کمیسیون اصل نود به عنوان نهاد هماهنگ‌کننده به قانون‌گذاری رمزارزها ورود می‌کند

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت کارگروهی متشکل از همه دستگاه‌ها و بخش‌های مرتبط با موضوع رمز ارزها و با بهره‌گیری از توان تخصصی بخش‌های علمی و خصوصی در کمیسیون به منظور تدوین قانون جامع رمز ارزها تشکیل می‌شود.

به گزارش  و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در پی جلسه امروز این کمیسیون با موضوع بازار رمز ارز و مخاطرات آن گفت کمیسیون اصل نود و به دلیل وصول شکایتی از طرز کار دولت در این حوزه با حضور دستگاه‌های متولی این امر بررسی و واکاوی شد و وزارت‌خانه‌های اقتصاد، نیرو، سازمان بازرسی کل کشور، بانک مرکزی صنعت معدن تجارت، سازمان بورس، نهادهای امنیتی و ستاد تحول دولت و ریاست جمهوری به بیان نظرات دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در خصوص ساماندهی بازار رمز ارز ها پرداختند.

وی افزود:

به دلیل نبود یک قانون جامع برای فعالیت در حوزه رمز ارزها کمیسیون اصل نود نسبت به طرز کار دستگاه‌های اجرایی ورود کرد و صحبت‌های همه بخش‌های ذی‌نفع به سمع و نظر اعضای کمیسیون رسید. از آنجایی که پیش از این در اصلاح قانون مبارزه با قاچاق قرار بود برای بحث رمز ارزها پیش بینی‌های قانونی صورت گیرد اما دولت اعلام کرد در حال تدوین لایحه‌ای مستقل در این خصوص است بحث اصلاح قانون مبارزه با قاچاق متوقف شد و مطالبه این لایحه مستقل یکی از بحث‌های اصلی جلسه امروز بود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس، تصریح کرد:

آنگونه که در جلسه امروز مطرح شد لایحه‌ای خاص موضوع رمز ارزها با همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تهیه شده است و سندی نیز در ستاد تحول ریاست جمهوری برای این امر در حال تدوین است که چهار سر فصل اصلی تولد رمز ارز، نگهداری رمز ارز، تبادل رمز ارز و استفاده از رمز ارز در پرداخت‌ها مورد توجه قرار داده است و در کنار اینها نیز کمیته اقتصاد دیجیتال کمیسیون اقتصادی مجلس در حال تدوین طرحی در این باره است.

عضو هیأت رییسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با اشاره به تفاوت نظر بین بخش‌های مختلف دولت در مورد رمز ارزها گفت:

وزارت اقتصاد و دارایی نگاه توسعه‌ای به رمز ارزها دارد اما در مقابل بانک مرکزی بر محدود سازی و کوچک سازی بازار رمز ارز معتقد است مقرر شد کمیسیون اصل نود به عنوان نهاد هماهنگ کننده به موضوع ورود کرده و کمیته مشترکی را با حضور همه دستگاه‌های ذیربط اجرایی و پژوهشی و البته بخش‌های علمی دانشگاهی و خصوصی مرتبط تشکیل دهد تا با یک اتحاد نظر و ایجاد وفاق یک طرح و یا لایحه جامع در مورد رمز ارزها تدوین شود تا همه بخش‌های درگیر از قانون جامع خروجی منتفع شوند.

بر اساسگزارش  پیشینن، روز چهارشنبه، کمیته اقتصادی کمیسیون برای بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص پرونده‌های مطروحه کمیسیون اصل نود در این هفته، جلسه خواهند داشت.

منبع: خانه ملت


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه