رییس سازمان امور مالیاتی: بیشترین فرار مالیاتی در حوزه رمزارزها، طلا و ارز رخ می‌دهد

داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی کشور در جلسه شورای شهر تهران تاکید کرد که این سازمان برای افزایش تکیه دولت بر مالیات به دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی مؤدیان مالیاتی جدید است. او همچنین اظهار داشت بیشترین فرار مالیاتی در حوزه رمزارزها، طلا و ارز رخ می‌دهد.

به گزارش و به نقل از خبرگزاری مهر، داوود منظور، رییس سازمان امور مالیاتی کشور، در هشتادمین جلسه شورای شهر تهران اظهار داشت که این سازمان در سال ۱۴۰۰، حدود ۳۴۵ هزار میلیارد تومان مالیات وصول کرده است که نسبت به سال ۹۹ حدود ۵۹٪ افزایش داشته است.

او همچنین اضافه کرد سازمان امور مالیاتی مکلف شده است در سال جدید ۴۵۴ هزار میلیارد تومان مالیات وصول کند و برای انجام این کار باید از تمامی روش‌ها برای جلوگیری از فرار مالیاتی استفاده کند. رییس سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت:

اطلاعات تمامی دلالان ارز و خریداران بزرگ طلا و ارز شناسایی شده است. همچنین باید بگویم بیشترین فرار مالیاتی در حوزه رمزارزها، طلا و ارز رخ می‌دهد و حدود ۶۰ هزار واسطه که در این حوزه‌ها فعال هستند شناسایی شده‌اند و به طور قطع سازمان امور مالیاتی در این حوزه وارد عمل خواهد شد.

رییس سازمان امور مالیاتی همچنین اضافه کرد که با اجرای درست قانون پایانه‌های فروشگاهی بر تعداد کالاهایی که مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرند افزوده می‌شود و تعداد مودیان مالیاتی نیز رشد خواهد کرد. او تاکید کرد تعداد فعالان اقتصادی بیش از ۵ میلیون نفر است اما تنها ۶ هزار اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی تحویل داده شده است. وی معتقد است که با اجرای درست قانون، امکان افزایش ۱۰ برابری تعداد مؤدیان وجود دارد.

داوود منظور، تاکید کرد سازمان امور مالیاتی در تلاش برای افزایش مالیات از پزشکان و اخذ مالیات از املاک و مستغلات گران قیمت و نیز املاک خالی است که می‌تواند تمایل به کرایه دادن منزل را بیشتر کند و بخشی از ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی را به بازار اجاره وارد کند و باعث کاهش اجاره‌ها شود.

منبع: خبرگزاری مهر


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه