خالق اتریوم: استخراج با موبایل «بازی احمق‌ها» است!

ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار اتریوم، در اظهارنظر اخیر خود، عنوان کرده است که با استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از تلفن‌های همراه مخالف است.

به گزارش، بوترین ۱۳ آوریل (۲۵ فروردین) در توییتی نوشت که استخراج ارزهای دیجیتال با تلفن‌های همراه «بازی احمق‌ها» است. صحبت‌های او به بیانیه شرکت اچ‌تی‌سی (HTC)، مبنی بر امکان استخراج مونرو با استفاده از تلفن بلاک چینی اکسودوس (Exodus) این شرکت، اشاره داشت.

هم‌بنیان‌گذار اتریوم در واکنش به این بیانیه اضافه کرد:

این برخلاف تمام چیزی است که ما در مورد صرفه‌جویی به مقیاس سخت‌افزارها می‌دانیم و بیشتر شبیه به فریب‌دادن کاربران با امیدهای واهی است تا کمک به آن‌ها.

صرفه‌جویی به مقیاس مفهومی در اقتصاد است که می‌گوید با افزایش حجم تولید و بهره‌وری، هزینه‌ها کاهش می‌یابند.

بوترین در ادامه خاطرنشان کرد:

از طرف دیگر، سهام‌گذاری با استفاده از تلفن‌های همراه آینده روشنی دارد.

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی نسبت به اظهارنظر بوترین متفاوت بود. برخی افراد، از بوترین به خاطر کوچک شمردن مفهوم استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از موبایل انتقاد کرده و به مواردی مانند کوین آردور (Ardor) اشاره کردند که می‌توان آن را از طریق گوشی‌های اندروید استخراج کرد. برخی دیگر نیز صحبت‌های بوترین را تصدیق کردند.

یکی از کاربران توییتر با اشاره به صحبت‌های بوترین پرسیده بود که چطور ممکن است استفاده از قدرت پردازنده برای استخراج، بدتر از آن باشد که افراد ثروتمند فقط به خاطر ثروتی که دارند هر روز پول بیشتری به جیب بزنند؟

ویتالیک بوترین در پاسخ به این توییت، نوشت:

اثبات سهام کاری پر زحمت است و اینطور نیست که فقط بنشینید و منتظر سخت‌افزارتان (که بخاطر ثروت زیادتان از پس خریدش بر آمدید) بمانید تا شما را ثروتمندتر کند.

شرکت HTC پس از امضای همکاری با شرکت میداس لبز (Midas Labs) که در حوزه طراحی تراشه‌های ای‌سیک فعالیت دارد، اعلام کرد که امکان استخراج مونرو در تلفن همراه بلاک چینی این شرکت مهیا شده است. به گفته HTC، مصرف انرژی و هزینه‌های بالا را می‌توان با انتقال کار به دستگاه‌های موبایل کاهش داد.

خالق اتریوم: استخراج با موبایل «بازی احمق‌ها» است

نرم‌افزار ماینینگ اچ‌تی‌سی بر روی تلفن همراه اکسودوس

در این بیانیه، شرکت HTC همچنین تاکید کرده بود که اپلیکیشن استخراجِ نصب‌شده روی این گوشی، به گونه‌ای طراحی شده است که هنگام استفاده از تلفن همراه یا هنگامی که شارژر به دستگاه متصل نباشد، استخراج به طور خودکار غیرفعال شود.


تحلیل کارشناس پارس بیت: روز به روز در حوزه فناوری بلاکچین و رمزارزها نوآوری های مختلفی ارائه می شود که تقریبا میزان کمی از این نوآوری ها کمک در ارائه راهکارهای مناسب به منظور بالا بردن بهره وریی، کاهش هزینه های اضافی و افزایش کارایی یک حوزه را تضمین می کند. در سال های اخیر با توجه به اینکه صنعت رمزارزها به عنوان یک صنعت نوظهور در میان بسیاری از کسب و کارها و صنایع مختلف نمود اجرایی پیدا کرده اند و برخی افراد با ارائه پروژه ها و راهکارهایی که عملا سودی برای استفاده کنندگان و کسب و کارها ندارد، اقدام به جذب سرمایه و سو استفاده از جو بوجود آمده در دنیا کرده اند. طبق برآورد دولت چین که در سال گذشته منتظر شد، اکثر از کسب و کارهای چین که اعلام کرده اند در حوزه فناوری بلاکچین و رمزارزها فعالیت می کنند عملا فعالیتی در این زمینه انجام نمی دهند و تنها اسم فناوری بلاکچین را یدک می کشند.

ویتالیک بوترین به عنوان یک فرد تاثیرگذار در حوزه فناری بلاکچین و رمزارزها و خالق اتریوم، در توییت جدید خود در واقع استفاده از قدرت محاسباتی تلفن همراه به منظور استخراج رمزارزها را کاری بیهوده دانسته است. با بررسی پروژه هایی که قبلا در این زمینه فعالیت خود را آغاز کردند به عنوان مثل پروژه الکترونیوم که از طریق استفاده از قدرت پردازش تلفن های همراه به منظرو استخراج این رمزارز می توان استفاده کرد و به منظور پرداخت های خرد و خرید توکن های جایزه در بازی های تلفن همراه از این رمزارز استفاده کرد. بحث اصلی مطرح شده توسط خالق اتریوم در واقع برمی گردد به رویکرد برخی شرکت های فعال در حوزه فناوری بلاکچین و رمزارزها که تنها قصد استفاده از این فناوری را دارند و به راهکار و بهره وری و فاکتورهای تاثیرگذار در یک محصول اهمیت نمی دهند.

در سال های گذشته پروژه های مختلفی به منظور استفاده از ظرفیت تلفن های همراه راه اندازی شده اند و عموما در پیشبرد اهداف خود ناکام بوده اند و در برخی از موارد استفاده کنندگان از سرویس های این پروژه ها متحمل ضررهایی شده اند. بنابراین می تواند تا حد زیادی صحبت های خالق اتریوم را تصدیق کرد و البته حتما راه برای ارائه نوآوری ها در این زمینه باز است اما نکته کلیدی توجه به مفید بودن استفاده از فناوری بلاکچین و رمزارزها در یک حوزه است و نه لزوما استفاده از آن در یک صنعت !
نظر شما چیست ؟! به نظر شما آیا استخراج رمزارزها به وسیله تلفن همراه می تواند مفید و سودآور باشد ؟!

منبع: ارزدیجیتال


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه