بدافزار جدید استخراج رمزارز در سیستم های لینوکسی با ترکیب پنهان سازی و ارتقا قابلیت ها

شرکت ژاپنی Trend Micro فعال در زمینه امنیت سایبری، یک نوع جدید از بدافزارهای استخراج رمزارزها را که سیستم های لینوکسی را هدف قرار می دهد، شناسایی کرده است.

بر اساس گزارش ها این بدافزار می تواند فعالیت های مخرب خود را به منظور شناسایی نشدن استخراج رمزارزها بوسیله CPU، پنهان کند. این بدافزار از طرف شرکت Trend Micro با عنوان Coinminer.Linux.KORKERDS.AB شناسایی شده است که بر اساس گزارش این شرکت قابلیت ارتقا ویژگی های خود را نیز دارد. 

با توجه به گزارش های منتشر شده، ترکیب پنهان سازی و قابلیت خود ارتقایی ( self-upgrading ) این بدافزار را بسیار قدرتمند کرده است. این بدافزار سیستم های لینوکسی را از طریق وصل کردن دستگاه آلوده در معرض خطر قرار می دهد. پس از نصب شدن در سیستم میزبان، این بدافزار با قابلیت هایی که دارد می تواند مانند یک اپلیکیشن عمل کند و به استخراج رمزارز از طریق CPU کامپیوتر قربانی بپردازد. در همین رابطه سال گذشته شرکت Trend Micro نوع دیگری از بدافزارهای استخراج رمزارزها را شناسایی کرده بود که به همین شکل وارد سیستم قربانی می شد.

بر اساس آمار وب سرور، سیستم های لینوکسی 8/1 درصد از سیستم عامل های کامپیوترهای خانگی را تشکیل می دهند که این رقم برای سیستم های ویندوزی 7/89 درصد و برای سیستم های مک 5/8 درصد می باشد.

کارشناس پارس بیت: قبلا هم در برخی از خبرهای مربوط به استخراج رمز ارزها بر لزوم مواظب در نصب و ورود به برخی اپلیکیشن ها تاکیید کرده بودیم. لذا در حال حاضر گسترش مراجعه و علاقه مندی ها به رمز ارزها در سطح دنیا موجب شده است تا برنامه نویسان به اصلاح سیاه(افرادی که از علم خود در راستای غلط و نابودگر آن استفاده میکنند) در اقداماتی اینچنینی و مشابه خبر بالا، اقدام به برنامه نویسی و تولید برنامه های مخرب نمایند و با نصب این برنامه توسط کاربر، سیستم ها را آلوده به استخراج غیر قانونی رمز ارزها نمایند. در خصوص اپلیکیشن های موبایلی این قبیل برنامه ها بسیار بیشتر استکه در حال حاضر مشابه ویندوزی آن را در قالب لینوکس میبینیم.

بنا بر این احتیاط و کسب اطلاعات در این راستا برای کاربران الزامی است.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه