قوانین ضدپولشویی جدید اروپا شرکت‌های سرمایه‌گذاری را جذب ارزهای دیجیتال می‌کند

طبق گزارش‌ها دستورالعمل پنجم ضد پول‌شویی (AMLD5) باعث شده تا توجه موسسات مالی و سرمایه‌گذاری به سمت ارزهای دیجیتال بیش از پیش جلب شود.

به گزارش، دکتر اولی اسپانکوفسکی (Ulli Spankowski)، مدیر بخش دیجیتال بورس اشتوتگارت (Boerse Sturrgart) در کنفرانس کریپتوکامپر (CryptoCompare) که در شهر لندن برگزار شد، اظهار داشت دستورالعمل پنجم ضد پول‌شوییِ اتحادیه اروپا باعث ورود شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری به حوزه ارزهای دیجیتال می‌شود. او در صحبت‌هایش گفت:

در واقع فکر نمی‌کردم اتفاقی بیفتد؛ چرا که بانک‌ها و موسسات مالی قبل از تدوین این دستورالعمل هم در حوزه نگه‌داری (کاستودی) و معاملات ارزهای دیجیتال فعالیت داشتند. با ارائه قوانین در اوایل سال ۲۰۲۰، حالا شاهد موجی از علاقه از جانب موسسات مالی سنتی به این بازار بودیم.

بر اساس دستورالعمل پنجم ضد پول‌شویی، تمام شرکت‌های فعال در کشورهای اعضای اتحادیه اروپا موظفند تا از طریق مراجع مربوطه در کشور خود، اقدام به ثبت کسب‌وکارشان کنند. اجرای سیاست‌های شناخت مشتری (KYC) و ثبت مبدا سرمایه‌های مشتریان از جمله اقداماتی است که در این دستورالعمل ابلاغ شده است.

پس از انتشار این دستورالعمل در ماه ژانویه (دی)، تعدادی از شرکت‌های فعال در صنعت ارزهای دیجیتال از اروپا خارج شدند. صرافی دریبیت (Deribit) از جمله این شرکت‌ها بود که در هلند فعالیت داشت و پس از ابلاغ دستورالعمل پنجم ضد پول‌شویی به پاناما منتقل شد. مقامات این شرکت نیز این دستورالعمل را «پر از دست‌انداز برای مشتریان‌شان» خواندند. یک هفته بعد نیز صرافی کایبر سواپ (KyberSwap) نیز اعلام کرد که از کشور مالت به جزایر ویرجین منتقل خواهد شد.

بورس اشتوتگارت تعداد قابل توجهی از محصولات مالی رمزنگاری‌شده را در پلتفرم اصلی معاملاتی خود دارد اما فعالیت اصلی این بورس در حوزه ارزهای دیجیتال با آغاز به کار شاخه دیگرش که بورس دیجیتال اشتوتگارت (BSDEX) نام داشت، شروع شد. این بورس دیجیتال در بخش معاملات آنی جفت ارزهای دیجیتال بیت کوین و یورو فعالیت دارد.

اسپانکوفسکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش ضمن بیان این مسئله که در حال حاضر ۱۲۰ موسسه مالی با این بورس همکاری می‌کنند و ارتباط تنگاتنگی نیز با مرجع قانون‌گذاریِ مالی در آلمان دارند افزود که BSDEX، به عنوان یک درگاه قابل اعتماد برای دارایی‌های دیجیتال شناخته می‌شود. او در این خصوص گفت:

مثل اینکه ارزهای دیجیتال دیگر بد و غیرقانونی نیستند و اگر قانون‌گذار می‌گوید می‌توان برای آنها مجوز گرفت، پس قانونی است. می‌توانیم عرصه را برای ارزهای دیجیتال بازتر کنیم؛ چرا که صنعت اقتصاد سنتی در حال همکاری با ما، آن هم در سطح اروپاست. به نظر ما نکته زیبای ماجرا هم همینجاست.

منبع: ارز دیجیتال


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه