تقابل بنیانگذاران اتریوم و ترون در توئیتر

رقابت بین ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم (ETH) و جاستین سان، بنیان‌گذار ترون (TRX) اخیراً در توییتر تجدید شده و هر دوی این توسعه‌دهندگان شروع به انتقاد از پروتکل یکدیگر کردند.

شاید مشاجره صورت گرفته خوشایند نباشد اما بحث اخیر در برهه‌ای شدت گرفته است که پروژه ترون به خوبی در حال توسعه و پیشروی بوده و در رقابت با اتریوم، گوی سبقت را ربوده است. این رویارویی به بزرگی یک جنگ هش نیست اما این نزاع لفظی توسط هر دو طرف می‌تواند ابعاد وسیع‌تری به خود بگیرد.

تقابل ویتالیک بوترین و جاستین سان در نزاع توییتری

مشاجره اخیر، با توییت جاستین سان آغاز شد که وی به لینکی رجوع کرد که در آن بنیان‌گذار اتریوم اعلام کرده بود «موج صعودی بعدی در دنیای ارزهای دیجیتال، بر مبنای تبلیغات و هیاهوی رسانه‌ای نخواهد بود».

جاستین سان نوشت: ویتالیک گفت (خودش اعتراف کرد) که موج صعودی مربوط به آلت کوین‌ها که سال ۲۰۱۷ به وقوع پیوست، به سرکردگی اتریوم و بر اساس هیاهو و تبلیغات پرسروصدای رسانه‌ای شکل گرفته است. همچنین سان مدعی شد که ترون رهبری موج صعودی بعدی را از طریق پذیرش گسترده برنامه‌های غیرمتمرکز و بیت‌تورنت را بر عهده خواهد گرفت.

صرف‌نظر از این‌که مقصود این توییت برای رنجاندن ویتالیک بوده باشد یا خیر، بلافاصله توسط وی پاسخ داده شد. بوترین، سان و مشروعیت ترون را از طریق توییتی زیر سؤال برد:

ویتالیک بوترین در پاسخ نوشت: هرکسی که در توییت خود پس از علامت دلار، نشان اختصاری ارز دیجیتالش را بگذارد (اشاره بوترین به توییت سان که با TRX$ پایان یافته بود) فریبکار است که با بازارگرمی‌هایش خود را به همه شناسانده و حرف‌هایش ارزش گوش کردن ندارند.

چیزی که پس از آن اتفاق افتاد، اندکی تعجب‌برانگیزتر بود. جاستین سان شروع به رجزخوانی در مورد دستاوردهای برجسته اخیر TRX کرد که در آن، پروتکل مقیاس‌پذیری اعمال‌شده بر روی ترون تقریباً ۲ میلیون تراکنش در روز را به ثبت رساند. سان همچنین با طعنه‌ای به ویتالیک بوترین و اتریوم، اظهار داشت که ETH هرگز به این میزان از مقیاس‌پذیری دست نخواهد یافت. وی در توییت خود نوشت:

زمانی می‌توانیم در مورد علامت دلار حرف بزنیم که اتریوم به رکورد ۲ میلیون تراکنش در روز رسیده باشد که بعید می‌دانم چنین اتفاقی بیافتد.

تا زمان نگارش این خبر، ویتالیک بوترین هنوز پاسخی را منتشر نکرده است.

در حالی که بلاک چین ترون برخی از موانع را با افزایش مقیاس‌پذیری از میان برده است (۱٬۸۴۱٬۰۵۵ تراکنش در یک روز) بلاک چین اتریوم کماکان به تأخیر و کندی دچار است. در زمان نگارش این خبر، اطلاعات موجود در اتراسکن (Etherscan) نشان می‌دهد که بیش از ۹۴ هزار مورد از تراکنش‌های اتریوم در ساعات کلیدی بلاک چین اتریوم، در صف انتظار قرار می‌گیرند.

بنابراین واضح است که ویتالیک و توسعه‌دهندگان او کار بیشتر و مهم‌تری از شرکت در مشاجره‌های توییتری دارند. در مجموع، امیدواریم که این نزاع لفظی منجر به بهبود بلاک چین‌های مختلف شده و به پیشرفت اکوسیستم ارزهای دیجیتال کمک کند.

کارشناس پارس بیت:از جایی که که مناظره توئیتری با شروع جاستین سان بود و باز از جایی این صحبت ها آغاز شد که ترون اخیرا بسیار خوب داره پیشرفت میکنه و برنامه های مناسبی هم در کار خودش دارد. اما نکته جالب نزاع لفظی و حرف هایی هست که در این توئیت ها بیان شده است. اینکه واقعا اتریوم برتر است یا ترون بحثی است که برای سرمایه گذاران به وجود می آید. اما به واقع این مارکت جایی برای شعار و پوزیشن های تبلیغاتی نیست. باید دید در عمل واقعا کدام یک برتری خود را به اثبات خواهد رساند. در حال حاضر اتریوم شرایط بدی دارد اما حرف از پروژه های عظیم میزند. این در حالی است که ترون علاوه بر حرف طرح های خوبی را پیاده سازی کرده است. این در صورتی است که ترون واقعا بتواند این اثبات برتری را در آینده نیز حفظ نماید که در غیر اینصورت تراکنش ها و پتانسیل موجود در اتریوم، منتظر این واکنش ها و حرف ها نخواهند ماند. اما سرمایه گذاران مسلما از هر دو رمز ارز انتظار نشان دادن خود و برآورده کردن طرح ها و پروژه های قوی دارند. پس بهترین انتخاب برایشان، تامین سبد خریدی از هر دو رمز ارز است.

منبع: zycrypto


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه