کاهش تعداد نهنگ‌های بیت کوین؛ آیا دامپ قیمت در راه است؟

داده‌های درون زنجیره‌ای که توسط Glassnode analytics ارائه شده است نشان می‌دهد ممکن است تعداد نهنگ‌های بیت کوین رو به کاهش باشد. تعداد آدرس‌های دارنده حداقل ۱۰۰ بیت کوین که با قیمت امروز آن هر آدرس حدود ۵ میلیون دلار ارزش دارد، به کمترین میزان خود در یک سال گذشته معادل ۱۵,۹۵۸ آدرس رسیده است.

به گزارش و به نقل از Coingape، اکوسیستم رمز ارزها در سال گذشته به طور قابل توجهی مورد استقبال سرمایه‌گذاران سازمانی و خرده‌ فروشان قرار گرفته است. کم شدن تعداد نهنگ‌های بیت کوین گواهی بر این موضوع است که می‌توان به راحتی افزایش فعالیت در بازار را با انباشت واقعی کوین اشتباه گرفت. کاهش این آدرس‌ها نشان می‌دهد تعداد نهنگ‌هایی که بیش از ۱۰۰ BTC دارند با فروش بخشی از دارایی خود، از اوج سال ۲۰۲۱ (تعداد ۱۶،۷۰۰ نهنگ) فاصله زیادی گرفته است.

سال گذشته شاهد ورود غول‌های وال استریت مانند تسلا (Tesla)، اسکوئر (Square) و مایکرو استراتژی (MicroStrategy) به بازار رمز ارزها بودیم که بخش بزرگی از منابع بیت کوین را به خود اختصاص دادند. تعداد نهنگ‌هایی که به بازار وارد شدند زیاد نبود با این حال تعداد بسیار زیادی بیت کوین را در اختیار گرفتند. مایکرو استراتژی پس از آخرین خرید ۳,۹۰۷ عددی بیت کوین، هم اکنون در حدود ۱۰۸,۹۹۲ BTC با میانگین قیمت ۲۶,۷۶۹ دلار در اختیار دارد.

کاهش تعداد نهنگ‌ها چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

واضح است که ذخیره‌سازی بیت کوین توسط نهنگ‌ها که اغلب به واسطه سرمایه‌گذاران سازمانی اتفاق می‌افتد و هم خرید خرده فروشان، بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد. سرمایه‌گذارانی با جیب پر همیشه می‌تواند مقدار زیادی سرمایه را به بازار وارد کنند و همین موضوع باعث افزایش قیمت دارایی می‌شود؛ یک نمونه آن اقدام شرکت خودروسازی تسلا در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) بود که باعث افزایش قیمت بیت کوین شد و ارزش این دارایی را به بالاترین قیمت خود در آن زمان (۴۲،۳۶۰) دلار رساند.

سرمایه‌گذاران خرد عامل اصلی رشد فعالیت در صرافی‌ها هستند که به افزایش حجم معاملات نیز کمک می‌کنند. افزایش حجم معاملات باعث جهش‌های کوچک قیمت در طول روز می‌شود. یک انباشت به همین صورت باعث شد تا پس از اصلاح اخیر بیت کوین، روند صعودی قیمت ادامه پیدا کند.

مایک مک گلون (Mike McGlone) تحلیلگر بلومبرگ معتقد است پس از اصلاح شدید قیمت‌ها ناشی از سرکوب بازار ارزهای دیجیتال توسط دولت چین، اقدامات سرمایه‌گذاران سازمانی و سرمایه‌گذاران خرد باعث شده است که بیت کوین بر مسیر صحیح رشد خود قرار بگیرد و کمترین مقاومت را در حرکت به سمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار پیش‌رو داشته باشد.

 

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه