قیمت بیت کوین علی‌رغم فراز و نشیب‌ها به ۵۷،۰۰۰ دلار رسید

قیمت بیت کوین (BTC) در اوایل روز دوشنبه به بالاترین قیمت خود طی پنج ماهه اخیر رسید و رالی صعودی دو هفته‌ای خود را ادامه داد.

به گزارش و به نقل از کوین‌دسک، گزارش وضعیت بیکاری ایالات متحده که روز جمعه منتشر شد و خارج از انتظار بود مانع از تغییر انتظار بازار مبنی بر کاهش سیاست انبساط پولی فدرال رزرو از ماه نوامبر به بعد نشد. همچنین بازار واکنشی منفی به داده‌های صندوق‌های لوریج‌شده بازار آتی بیت کوین نداشت؛ داده‌هایی که خبر از وفور موقعیت‌های شورت (فروش استقراضی) بیت کوین می‌دهند.

قیمت بیت کوین در اوایل صبح امروز (به وقت اروپا)‌ به سطح ۵۷۰۰۰ دلار رسید که بیشترین میزان از اواسط ماه مه میلادی بدین سو است. مقاومت بیت کوین در برابر عوامل کلان نزولی را می‌توان به افزایش احتمال موافقت دولت آمریکا با صدور مجوز فعالیت صندوق‌های ETF بیت کوین در این کشور نسبت داد.

بخشی از گزارش هفتگی Coinbase Institutional

گزارش وضعیت مشاغل ایالات متحده خبر از افزایش ۱۹۴ هزار عددی مشاغل حوزه خدماتی، صنعتی و ساختمانی در ماه سپتامبر داد در حالی که انتظار بازار افزایش ۵۰۰ هزار عددی این شاخص بود. با این حال نرخ بیکاری با ۴.۹٪ به کمترین میزان در طی یک سال و نیم گذشته رسید و به نظر می‌رسد فدرال رزرو در مسیر برنامه‌‌های انقباضی خود که از ماه نوامبر آغاز خواهد شد و تا اواسط ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت، با مانعی مواجه نباشد. قیمت جفت ارز یورو-دلار در تاریخ سررسید دسامبر ۲۰۲۳ در بازار آتی روندی کاهشی داشته است و به نظر می‌رسد که انتظار بازار با تخمین فدرال رزرو از نرخ بهره هماهنگی دارد و انتظار از دلار صعودی است.

گزارش‌ ورود بنیاد سوروس به بازار بیت کوین و اعلام دارایی‌های سینتیا لومیس (Cynthia Lummis) – سناتور آمریکایی – که شامل مقادیری بیت کوین بوده، به انتظار صعودی بازار از آینده قیمتی بیت کوین افزوده است.

گزارش تعهدات معامله‌گران (COT) که توسط کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در روز جمعه منتشر شد، نشان از افزایش موقعیت‌های شورت (فروش استقراضی) بیت کوین از ۱۸۰۰۰ عدد به ۲۲۰۰۰ عدد در هفته منتهی به ۵ اکتبر (۱۳ مهر ماه) داد.

این افزایش تعداد موقعیت‌های باز لزوما به معنی نگاه نزولی به بازار نیست و می‌تواند نشات گرفته از رواج دوباره استراتژی آربیتراژ Cash & Carry باشد. در این روش، معامله‌گر در بازار اسپات دارایی موردنظر را می‌خرد و در بازار آتی به شکل همزمان موقعیت فروش باز می‌کند. بدین ترتیب از قیمت‌گذاری غیربهینه دو بازار استفاده می‌کند و مابه‌التفاوت را به عنوان سود به جیب می‌زند.

نرخ پریمیوم در قراردادهای آتی نزدیک گروه CME طی هفت روز منتهی به ۵ اکتبر، از ۱.۵٪ به ۱۲٪ افزایش پیدا کرد. با وجود آن که جا پای بیت کوین محکم به نظر می‌آید با این حال برخی سرمایه‌گذاران انتظار پولبک موقتی به سطوح قیمتی پایین‌تر را می‌کشند. نسبت قراردادهای put (اختیار فروش) به call (اختیار خرید) در هفته اخیر مثبت شده است که نشان از تقاضای بازار برای محافظت کوتاه مدت از تغییر روند قیمتی است. برای آشنا شدن با بازارهای معاملات اختیار (Options) این مقاله را مطالعه نمایید.

 

 

 

منبع: coindesk


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه