درخواست هیأت تطبیق مجلس برای اصلاح مصوبه ماینینگ؛ حوزه ماینینگ در انتظار تایید لاریجانی!

یک منبع آگاه گفت: هیأت تطبیق مصوبات دولت با قانون در مجلس شورای اسلامی، خواستار اصلاح مصوبه استخراج ارزهای دیجیتال شده و آن را به اطلاع رئیس مجلس رسانده است.

امید علوی، فعال حوزه ماینینگ، به نقل از یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود به ارزدیجیتال گفت:

کمیسیون تطبیق مجلس به چند بند از مصوبه ماینینگ که در تاریخ ۵/۱۳ به تصویب رسید، ایراد گرفته است و آن را به رئیس محترم مجلس، آقای لاریجانی ارجاع داده است.

طبق گفته این کارشناس، در صورت تایید و امضای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس، مصوبه ماینینگ ارزهای دیجیتال برای اصلاح مجدد به هیات دولت باز می‌گردد.

مصوبه استخراج ارزهای دیجیتال در تاریخ ۱۳ مرداد ۹۸ توسط دولت ابلاغ شد که فعالیت استخراج ارزهای دیجیتال را به عنوان یک صنعت قانونی به رسمیت می‌شناسد.

با این حال، پس از ابلاغ این مصوبه، بسیاری از فعالان حوزه ماینینگ به چند بند آن اعتراض خود را اعلام کردند و خواستار اصلاح آن شدند. یکی از اصلی‌ترین اعتراض فعالان نسبت به مصوبه، بند تعرفه برق استخراج است که ماینرها را ملزم به پرداخت هزینه برق با تعرفه صادراتی می‌کند.

به گفته استخراج‌کنندگان، در صورت اجرای این مصوبه و تعیین تعرفه برق صادراتی، سودآوری این فعالیت به شدت کاهش می‌یابد و عملا باعث نابودی این صنعت می‌شود و کسی نمی‌تواند برای کسب مجوز اقدام کند. آن‌ها معتقدند که این تعرفه برق عادلانه نیست و باید به این صنعت به دید یک صنعت ارزآور برای کشور نگاه کرد که می‌تواند اثر تحریم‌ها را کاهش دهد.

فعالان حوزه ماینینگ و انجمن بلاک چین ایران مدت‌هاست که برای اصلاح مصوبه تلاش می‌کنند و تاکنون چندین نامه اعتراضی به دستگاه‌های حاکمیتی کشور ارسال کرده‌اند. حتی شنیده می‌شود که آن‌ها شکایت خود را به دیوان عدالت اداری نیز برده‌اند.

کارشناس پارس بیت: در شرایطی هستیم که کار روی چراها و بایدها و نبایدها ما را به ساختار منظم و درک عمیقی از سودآوری یا زیان ده بودن طرح ماینینگ در کشور نمیرساند. مشکل کجاست؟ آیا اقدام برای درخواست ماینینگ آن هم زمانی که همه شرایط به نفع کشور است و مارکت ماینینگ قابلیت نجات بخش خصوصی و حتی دولتی را از خیلی زیان ها دارد، تا این حد مشکل است؟! قطعا زمینه های فکری پشت پرده زیادی حاکم است که تغییر تعرفه برق، و باز کردن راه برای سرمایه گذاران ماینینگ را تا این حد دشوار کرده! امیدواریم همینطور که در حال اضافه شدن به پروژه های ماینینگ در سرتاسر جهان هستیم، شاهد سرکوب فرصت ها و زمان سرمایه گذاران برای ورود به ماینینگ و روشن کردن مجدد دستگاه ها در کشور نباشیم.

"پول حاصل از ماینینگ با ایجاد فارم های گسترده، در حال تزریق به جیب کشورهای دیگر است. این در حالیست که ایران پتانسیل بالای این کار را دارد اما تعلل مسئولان به هر دلیل، موجب کند شدن روند کسب درآمد و سوددهی است."

بررسی شرایط مختلف کار و جوانب ماینینگ امر مهمی هست، اما رد کردن طرح ها و مصوبه ها به هر دلیل یا شاخ و برگ دادن به آنها برای حرکت در مسیر چالشی به نفع هیچ کسی و در نهایت به نفع کشور نیست. امیدواریم هر چه سریعتر منافع شخصی جای خود را به منافع کشوری دهد و اگر در این مسیر باید مسئولیتی پذیرفته شود، سرباز زده نشود و با قبول چالش ها و مسئولیت ها ، سریعتر به راه اندازی استفاده از حوزه ماینینگ، به بهترین شکل و با شرایطی که برای همه مناسب باشد، بپردازیم.

منبع: ارزدیجیتال


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه