پیش‌نویس سیاست‌نامه بانک مرکزی در خصوص رمزارزها منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک به منظور انتظام‌بخشی به فعالیت های در جریان و فراهم آوردن امکان برنامه‌ریزی برای فعالان حوزه رمزارزها، پیش‌نویس سیاستنامه بانک مرکزی در خصوص رمزارزها را برای آگاهی و کسب نظر کارشناسان و صاحبنظران منتشر کرد تا ظرف یک ماه نظرات علاقه‌مندان در خصوص آن اخذ شود.

بنابر اعلام بانک مرکزی، پیشنهادها و نکات اصلاحی از طریق رایانامه cryptocurrency@cbi.ir قابل ارسال است. بانک مرکزی از هرگونه نظر و پیشنهاد و نکته در خصوص این پیش‌نویس استقبال می‌کند.

برای دریافت پیش‌نویس سیاست‌نامه بانک مرکزی درخصوص رمزارزها، اینجا را کلیک کنید.

کارشناس پارس بیت: بعد از مدت ها انتظار فعالان این حوزه در خصوص اظهار نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بلاخره اولین پیش نویس این نهاد مهم کشور در این خصوص صادر شد. بنا بر این پیشنویس از این پس صرافی های دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی قادر به فروش رمز ارزها تحت نظر و انتخاب بانک مرکزی بوده و سایر مجوزهای جدید نیز متعاقبا اعلام خواهد شد. اشخاص در غالب حقیقی نیز به شرط احراز هویت دو طرفه قادر به تبادل رمز ارزها می باشند.

همچنین رمز ارز ملی نیز تنها از طریق بانک مرکزی صادر و در اختیار بانک های تابعه قرار خواهد گرفت و شرایط فروش آن نیز در اختیار بانک ها می باشد.

اجازه خرید و فروش کالا با استفاده از رمز ارزهای غیر بومی در داخل کشور امکان پذیر نیست و شرایط استفاده و نگه داری از این رمز ارزها نیز بر عهده اشخاص می باشد و بانک مرکزی هیچ گونه مسئولیتی را نخواهد پذیرفت.

مسلما شروع این پیشنویس در اقدامی اولیه خالی از لطف نیست اما با کمبودها و اظهار نظرهای غیر تخصصی همراه می باشد که به پیشنهاد بانک مرکزی از سوی فعالان دعوت به بررسی و اظهار نظر در خصوص پیشنویس شده است.

مجموعه پارس بیت که تا کنون بنا به عدم مجوز بانک مرکزی خرید و فروش را در سایت خود و با اولین اظهار نظر رسمی بانک مرکزی در سال 96 متوقف نموده بود، از این پس نیز تابع مقررات نظام مالی کشور رفتار نموده و کماکان خرید و فروشی را در سایت خود نخواهیم داشت تا زمانی که شرایط اعطای مجوز به صرافی های رمز ارز در پیشنویس های بعدی بانک مرکزی صادر گردد.

لذا به عنوان نهادی فعال در این بخش و با توجه به دعوت بانک مرکزی از صاحب نظران این حوزه در خصوص مفاد پیشنویس اولیه، اصلاحیه ای را تنظیم نموده و تقدیم بانک مرکزی خواهیم نمود.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه