معرفی ارز دیجیتال پنکیک سواپ

امکان ندارد با مفهوم صرافی غیرمتمرکز آشنا باشید و اسم Pancakeswap به گوشتان نخورده باشد؛ پروژه‌ای که یکی از بزرگترین دکس‌ها می باشد و روی زنجیره هوشمند BNB یا بایننس اسمارت چین سابق ایجاد شده است. این صرافی به تازگی ورژن سوم خود را راه‌اندازی کرده است و از شبکه‌های اتریوم و آپتوس هم پشتیبانی می‌‌ نماید. ما سعی کرده ایم که پنکیک سواپ چیست و چه حدماتی ارائه میدهد و ورژن سوم آن چه دستاوردهایی دارد. همچنین تیم،‌ نقشه راه و امنیت این پروژه در کنار توکن CAKE بررسی خواهند شد. با پارس بیت همراه باشید.

نکات مهم مقاله:

🔸پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و بازارساز خودکار (AMM) است که روی زنجیره BSC ایجاد شده است.

🔸ورژن سوم این صرافی در ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ راه‌اندازی شده و از شبکه‌های اتریوم و آپتوس هم پشتیبانی می‌کند.

🔸سرویس‌های پنکیک سواپ عبارتند از: مبادله، تامین نقدینگی، بریج، معاملات دائمی یا پرپچوال، کسب درآمد از استخرها و فارم‌ها، عرضه اولیه فارم، لاتاری، بازار NFT و حاکمیت.

🔸هویت تیم پنکیک سواپ ناشناس است.

🔸رمزارز CAKE توکن بومی این پلتفرم است که کاربردهای متعددی در آن دارد. همچنین این توکن مکانیزم سوزاندن هم دارد و تکنومیکس آن آپدیت شده است.

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ (PancakeSwap) یک صرافی غیر متمرکز (DEX) ارزهای دیجیتال است که بر روی زنجیره هوشمند BNB ساخته شده است. توکن کاربردی این پلتفرم به نام توکن کیک (CAKE) نیز کاربردهای بسیای دارد که به آن خواهیم پرداخت. مشابه صرافی یونی‌سواپ در شبکه اتریوم، پنکیک سواپ یک بازار ساز خودکار (AMM) و یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است که دارای استخرهای نقدینگی است. کاربران می‌توانند از طریق استیکینگ و ییلد فارمینگ در آن، سود کسب کنند و یا توکن‌های مختلف BEP-20 را در آن مبادله کنند.

پنکیک سواپ از دفاتر سفارش (Order Book) مانند صرافی‌های سنتی متمرکز استفاده نمی‌کند. در عوض، همانطور که گفتیم از مدل بازار ساز خودکار استفاده می‌کند و سفارشات خرید و فروش را مستقیما با دیگران و در یک استخر نقدینگی مطابقت می‌دهد. با ارائه نقدینگی به چنین استخرهایی، کاربران توکن‌های نقدینگی (LP) دریافت کرده و در کارمزدهای معاملات سهیم می‌شوند.

هدف PancakeSwap کمک به کاربران برای بهره بردن از دنیای کریپتوکارنسی به سه شکل است: تبادل، کسب درآمد و برنده شدن. بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ، این صرافی از نظر حجم معاملات همواره جزء دکس‌های برتر بوده است.

بررسی امنیت پنکیک سواپ

قراردادهای هوشمند مختلف پنکیک سواپ توسط شرکت‌های CertiK ،Slowmint’s و PeckShield حسابرسی (Audit) شده است. اما این یعنی استفاده از آن کاملا ایمن است؟ خیر. واریز وجوه در یک قرارداد هوشمند حتی برای پروژه‌های حسابرسی شده و بسیار معتبر همیشه دارای ریسک است و امکان وجود باگ و مشکل در آن همیشه وجود دارد. پس به این نکته توجه کنید که هرگز بیش از میزانی که نمی‌توانید ریسک از دست دادن آن را قبول کنید، وارد پروژه نکنید.

تیم پنکیک سواپ

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی کاملا ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در دسترس نیست. این موضوع می‌تواند همانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. از طرفی ناشناس بودن به فعالیت غیرمتمرکز پروژه کمک می‌کند،‌ اما از طرف دیگر مشخص بودن تیم پروژه و بررسی سوابق آن‌ها می‌تواند خیال ما را بابت یک پروژه راحت کند.

به تیم پنکیک سواپ آشپزخانه (Kitchen) گفته می‌شود و به اعضای آن لقب Chef یا سرآشپز داده شده است. برخی از اعضای تیم مثل Chef Bun به عنوان مدیر محصول، Chef Fran به عنوان مدیر کامیونیتی یا Chef Jojo به عنوان توسعه‌دهنده فرانت‌اند در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند.

نقشه راه پنکیک سواپ

در داکیومنت‌های پنکیک به نقشه راه و برنامه‌‌های آتی این پروژه اشاره شده که البته فقط سال ۲۰۲۳ را شامل می‌شود و از این لینک می‌توانید آن را مشاهده کنید. از مهمترین برنامه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توسعه چند زنجیره‌ای

یکپارچه‌سازی با ارزهای فیات

مدیریت پوزیشن ورژن ۳

IFO در اتریوم

گیمیفیکیشن NFT

اضافه کردن چارت‌ها و ابزارهای ترید

اسکن کردن ریسک توکن‌‌ها

سواپ و نقدینگی مولتی چین

مسابقات تیمی

سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های PancakeSwap

طبق اطلاعات کرانچ‌بیس صرافی پنکیک سواپ طی ۲ مرحله عرضه اولیه برگزار کرده و ۴ میلیون دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. دو شرکت Binance Labs و Platinum Capital سرمایه‌گذاران این پلتفرم هستند.

در زمینه مشارکت‌ها باید بگوییم که این پروتکل با پلتفرم‌ها و برنامه‌های زیادی به خصوص در حوزه دیفای همکاری داشته است. به جز این پروژه‌ها همکاری با لیرزیرو و استارگیت،‌ آپتوس و ApolloX را می‌توان مشارکت‌های بزرگ این پلتفرم دانست.

بررسی ارز دیجیتال CAKE

در سپتامبر سال ۲۰۲۰، توکن پنکیک سواپ (Cake) در زنجیره هوشمند بایننس راه اندازی شد. CAKE یک توکن BEP-20 است که در سال ۲۰۲۱ عملکرد بسیار خوبی داشته است. کاربرد اصلی CAKE ایجاد انگیزه برای تامین نقدینگی در پروژه PancakeSwap است. برخی از کاربردهای این توکن عبارتند از پاداش استخراج نقدینگی، پاداش لاتاری، حاکمیت، توسعه همکاری‌های پلتفرم (مثل تخفیف در کارمزدهای ApolloX).

 

در ابتدا حداکثر عرضه‌ای برای این توکن مشخص نشده بود،‌ اما در می ۲۰۲۲ توکنومیکس این پروژه آپدیت شد. بر این اساس عرضه توکن CAKE به ۷۵۰ میلیون واحد محدود شده است. همچنین تغییری در مکانیزم سوزاندن توکن ایجاد نشده است و برای کاهش عرضه این توکن تمهیدات زیر برقرار است:

۰.۰۵درصد از هر مبادله در پلتفرم پنکیک سواپ صرف خرید توکن کیک و سوزاندن آن می‌شود.

۱۰۰درصد توکن‌های فرستاده شده به آدرس توسعه‌دهنده‌ها سوزانده می‌شود.

۱۰۰درصد توکن‌های کیک جمع‌آوری شده در IFOها سوزانده می‌شود.

۱۰۰درصد کیک‌های جمع شده در ساخت تصویر نمایه و ایجاد (مینت) توکن‌های بی‌همتا سوزانده می‌شود.

۱۰۰درصد توکن‌های کیکی که پروژه‌ها برای گنجاندن مزرعه کشت سود خود در پنکیک سواپ می‌پردازند، سوزانده می‌شود.

۲۰درصد از توکن‌های کیکی که صرف لاتاری می‌شوند، سوزانده می‌شوند.

۳درصد از مبالغ جمع شده در هر دور مسابقه پیش‌بینی سوزانده می‌شود.

۲درصد از هر ریبالانسینگ خودکار مزرعه کشت سود کیک خودکار سوزانده می‌شود.

قیمت توکن پنکیک سواپ (CAKE) در زمان ویرایش این مطلب ۳.۶۵ دلار است. نزدیک به ۱۸۳ میلیون واحد از این توکن در گردش و ارزش بازار حدود ۶۵۰ میلیون دلار است که از این نظر در رتبه ۷۵ ام با ارزش‌ترین ارزها و توکن‌های بازار قرار دارد. بالاترین قیمت Cake در ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ رقم خورد که قیمت آن به ۴۳.۹۶ دلار رسید. همچنین ۱۹ سنت به عنوان کمترین قیمت کیک در ۱۳ آبان ۱۳۹۹ ثبت شده است.

توکن CAKE را از کجا بخریم و کجا نگهداری کنیم؟

طبیعتا بهترین پلتفرم برای خرید توکن CAKE پنکیک سواپ است. خرید و فروش این توکن در صرافی‌ غیرمتمرکز Biswap نیز انجام می‌شود. همچنین توکن کیک در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، هیوبی،‌گیت، بای‌بیت و کوینکس هم لیست شده است.

با توجه به استاندارد BEP20 این توکن باید از کیف پول‌های استفاده کرد که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند. بهترین کیف پول‌های شبکه BSC را می‌توان متامسک، سیف پال و تراست والت دانست.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و بازارساز خودکار است که ابتدا بر بستر زنجیره هوشمند BNB ایجاد شد و اکنون از اتریوم و آپتوس هم پشتیبانی می‌کند.

آیا امکان سفارش محدود یا Limit و معاملات دائمی در پنکیک وجود دارد؟

بله این صرافی در ورژن دوم از سفارش محدود پشتیبانی می کند و همچنین معاملات فیوچرز دائمی یا Perpetual با اهرم ۱۵۰ را هم می‌توان در این پلتفرم انجام داد.

لاتاری پنکیک سواپ چیست؟

پلتفرم Pancake swap یک بخش برای برنده شدن جوایز دارد که یکی از قسمت‌های آن لاتاری است. کاربران روزانه بلیط‌های این لاتاری را به ارزش تقریبا ۵ دلار و در قالب توکن کیک می‌خرند و هر روز یک نفر برنده می‌شود. مبلغ جایزه از جمع همه بلیط‌ها و همچنین ۳۵٬۰۰۰ توکن کیک که خود پلتفرم هفتگی به لاتاری اختصاص می‌‌دهد،‌ تامین می‌شود.

جمع‌بندی

مانند هر پروتکل دیفای دیگری، PancakeSwap نیز با خطرات ذاتی همراه است. با این حال، سابقه درخشان این پلتفرم در کنار اعتماد گسترده کاربران کمی ذهن سرمایه‌گذاران را آرام می‌کند. از سوی دیگر گویی این پلتفرم قصد متوقف شدن ندارد و مصمم است با افزودن امکانات بیشتر، جایگاه خود را در بین صرافی‌های غیرمتمرکز حفظ کرده و ارتقا دهد. این مقاله راهنمای کاملی است برای این که بدانید صرافی پنکیک سواپ چیست و چطور کار می‌‌کند. همچنین تیم، نقشه راه، شرکا و سرمایه‌گذارن این پروژه نیز معرفی شده است. در قسمت‌های پایانی نیز ارز دیجیتال CAKE را بررسی کردیم. به نظر شما آيا Pancakeswap می‌تواند به حجم معاملاتی در حد یونی سواپ برسد؟

محصولات مرتبطدیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه