کریگ رایت: بایننس به زودی نابود می‌شود / واکنش مدیرعامل بایننس: تو کلاهبرداری!

کریگ رایت (Craig Wright)، بنیان‌گذار بیت کوین اس‌وی، به تازگی اعلام کرده است که همه باید سرمایه‌هایشان را از صرافی بایننس خارج کنند؛ به گفته او بایننس به زودی به سرنوشت ام‌تی گاکس (Mt. Gox) دچار خواهد شد. حالا مدیرعامل بایننس به این صحبت‌های رایت واکنش نشان داده است.

به گزارش بی‌این کریپتو، چانگپنگ ژائو (Changpeng Zhao)، در واکنش به اظهارات تند رایت، او را «کلاهبردار» خواند. بایننس این ماه هدف انتقادهای بسیاری قرار گرفته است. مشکلات فنی این صرافی از جمله مسائلی است که کاربران نسبت به آن ناراضی هستند.

پیامی از سوی رایت در توییتر دست به دست می‌شود که در آن نوشته شده است:

پیشنهاد می‌کنم «هر چیزی» که روی بایننس دارید را از آنجا بیرون بکشید.

به عقیده رایت، دارایی‌هایی که روی بایننس نگه‌داری می‌شوند در خطرند و به سرنوشتی شبیه صرافی ام‌تی گاکس دچار خواهند شد. او در بخش دیگری از صحبت‌های گفت:

تنها چیزی را آنجا نگه‌دارید که دوست دارید به کلاهبرداران و دولت آمریکا اهدا کنید.

ریور (River)، از طرفداران بیت کوین اس‌وی، ضمن باز نشر گفته‌های رایت نوشت:

این هشدار را خیلی جدی بگیرید!

لازم به ذکر است که ریور از جمله افرادی است که باور دارد کریگ رایت همان ساتوشی ناکاموتو است.

با وجود مشکلات فنی بایننس که هفته گذشته منجر به وقفه در عملکرد آن شد، گفته‌های رایت باعث ایجاد آشوب مضاعف در میان کاربران این صرافی شد. وی پیش‌تر به دادگاه اطمینان داده بود که کلیدهای خصوصیِ متعلق به آدرس جنسیس، با موجودی یک میلیون بیت کوین، را تهیه خواهد کرد، ادعایی که هنوز به واقعیت بدل نشده است. به گفته بسیاری، رایت در حال سو استفاده از وضعیت بایننس است و تنها قصد دارد تا توجهات را بار دیگر به سمت خودش جلب کند.

ژائو، در طرف دیگر، ساکت ننشست به صحبت‌های رایت واکنش نشان داد. او دیروز در توییتی نوشت:

کریگ رایت کلاهبردار است. کلاهبرداری هیچ وقت آخر و عاقبت خوبی ندارد. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

صرافی بایننس، به عنوان یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، آوریل سال گذشته میلادی (اردیبهشت ۱۳۹۸) بیت کوین‌اس‌وی را از فهرست ارزهای پشتیبانی‌شده خود حذف کرد.

پس از انتشار توییت ژائو، بسیاری از طرفداران بیت کوین اس‌وی نسبت به آن واکنش‌های تندی نشان دادند. یکی از کاربران در جواب ژائو، می‌نویسد که او آن قدر کج فهم است که برتری بیت کوین اس‌وی بر دیگر ارزهای دیجیتال را نمی‌بیند:

بایننس: بدون گواهی ثبت اختراع، بدون فهمی از بیت کوین، نداشتن دفتر ثابت، دروغ در مورد هک، بستن صرافی در هنگام سقوط بازار! با همه اینها CZ انقدر گستاخ است که کریگ رایت را کلاهبردار خطاب کند. کریگ رایت تنها فردی است که گواهی ثبت اختراع مهمی در حوزه بلاک چین دارد؛ [حتی] گوگل یا BOA هم چنین کاری نکردند. کلاهبردار خودتی!

به طور کلی، به نظر نمی‌رسد بایننس در شرف نابودی باشد. برآورد و بررسی احساسات کاربران با استفاده از بایننس کوین (BNB) است. در زمان نگارش این مطلب، بایننس کوین با رشدی ۰.۸۱ درصدی، توانسته است قیمت خود را در رقم بالای ۲۰ دلار حفظ کند؛ این در حالی است که وضعیت بیشتر بازار ارزهای دیجیتال نزولی است.

کارشناس پارس بیت:ماجرای اظهار نظرهای رایت در مورد ساتوشی ناکاموتو بودن تمام نشده بود که به تازگی اظهار نظری در خصوص صرافی بایننس داشته است که در جریان تبادل نظرات هریک قرار گرفتید. اما کلا جدا از نظرات رایت و در واقعیت، از همان روزهای ابتدایی که صرافی بایننس راه اندازی شده بود، در پارس بیت و انجمن رمزارز ایران بارها به سرمایه گذاران اشاره شد که کلا صرافی ها و اکسچنج ها محلی برای نگه داری رمزارزهای شما نیست و نباید رمزارزهای خود را برای طولانی مدت در آنها نگه داری نمایید.

بلکه این اکسچنج ها محلی برای ترید کوتاه مدت و نوسان گیری بین قیمت رمزارزهاست و نباید به آنها بعنوان کیف پول نگاه کرد. در طی روند پیشرفت صرافی ها و اکسچنج ها بارها شاهد اتفاقات امنیتی در آنها و از دست رفتن سرمایه سرمایه گذاران به دلایل مختلف بوده ایم و این قبیل اتفاقات چیزی نیست که بتوان با هر گونه سپر امنیتی از آنها اجتناب کرد.

بنابراین بهترین شیوه و راه این است که سرمایه گذاران خودشان به فکر باشند و به هیچ عنوان سرمایه خود را در اکسچنج ها نگه داری نکنند. مگر سرمایه ای که قصد ترید با آن را خواهند داشت. پس تاکید گرگ رایت پر بیراه نبوده است ولی در غالب ترکش رسانه ای و مجدد در راه نام آوری و روی زبان افتادن اسم خودش از آن استفاده کرده است.

منبع: ارز دیجیتال


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه