مهندس شریف زاد: فارم های دارای مجوز اما خالی از دستگاه، به درد هیچ کسی نمیخورد! به فکر اصلاح تعرفه ها باشیم.

سیده مهکامه شریف زاد مدیرعامل شرکت و صرافی پارس بیت در مصاحبه خود با یک منبع خبری، به ناکارآمد بودن بخشنامه وزارت صنعت و معدن در ارتباط با تعرفه برق مصرفی فارم ها اشاره نمود و افزود هدف از ابلاغ بخشنامه ها قطعا کمک و رفع ابهام از صنعت و کسب و کار است اما در این مورد، نه تنها کمکی نشده، بلکه ترمزی بر حرکت صعودی ارزآوری و کسب سود در صنایع بوده و ابهامات را دامن زده است.

وی در خصوص هدف ابلاغ بخشنامه از سوی وزارت صنعت و معدن خاطر نشان کرد:

  اگر موضع وزارتخانه از ابلاغ بخشنامه منفی بود و اعتقادی به ماینینگ نداشتند، خب اصلا چنین بخشنامه ای هم صادر نمیشد و در ادامه توافقی هم برای ایجاد مجوز برای فارم ها صورت نمیگرفت. اما بخشنامه صادر شده با 2 وجه متمایز بروز پیدا کرده است. قسمت اول صدور مجوز برای فارم هاست که پسندیده است و این اطمینان را به سرمایه گذار و ماینر میدهد که در جای قانونی و ایمنی به عملیات ماینینگ پرداخته می شود. اما قسمت دوم، تعرفه ای غیرمعمول برای برق مصرفی میباشد که حتی صدور مجوز را هم زیر سوال برده است.

شریف زاد به این سوال که شاید هدف از برقراری چنین تعرفه ای، ورود دستگاه ها با تراهش بالا و مبارزه با سختی شبکه است، اینطور افزود که حتی دستگاه ها با تراهش بالا و قیمت هایی که برای آنها در بازار کنونی گذاشته شده است نیز به صرفه نمی باشد و مردم نباید فکر کنند صرفا دستگاه ها با تراهش بالا هم جوابگوی این تعرفه است و آنها یا کسب و کارشان را به سودآوری میرساند.

در بخشی از مصاحبه به پیروی از بخشنامه صادر شده و عدم حصول نتیجه اشاره نمود:

  با تمام این اوصاف ما پیروی از قوانین را از واجبات هر کاری میدانیم و پیرو بخشنامه وزارت صنعت و معدن اقدام به گرفتن مجوز ضروری است. اما نکته اینجاست که از زمان ابلاغ بخشنامه تا کنون چند فارم موفق به اخذ جواز شده اند؟ چند فارم بعد از اخذ جواز موفق به پر کردن فارم های خود شده اند؟آیا گرفتن مجوز برای فارم، مشکل برچسب قاچاق کالا بودن دستگاه های ماینینگ را رفع میکند؟! فرض میکنیم که مشکل فارمر را حل کرده ایم، اما مشکل ماینر کماکان پابرجاست و نتیجه تمام اینها زیان ده بودن و از دست دادن زمانی است که میتوانست به سوددهی منجر شود.

همچنین در این خصوص اضافه نمود:

  به منظور بررسی شرایط کنونی و حرکت رو به جلو، فراخوانی را در خصوص طرح مشارکت ماینینگ به ماینرهای تهران و چند استان دیگر کشور صادر نمودیم و از آنها دعوت به حضور در فارمی که مجوز آن را نیز دریافت کرده بودیم، ارسال کردیم. نتیجه تمام دعوت ها و پیگیری ها به بالا بودن نرخ تعرفه برق و به صرفه نبودن ماینینگ برای ماینرها و واسطه ها ختم شد.

در ادامه این بحث مهندس شریف زاد به نگرانی تمام ماینرها از معدوم شدن و جمع آوری دستگاه های ماینر خود اشاره نمود و افزود صرفا دادن مجوز به فارمها چیزی را حل نمیکند.

  بهتر است نهادهای مرتبط با ساماندهی دستگاه های ماینر هم وارد عمل شوند و سریعتر این شرایط را بهبود بخشند و در تکمیل بخشنامه وزارت صنعت و معدن در صدور جواز و همکاری با بخش ماینینگ، اقدام لازم را بعمل آورند تا نگرانی اصلی در این زمینه هم مرتفع گردد.

در جمع بندی صحبت های مهندس سیده مهکامه شریف زاد در خصوص مشکلات بخش ماینینگ پس از بخشنامه وزارت صنعت و معدن، اشاره نمود که صرفا اجازه صدور مجوز برای مکان های استخراج ارز دیجیتال کافی نیست و مشکلی را حل نمیکند. بلکه ایجاد راه کار و زمینه سازی مناسب برای استفاده هر چه بهتر از این تکنولوژی است که میتواند کسب و کارها و نیروگاه های مارا از رکود خارج کند.

در صورت ادامه همین روند، در آینده نزدیک تعداد زیادی فارم دارای مجوز اما خالی از دستگاه داریم که هیچ سودی نه برای بخش دولتی، نه بخش خصوصی و نه سرمایه گذاران نخواهد داشت. دو مشکل اساسی و دغدغه ماینرها برای روشن کردن دستگاه ها را میبایست مرتفع نماییم: 1- رفع برچسب قاچاق از دستگاه های ماینینگ 2- تعرفه برق مصرفی دستگاه ها. لذا میبایست به فکر اصلاح تعرفه ها باشیم.

 

نظر شما در این خصوص چیست؟آیا تاکنون موفق به اخذ مجوز برای فارم خود شده اید؟دستگاه های خود را با این شرایط روشن کرده اید؟ هر موضوعی در این زمینه ناشی از تجربه شما میباشد را از طریق ارسال دیدگاه مطرح نمایید.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه