رونمایی از تندیس ساتوشی ناکاموتو در مجارستان

مجسمه‌ای به یادبود از ساتوشی ناکاموتو، خالق افسانه‌ای بیت کوین ساخته شده است که جلوه‌ای از ماهیت ناشناس وی است. این مجسمه برنزی بدون چهره در کشور مجارستان ساخته شده است.

به گزارش و به نقل از کریپتو پوتیتو، این مجسمه در پارک فناوری بوداپست رونمایی شده است. در این پارک، مجسمه استیو جابز هم‌بنیانگذار شرکت اپل نیز وجود دارد.

از آنجایی که ناکاموتو یک شخصیت (یا گروهی) ناشناس است، بعضی از افراد طراحی مجسمه وی را از سخت‌ترین طراحی‌ها نامیده‌اند. آندراس گیورفی (Andras Gyorfi) مسئول این پروژه،در این خصوص اذعان داشت:

ما ساتوشی را به عنوان پدر و بنیانگذار تمام صنعت رمز ارزها می‌شناسیم. وی بیت کوین و فناوری بلاکچین را خلق کرده است. او خداوند بازار ما است.

بدین ترتیب، ماهیت مرموز و ناشناس خالق بیت کوین در طراحی مجسمه نیز لحاظ شده است. این مجسمه به غیر از یک صورت ساده و صاف و هودی که بر سر انداخته است و لوگوی بیت کوین که بر روی قلب او حکاکی شده است، مشخصه قابل شناسایی دیگری ندارد.

تاماس گیلی (Tamas Gilly) یکی از خالقان این مجسمه به همراه رکا گرگلی (Reka Gergely) گفته است:

ساخت این مجسمه یک چالش بزرگ بود. ساخت مجسمه‌ای از فردی که نمی‌دانیم چه شکلی است بسیار دشوار است.

سازندگان این مجسمه با توجه به ناشناس بودن ناکاموتو، چهره او را طوری طراحی کرده‌اند که منعکس‌کننده تصویر (افراد) باشد. این طراحی گویای مالکیت جمعی شبکه بیت کوین است. گیلی در این خصوص افزود:

امیدوارم از طریق زبانی که در این مجسمه به کار برده‌ام، توانسته باشم ایده اصلی بیت کوین را منتقل کنم. این ایده چیزی نیست جز آنکه بیت کوین همزمان متعلق به همه و متعلق به هیچکس است.

چرا ساتوشی لایق داشتن یک مجسمه است؟

ایده آندراس گیورفی برای ساخت مجسمه‌ای از ناکاموتو به دلیل تمجید و ستایش او از اختراع ساتوشی است. گیورفی بیت کوین را یک دیتابیس شفاف، عادلانه و کارآمد خوانده است که می‌تواند تمام جوانب دنیای ما را بهبود و ارتقا ببخشد.

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین، پس از آنکه در سال ۲۰۱۱ آخرین ایمیل خود را برای همکارانش ارسال کرد، جامعه بیت کوین را ترک کرد و هویت واقعی خود را برای همیشه پنهان کرد. از آن زمان تاکنون، بیت کوین جامعه‌ای از افراد وفادار به این پروتکل را ایجاد کرده است.

مایکل سیلور مدیرعامل شرکت مایکرواستراتژی، یکی از پیشگامان جامعه بیت کوین و از سرمایه‌گذاران مهم بیت کوین، همواره ساتوشی را با استفاده از اصطلاحات مذهبی و استعاره‌های افسانه‌ای یاد می‌کند.

 

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه