مدیریت صرافی رمزارزی پارس بیت توضیح میدهد: دلیل هرج و مرج قیمت رمزارزها و بخصوص تتر در مارکت رمزارزی ایران چیست؟!

در سه روز گذشته شاهد کاهش شدید و بنوعی دامپ قیمت بیتکوین و به تبع آن کل مارکت رمزارزی در دنیا بودیم که نشات گرفته از تحولات اخیر کشورها و دست و چنجه نرم کردن با ویروس کورونا بود. اما این کاهش قیمت موجب پدید آمدن شرایط ویژه و مناسبی برای سرمایه گذاران رمزارز بود تا بتوانند در کف قیمتی مناسبی وارد مارکت شوند اما این امر با تفاوت قیمت نسبتا زیادی و اختلاف قیمتی نسبت به دلار نرخ روز بود که دلیل آن را از زبان مدیریت صرافی پارس بیت مهندس شریف زاد جویا شدیم.

ابتدا در خصوص فضای حاکم بر اطلاع رسانی ها اینگونه شروع کردند:

در زمان پامپ یا دامپ قیمت ها و متلاطم شدن فضای مارکت، نکته مهمی وجود دارد و آن، انتقال درست مفاهیم و شفاف سازی است که مجموعه پارس بیت از طریق انجمن رمزارز ایران و تا جای ممکن در حوزه کاربران دنبال کننده خود در فضای مجازی، در حال نشر آن است.

اما از وبسایت های فعال در زمینه پوشش خبری انتظار میرود تا بجا و آگاهانه وارد نقد و بررسی موضوعات شوند و به این تلاطم ها با نظریه های غیر کارشناسی دامن نزنند. لذا در آن سوی میدان هم، صرافی ها موظف به پاسخ گویی و شفاف سازی میباشند.

اما در ادامه صحبت ها به 4 نکته در این زمینه اشاره شد که به بررسی هر یک میپردازیم:

 

1- رشد عوامل ناآگاه و غیرمتخصص بعنوان صرافی رمزارزی در ایران

نکات مثبت و منفی ای در این میان مطرح است. متاسفانه وبسایت های خرید و فروش رمزارز به صورت قارچ وار در حال گسترش است. وبسایت هایی که شاید سرمایه ای بالغ بر 50 تا 100 میلیون هم نداشته باشند، اما دست به خرید و فروش رمزارز میزنند.

این یعنی گسترش دلالی در مارکت رمزارز، شیوع قیمت های غیر واقع، دریافت درصدهای غیرکارشناسی و ... که همین امر موجب بالا رفتن قیمت ها به صورت غیرتخصصی و ناآگانه می شود.

وبسایتی که روزانه بیتکوین خود را از ما تهیه میکند، با 2 الی 3 درصد و گاها در پیگیری کارشناسان فروش ما، شاهد بوده ایم که با 15 درصد اختلاف قیمت در وبسایت خود، بیت را برای فروش میگذارند، مسلما موجب بر هم خوردن تعادل مارکت رمزارز در ایران میشوند.

پس اولین دلیل گران شدن بی رویه و بی دلیل قیمت ها همین هرج و مرج و ورود غیر کارشناس و غیر صراف به مارکت هست که تنظیم را بر هم میزند و به تنهایی بسیار حائز اهمیت است.

در حال حاضر شرکت و صرافی پارس بیت در 8 کشور جهان مشغول به خرید و فروش رمزارز است، مسلما برای ما که با تخصص و هزینه های جانبی داریم با سرمایه اصلی و فارم های خودمون کار انجام میدیم، سخته که ببینیم یک سری وبسایت ها با سرمایه 20 میلیونی اقدام به خرید و فروش کنن و از عدم اطلاعات کافی سرمایه گذار در این حوزه سوءاستفاده کنن و در گام بعد تعادل بازار خرید و فروش را هم بر هم بزنند.

2- اعلام قیمت های دروغین در مقابل وجود یا عدم وجود موجودی در تعداد های بالا

بحث بعدی این است که شما با چه سرمایه ای در حال کار کردن هستید؟ تقاضای شما از مارکت در چه حدی است و مارکت تا چه اندازه قابلیت تامین تقاضای شمارا دارد؟ 

گاها در برخی روزها قیمت برخی سایت ها از صرافی پارس بیت کمتر است، اما آیا قابلیت تامین موجودی در سطح بالا را دارد؟ این وبسایت برای خرید رمزارز برای کسانی که نیاز به حجم بالا ندارند مناسب است و قطعا قابلیت تامین حجم بالای تقاضا با همان قیمت در آنها وجود ندارد. 

برخی از صرافی ها نیزاقدام به صدور فاکتور و تایید نهایی از کاربر با قیمتی مشخص میکنند اما گاهی هم بر خلاف قیمت درج شده و بعد از واریز، مقدار ریال یا رمزارز کمتری در اختیار مشتری قرار میدهند.

اما نکته بعدی در این بحث، تفاوت اکسچنج های کاربر محور با صرافی های او تی سی است. در اینگونه اکسچنج ها بحث تقاضا بر اساس میزان مارکت کپ موجود در آن اکسچنج مطرح میشود و محدودیت هایی برای برداشت روزانه وجود دارد. ضمن آنکه کارمزدهای برداشت بعد از خرید رمزارز در این اکسچنج ها گاها معادل با قیمت تمام شده در صرافی های او تی سی میشود(اما نه لزوما همیشه). پس نباید قیمت رمزارز در اکسچنج ها را از صرافی های او تی سی برای تعداد بالا انتظار داشت و این اکسچنج ها برای تامین تقاضا در حجم کم مناسب میباشند.

3- دلیل اختلاف قیمت تتر در صرافی ها

در این زمینه حق مسلم را میتوان 50 50 بین مشتری و صرافی در نظر گرفت. متاسفانه در زمان های التهاب قیمت مارکت رمزارز، بحث تتر از دیگر رمزازها جدا میشود و به دلیل احتکار آن در اختیار منابع اصلی تامین تتر، قیمت از اختیار صرافی رمزارزی خارج میشود و ربطی به مارکت یا کم کاری صرافی ها ندارد. صرافی خودش هم تامین تتر را بالای قیمت اصلی انجام میدهد و مسلما با درصد بالاتری هم به فروش میرساند.

با توجه به کاهش شدید قیمت بیتکوین و همچنین مختل شدن شبکه تتر مدتی بعد از این کاهش قیمت، نرخ کلی تتر در مقابل ارزهای فیات افزایش محسوسی با توجه به تقاضای بالا در بازار جهانی داشت. در بازار ایران از آنجایی که اکثر صراف ها از طریق حواله لیر ترکیه یا درهم امارات، تتر خود را تامین می کنند و با توجه به افزایش نرخ تتر به نسبت درهم و لیر، قیمت تتر در بازار ایران نیز افزایش زیادی داشت.

نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که همان طور که قیمت فروش تتر در بازار ایران به شدت رشد داشته است، قیمت خرید آن نیز رشد بسیار زیادی داشته است که این امر به دلیل تقاضای بسیار زیاد خرید رمزارزها از جمله تتر در بازار ایران است. در حال حاضر از هر 10 سفارش انجام شده در صرافی به ندرت پیش می آید که یکی از این سفارشات، سفارش فروش رمزارز باشد که این خود بیانگر تقاضای بسیار بالای بازار برای خرید رمزارز می باشد و در همچین شرایطی افزایش قیمت تتر اجتناب ناپذیر است.

به تمام موارد گفته شده، بسته بودن اقتصاد ایران و عدم دسترسی به شبکه بانکی خارج از کشور را نیز باید اضافه کرد که به خودی خود باعث افزایش حواله ارزهای مختلف به خارج از کشور و همچنین افزایش کارمزدهای پرداختی توسط تامین کنندگان رمزارز در کشور می شود و به تبع آن قیمت تمام شده برای کاربران نیز افرایش می یابد.

اما بعد تمام این توضیحات حق مسلم کاربر و سرمایه گذار، که باز هم تامین تتر در قیمت موجه و با درک مسائل بالا است نادیده گرفته میشود و بر فرض مثال قیمت تتری که دیروز روی 17200 الی 17500 بود، در وبسایت ها و تامین کننده های مختلف به بالای 18 هزار تومان فروخته میشد که مسلما حرکتی ناشایست است و باز هم بر میگردیم به دلیل اصلی این امر که در بالا به آن اشاره کردیم که چیزی جز واسطه گری ها در بازار رمزارزی ایران نیست. که البته این موضوع در همه مارکت های ایران وجود دارد و تنها راه حل آن پیگیری و سرچ سرمایه گذاران برای معامله با وبسایت ها و شرکت های معتبری است که تتر و رمزارز را با قیمت منصفانه تری و بنا به بحث کارشناسی روز به فروش میرسانند.

4- موجود بودن رمزارز و تتر در زمان افزایش تقاضا

این نکته مهمی هست که زمانی که قیمت کاهش میکند، مسلما سرمایه گذار منتظر این کاهش قیمت بوده و زمان را برای خرید رمزارز خود مناسب میداند. پس وظیفه صرافی های رمزارزی است که در زمان کاهش قیمت، رمزارز مورد نیاز سرمایه گذار را موجود داشته باشند و قابلیت تامین را برای آنها فراهم کنند. لذا در شرایطی خاص این بحث از اصول حرفه ای خود فاصله میگیرد و بی دلیل موجودی رمزارزها از روی وبسایت ها برداشته میشود و کاربر را به سمت خرید از دست و خریدهای نامعتبر میکند. 

برداشتن موجودی ها در شرایط دامپ و افت شدید قیمت ها کاری حرفه ای است و دور از ذهن نیست اما موجود نکردن بعد از افت بازار به صرف کاهش قیمت، طبیعی نیست و میبایست زمانی که مارکت به ثبات و آرامش میانی بازگشت موجودی ها هم برگردد و نهایتا هر صرافی بنا به ریسک پذیری و مدیریت موجودی خود، درصدی را بعنوان ریسک معامله در زمان التهاب بازار در نظر گیرد.

چه بسا در همین 3 روز گذشته انواع پیام های کلاهبرداری و از دست رفتن سرمایه ها برای کارشناسان انجمن رمزارز با وجود اطلاع رسانی شدید ارسال شد. پس اینجا میبایست از سرمایه گذار هم ایراد گرفت که نباید در هر شرایطی اقدام یه خرید و فروش کند. 

در پایان مهندس سیده مهکامه شریف زاد به نکته ای در خصوص سرمایه گذاران اشاره نمودند:

مردم نباید چشم بسته وارد مارکت رمزارز شوند. این مارکت در کنار تمام کمک هایی که میتواند به شیوه های دریافت و پرداخت و انتقال پول کند، قطعا دارای مضراتی هم هست که اگر ناآگاهی و عدم اطلاعات کافی در کنار آن قرار گیرد، میزان ضرر بیشتر خواهد شد. لطفا با تحقیق و پیگیری وارد این حوزه شوید و از هر جایی اقدام به خرید و فروش با هر قیمتی نکنید.

پارس بیت

انتخاب درست، آینده مطمئندیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه