محبوب می توانند رشد بیشتری داشته باشند ؟!

منبع: کوین ایران


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه