آیا پاول لرو، همان ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است؟

پاول سولوتشی کالدر لرو یک نابغه‌ی ۴۶ ساله‌ی خلاق و در عین حال، جنایتکار است؛ او خالق نرم‌افزار رایگان رمزگذاری هارد دیسک ویندوز  "ای فور ام" و تروکریپت "تروکریپت" است؛ همان نرم‌افزار رمزگذاری و رمزگشایی که ساتوشی ناکاموتو برای قفل‌کردن یک میلیون بیت‌کوین خود استفاده کرده است. همچنین، او مانیفستی نوشته است که شباهت‌های ناگزیری به مفاد وایت‌پیپر بیت‌کوین دارد که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد.

اما این همه‌ی ماجرا نیست: سبک نوشتاری پاول سولوتشی کالدر لرو از نظر انتخاب واژگان و لحن بیان مورداستفاده بسیار شبیه به سبک نوشتاری ساتوشی است. او شیفته‌ی قمار است؛ درواقع، یک کلاینت پوکر در کدهای اولیه‌ی بیت‌کوین وجود داشت. ولی آنچه که بیشتر از همه اهمیت دارد آن است که او از سال ۲۰۱۲ در زندان به سر می‌برد. شاید به همین دلیل است که یک میلیون بیت‌کوینش را هنوز خرج نکرده است.

اسنادی که در ادامه مشاهده خواهید کرد می‌تواند ارتباط بین کریگ استیون رایت با پاول سولوتشی را ثابت کند.

ماجرا از کجا شروع شد؟

شاید بتوان هویت واقعی خالق مرموز بیت کوین  را که در پس اسم مستعار ساتوشی ناکاماتو پنهان شده است، پرداوم‌ترین راز در عصر مدرن دانست که هنوز هم پرده‌گشایی نشده است. فرضیات زیادی حول این محور که فرد موردنظر چه کسی می‌تواند باشد مطرح شد، اما همگی بی‌پاسخ مانده‌اند و در نتیجه، این راز همچنان ماندگارترین راز سربه‌مهر این دوران است.

تاکنون از افراد زیادی به‌عنوان ناکاموتوی واقعی نام برده شده است؛ برخی‌ها هم تلاش کردند تا خودشان را به‌جای این فرد جا بزنند. یکی از معروف‌ترین این افراد کریگ رایت است که به خاطر ادعاهای ثابت‌نشده‌اش به نام فیک‌توشی معروف شده است. این واژه در انگلیسی ترکیبی از کلمه‌ی فیک به‌معنی جعلی و نام مستعار ساتوشی است؛ یعنی ساتوشی دروغین.

این شخص به خاطر ادعای جنجال‌برانگیز خود مبنی بر اینکه خالق بیت‌کوین است، چندین بار به دادگاه فراخوانده شد. پرونده‌های متعددی برای او تشکیل شد و رایت مجبور شد در جلسات زیادی حاضر شود. یکی از این دادگاه‌ها مربوط‌به شکایت کلایمن علیه وی بود که شواهد جدیدی در آن مطرح شد. در یکی از این مدارک که در ویکیپدیا نیز در دسترس است، پای فرد دیگری را به این ماجرا باز می‌کند که شایدهمان ساتوشی ناکاموتو باشد: پاول سولوتشی کالدر لرو.

 

فرد جدیدی که به‌عنوان ساتوشی معرفی می‌شود، پاول سولوتشی کالدر لرو است؛ مرد ۴۶ ساله‌ای که در گذشته رئیس یک کارتل، قاچاقچی مواد مخدر، دلال اسلحه و مهمات، جاسوس اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده بود و البته، یک برنامه‌نویس نابغه است. صفحه‌ای که در ویکیپدیا به این فرد اختصاص یافته است، به زندگی پرفراز و نشیب وی اشاره می‌کند که به قاچاق طلا، استخراج فلزات گران‌بها، بهره‌برداری غیرقانونی از جنگل‌ها، جرائم سازمان یافته و تجارت تسلیحات و مواد مخدر، پولشویی، آدم‌کشی، توسعه‌ی نرم‌افزارهای رمزگذاری و کارهای بسیار دیگری مشغول بوده است. در جایی از این صفحه نوشته شده است: «لرو اکنون به جرم دستور قتل ۶ نفر در ایالات متحده آمریکا در بازداشت به سر می‌برد.»

شاید چیزهایی درباره‌ی او به گوش‌تان خورده باشد؛ مجموعه مقالاتی در روزنامه‌ی آتاویست در گذشته درباره‌ی او منتشر شد؛ همچنین، کتابی با نام «مغز متفکر» نیز در همین رابطه نوشته شده است. در شرح کوتاهی که درباره‌ی این کتاب نوشته شده است، پاول لرو توصیف شده‌است:

او یک برنامه‌نویس نابغه و رئیس یک کارتل خطرناک بود که به دارایی گرانبهای دولت ایالات متحده بدل شد.

او غیر از اینکه رئیس یک کارتل بود، یک برنامه‌نویس نابغه نیز بود که در سال ۱۹۹۹ برنامه‌ی "ای فور ام" را نوشت. این نرم‌افزار، یک ابزار رایگان برای رمزگذاری هارد دیسک ویندوز است که به‌صورت متن‌باز تولید شده است. همچنین، گفته می‌شود که او خالق پکیج رمزگذاری تروکریپت برای دیسک‌های سخت است که برمبنای کد "ای فور ام" نگاشته شده است.

نقاط اشتراک ساتوشی ناکاموتو و پاول لرو

صرف‌نظر از ارتباطی که ادعا می‌شود بین رایت و لرو وجود دارد، رخدادهای جالب دیگری هم هستند که همزمانی آن‌ها فرضیه‌ی ساتوشی بودن لرو را تقویت می‌کند.

۱. «سولوتشی» کالدر لرو؛ نام دیگر پاول لرو

نام لرو در یکی از چندین پاسپورت وی «سولوتشی» است که از لحاظ آوایی، شباهت زیادی با ساتوشی دارد.

۲. مهارت فوق‌العاده‌ی هر دو نفر به برنامه‌نویسی و آشنایی آن‌ها با ++C

شهرت لرو بیش از آنکه مرهون اقدامات جنایی او باشد، به خاطر ذهن خلاق او در برنامه‌نویسی است. او شیفته‌ی رمزنگاری و مسائل مربوط‌به حفظ حریم خصوصی است. همان‌طور که پیش از این هم گفته شد، او در سال ۱۹۹۷ شروع به توسعه‌ی "ای فور ام" کرد که توانایی رمزنگاری کل دیسک‌ها را به‌همراه حق انکار وجود اطلاعات رمزنگاری‌شده به کاربران می‌بخشد. مهارت‌های لرو شباهت زیادی به توانایی‌های ساتوشی دارد.

نام لرو در یکی از چندین پاسپورت وی «سولوتشی» است که از لحاظ آوایی، شباهت زیادی با ساتوشی دارد.

۳. مهارت فوق‌العاده‌ی هر دو نفر به برنامه‌نویسی و آشنایی آن‌ها با ++C

شهرت لرو بیش از آنکه مرهون اقدامات جنایی او باشد، به خاطر ذهن خلاق او در برنامه‌نویسی است. او شیفته‌ی رمزنگاری و مسائل مربوط‌به حفظ حریم خصوصی است. همان‌طور که پیش از این هم گفته شد، او در سال ۱۹۹۷ شروع به توسعه‌ی "ای فور ام" کرد که توانایی رمزنگاری کل دیسک‌ها را به‌همراه حق انکار وجود اطلاعات رمزنگاری‌شده به کاربران می‌بخشد. مهارت‌های لرو شباهت زیادی به توانایی‌های ساتوشی دارد.

گفته می‌شود بیت‌کوین‌های ساتوشی ناکاموتو توسط نرم‌افزار تروکریپت محافظت می‌شوند. این برنامه بر پایه‌ی کدهای "ای فو ام" نوشته شده است و ظن قوی می‌رود که لرو عضوی از تیم تروکریپت، تیم توسعه‌دهندگان ناشناس این برنامه، بود.

این گفته‌ها تاحدی قانع‌کننده و در عین حال رمزآلود هستند؛ برخی از همکاران پیشین لرو می‌گویند او مدتی روی این برنامه کار می‌کرد؛ اما هیچ مدرکی برای اثبات حرف خود ندارند. از همه‌ی این‌ها گذشته، اگر کسی بتواند کیف پول‌های حاوی یک میلیون بیت‌کوین را پنهان کند، پس می‌تواند خالق نرم‌افزار رمزنگاری دیسک سخت تروکریپت هم باشد.

۴. همزمانی غیبت ساتوشی با اقدامات جدید لرو

ساتوشی در ابتدای سال ۲۰۱۱ غیبش زد تا «کارهای دیگری را شروع کند». حدودا در همین زمان، لرو زمینه‌ی کاری خود را از توسعه‌ی نرم‌افزار به ریاست کارتل تغییر داد و پس از آنکه دولت ایالات متحده و اداره‌ی DEA محدودیت‌هایی را برای توزیع دارو او ایجاد کردند، دچار مشکلاتی در کسب‌وکار غیرقانونی خود در زمینه‌ی توزیع دارو در سطح جهان شد.

همان‌طور که در ویکیپدیا آمده است:

غیبت طولانی لرو تقریبا از سال ۲۰۱۱ شروع شد و هیچکدام از کارمندانش خبری از محل سکونت وی ندارند. چون مقامات آمریکایی تا حدی به او نزدیک شده بودند، لرو به‌صورت موقت در ریودوژانیرو ساکن شد و کارهای خود را از همان‌جا مدیریت می‌کرد.

مخفی‌شدن لرو با غیبت ساتوشی در یک زمان اتفاق افتاد و یکی دیگر از شباهت‌های آن دو است.

۵. ایده‌ای که سال ۲۰۰۲ مطرح شد

سال ۲۰۰۲ و هفت سال پیش از خلق بیت‌کوین، مطلبی در یک فروم آنلاین منتشر شد که محتوای آن شباهت‌های انکارناپذیری با ایده‌ی اولیه‌ی بیت‌کوین داشت. مدت‌ها تصور می‌شد که ساتوشی، خودش، این پست را منتشر کرده است. نکته‌ی جالب‌تر آن که آیپی نویسنده مربوط‌به هلند بود؛ لرو مدتی در این کشور زندگی می‌کرد.

۶. شباهت‌های دیگر لرو و ساتوشی

هیچکدام به نهادهای دارای قدرت خوشبین نبودند؛ لرو این موضوع را در مانیفست " ای فور ام" خود ابراز کرد و ساتوشی در وایت‌پیپر بیت‌کوین به زبان آورد. هر دو علاقمند به قمار آنلاین بودند؛ لرو به خاطر شرکت در برنامه‌های آنلاین قمار معروف بود؛کدهای اولیه‌ی بیت‌کوین نیز یک کلاینت پوکر داشت. هر دو می‌دانستند که برای رفع مشکلات سیستم‌های پرداخت سنتی نیاز به یک سیستم جدید برای پرداخت دیجیتال است. لرو در بازار داروهای آنلاین خود با روش‌های ناشیانه‌ی سیستم‌های سنتی پرداخت مشکلاتی داشت و ساتوشی هم نظر خود درباره‌ی سیستم‌های پرداخت را در وایت‌پیپر بیت‌کوین بیان کرده بود. لرو ثروتمند بود؛ اگر نگویند میلیاردر ، ولی حداقل میلیونر که بود. برای همین وقتی قیمت بیت‌کوین روند صعودی خود را آغاز کرد، نیازی به نقدکردن آن‌ها ندید.

با وجود همه‌ی این شواهد سطحی و ظاهری که احتمال ساتوشی بودن لرو را تأیید می‌کند، هنوز دلایلی منطقی وجود دارند که تردیدها نسبت به این قضیه را تقویت می‌کنند. به‌عنوان مثال، در سال ۲۰۰۹ که ساتوشی در حال اصلاح بیت کوین بود، لرو خود را به‌عنوان رئیس یک کارتل جا انداخته بود و فردی سرشناس در زمینه‌ی قاچاق دارو و تسلیحات بود. چگونه ساتوشی می‌توانست همه‌ی این کارها را با هم انجام بدهد و در عین حال، یک فروم آنلاین راه بیندازد و به سوالات آماتورها درباره‌ی بیت‌کوین پاسخ بدهد؟

یافتن هویت ساتوشی ناکاموتو خالق بیتکوین این روزها وارد فاز جدیدی شده و تنها زمان می تواند این موضوع را که پاول لرو، ساتوشی ناکاموتو واقعی هست را ثابت کند.

 

منبع: زومیت


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه