آیا هاوینگ بیت کوین باعث نابودی صنعت ماینینگ می‌شود؟

امید بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین به هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج) به عنوان عاملی که می‌تواند قیمت بیت کوین را افزایش دهد، روز به روز کم‌رنگ‌تر می‌شود. با این حال اگر از بالاتر به موضوع نگاه کنیم، شاید مسائل مهم‌تری وجود داشته باشد، مخصوصا درباره ماینینگ بیت کوین.

به گزارش بیتکوینیست، هر لحظه به هاوینگ بیت کوین که انتظار می‌رود در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۰ (۲۵ اردیبهشت ۹۹) رخ دهد، نزدیک‌تر می‌شویم. رویدادی که طبق پیش‌بینی‌ها روی بیت کوین تاثیرات زیادی می‌گذارد که از جمله‌‌ آن‌ها می‌توان به کاهش تورم بیت کوین، یعنی کاهش تعداد واحدهایی که هر روز استخراج می‌شوند، اشاره کرد.

۱۴۰ روز تا هاوینگ

بسیاری از افراد انتظار دارند که قیمت قبل از این رویداد رشد شدیدی داشته باشد، همانطور که در هاوینگ لایت کوین شاهدش بودیم. اما طبق مقاله‌ای که توسط بنیاد Longhash منتشر شده است، شاید این چنین نشود.

با بررسی تحرکات قبلی قیمت بیت کوین مشخص می‌شود که این ارز دیجیتال حدود ۶ ماه پس از هاوینگ قبلی (۲۰۱۶) رشد قیمت خود را آغاز کرده و یک سال بعد (۲۰۱۷) به اوج قیمتش رسیده است.

در هاوینگ‌های قبلی بیت کوین در ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، بیت کوین در همان سال به اوج قیمت خود نرسیده بود، بلکه در سال‌های بعدش قیمت رشد شدیدی داشته که آخرین بار به ۲۰۱۷ باز می‌گردد.

در ادامه این گزارش آمده است: شواهد کافی وجود ندارد که هاوینگ سال ۲۰۱۲ باعث رشد شدید قیمت در سال ۲۰۱۳ شده باشد یا اینکه علت صعود شدید قیمت‌ها در ۲۰۱۷ به خاطر هاوینگ ۲۰۱۶ بوده باشد چون در سال ۲۰۱۷ یکی از دلایل اصلی رشد قیمت حباب و رونق ICO‌ها بود.

بعد از هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۰ هزینه استخراج یک بیت کوین افزایش می‌يابد اما ممکن است نسبت به هزینه‌ها قیمت بیت کوین رشد نکند. در حال حاضر سرمایه‌گذاری زیادی روی ماینینگ شده است که آن را می‌توان از هش ریت شبکه بیت کوین متوجه شد. قدرت پردازش شبکه بیت کوین چند روز پیش به بالاترین میزان خود در رقم ۱۱۱ اگزاهش بر ثانیه رسید.

آیا هاوینگ بیت کوین باعث نابودی صنعت ماینینگ می‌شود؟نمودار رشد هش ریت شبکه بیت کوین

استفاده از سخت‌افزارهای پیشرفته ماینینگ و گسترش بیشتر این صنعت در سراسر چین بدون شک باعث چنین رشدی در هش ریت شبکه بیت کوین شده است. همچنین اخیرا گزارش شد که ماینرهای چین دو سوم قدرت پردازش شبکه بیت کوین را در اختیار دارند. استان‌هایی مانند سیچوان به تنهایی بیش از نیمی از قدرت استخراج بیت کوین را تصاحب کرده‌اند.

ماینینگی که سود ندارد

اگر هش ریت همینطور به پیشروی خود به سمت سطوح بالا ادامه دهد اما قیمت بیت کوین در سطوح فعلی بماند، بعد از هاوینگ سود استخراج می‌تواند به حدی کاهش یابد که از زمان سقوط سال گذشته قیمت به ۳,۵۰۰ دلار بی سابقه است. این می‌تواند به تولیدکنندگان بزرگ دستگاه‌های استخراج مثل بیت مین و کنان (Cannan) فشار بیاورد.

شرکت کنان اخیرا شاهد سقوط ۴۰ درصدی سهامش بعد از عرضه اولیه آن در نوامبر ۲۰۱۹ بوده است. بیت مین هم با توجه به مشکلات مدیریتی، در حال حاضر وضعیت بدی را تجربه می‌کند.

اگر رشد قیمت هاوینگ نتواند دِین خود را به صنعت ماینینگ ادا کند، ممکن است سال ۲۰۲۰ سال دردناک‌تری برای بیت کوین باشد.

آیا با هاوینگ بیت کوین، قیمت آن، رشد شدیدی را تجربه خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه