15 سال پیش در چنین روزی ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد

امروز ۳۱ اکتبر، چهاردهمین سالگرد انتشار وایت پیپر بیت کوین است. ۱۴ سال پیش در چنین روزی، ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس این ارز دیجیتال، بیت کوین را به‌عنوان «یک سیستم پول نقد الکترونیکی همتابه‌همتا» به جهان معرفی کرد.

به گزارش ارزدیجیتال، ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ تاریخ انتشار وایت پیپر بیت کوین است و طرفداران این ارز دیجیتال این روز را به‌مناسبت معرفی بیت کوین به مردم سراسر جهان، جشن می‌گیرند. چند ماه بعد و در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۱۳۸۷) هم شبکه بیت کوین کار خود را با ساخت اولین بلاک آغاز کرد.

اولین وب‌سایتی که وایت پیپر بیت کوین در آن منتشر شد، «bitcoin.org» بود و هم‌اکنون نیز فایل وایت پیپر بیت کوین به چندین زبان، از جمله فارسی، در این وب‌سایت در دسترس عموم قرار دارد.

۱۴سال پیش در چنین روزی ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد

از اولین ایمیل‌های ارسال‌شده توسط ساتوشی ناکاموتو.

ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را در دورانی منتشر کرد که جهان درگیر یک بحران مالی بسیار شدید شده بود و به عقیده بسیاری او تحت تأثیر همین بحران اقتصادی و با هدف انتقال قدرت از نهادهای متمرکز ناکارآمد به مردم و حذف نقش واسطه‌ها دست به راه‌اندازی بیت کوین زده است.

در طول این ۱۴ سال بیت کوین از نظر بزرگی جامعه کاربران و طرفداران خود، رشد خیره‌کننده‌ای داشته که سبب شده است بسیاری از افراد سرعت پیشرفت آن را با فناوری‌های انقلابی نظیر اینترنت مقایسه کنند. در سال‌ها ابتدایی این دوران ۱۴ ساله نیز مطمئناً کمتر کسی تصورش را می‌کرد که بیت کوین، به‌عنوان اولین ارز دیجیتال جهان، روزی به چنین جایگاهی میان فعالان حوزه فناوری و بازارهای مالی دست پیدا کند.

محصولات مرتبطدیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه