دلایل پیدایش و مزایا و معایت شبکه BSC یا Binance Smart Chain

احتمالا تا به حال اسم بایننس چین (Binance Chain ) را شنیده باشید. بایننس چین در واقع همان بلاک چین بایننس است که BNB ارز اختصاصی آن محسوب می‌شود. این بلاک چین به منظور انجام مبادلات خیلی سریع بهینه سازی شده است. اما بایننس برای رسیدن به این هدف باید تغییراتی را روی این بلاک چین انجام می‌داد، از جمله اینکه از نظر قابلیت برنامه‌نویسی نسبت به بلاک چین های دیگر خیلی انعطاف‌پذیر نبود. بنابراین بایننس، بلاک چین هوشمندی به نام بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain ) را طراحی کرد که یک محیط کامل برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با عملکرد بالا محسوب می‌شود. این بلاک چین هوشمند به طور کامل با بلاک چین اصلی بایننس سازگاری دارد تا کاربران از هر دو بلاک چین بهترین بهره‌برداری را داشته باشند.

معرفی Binance Chain

Binance Chain  توسط بایننس در آپریل 2019 راه‌اندازی شد.

هدف اصلی این شبکه فراهم کردن محیطی سریع و غیرمتمرکز برای ترید کردن بود و شاید بزرگترین نرم‌افزار غیرمترکز سوار شده بر روی آن صرافی DEX بایننس باشد. شما می‌توانید از Binance Dex در  محیط تحت وب با آدرس binance.org استفاده کنید. همچنین استفاده از این صرافی غیرمتمرکز، در کیف پول تراست والت امکان‌پذیر است.

با توجه به محدودیت‌هایی که برای بلاکچین‌ها وجود دارد، Binance Chain  انعطاف زیادی نداشته و قراردادهای هوشمند که مخصوص معامله سریع طراحی شده است، می‌تواند ایجاد ازدحام و مزاحمت کند.

مانند بازی CryptoKitties که در اوج معروفیت خود باعث ایجاد مشکل جدی در بلاکچین اتریوم شد.

به طور کلی ثبات و پایداری شبکه‌ها هنوز هم یکی از مهم‌ترین موانع بر سر راه توسعه بلاکچین است و اینجاست که Binance Smart Chain به کمک ما می‌آید.

Binance Smart Chain چیست؟

Binance Smart Chain  یا به اختصار (BSC) یک شبکه بلاک چین است. این شبکه با این هدف به وجود آمد که بستری مناسب برای اجرای برنامه هایی که بر قرارداد هوشمند مبتنی هستند (DApps)، ایجاد کند.

BSC  به صورت موازی با زنجیره بایننس Binance Chain اجرا می شود و برای کاربران این امکان را فراهم می کند که به صورت همزمان از امکانات هر دو شبکه استفاده کنند؛ ظرفیت بالای معاملات بلاک چین BC و بستر مناسب قراردادهای هوشمند BSC.

همچنین Binance Smart Chain ماشین مجازی شبکه اتریوم یا (Ethereum EVM) را نیز اجرا می کند. (ماشین مجازی اتریوم این امکان را برای هر کسی فراهم می کند که بتواند تمام پلتفرم ها و برنامه های خود را به صورت غیر متمرکز در این شبکه اجرا کند).

این قابلیت اجرای برنامه های مبتنی بر اتریوم مانند متا ماسک (MetaMask) را در این شبکه ایجاد می کند.

هدف اصلی شبکه این است که توسعه دهندگان بتوانند برنامه های غیر متمرکز یا (DApps) را ایجاد و در این شبکه به اجرا در بیاورند. همچنین کاربران این شبکه بتوانند دارایی ها و ارزهای دیجیتالی خود را در کمترین زمان و بالاترین ظرفیت ممکن مدیریت کنند.

از اوایل سال 2021 به دلیل تراکم و شلوغی شبکه اتریوم و مشکلات که توسط آن ایجاد شد و همچنین هزینه های کارمزد قراردادهای هوشمند این شبکه (GAS)، باعث شد توسعه دهندگان و سرمایه گذاران به دنبال گزینه های جایگزین باشند . (GAS  به کارمزدی که برای انجام فعالیت در شبکه اتریوم باید بپردازیم گفته می شود.)

در ماه فوریه شبکه BSC با کاهش کارمزد (GAS ) از 15Gwei به 10Gwei برای جلوگیری و مقابله با جهش قیمت Binance Coin  یا (BNB ) به رقم بالاتر از 300 دلار، شبکه BSC جایگزینی مناسب و مقرون به صرفه شناخته شد و کاربران جدید را به خود جذب کرد.

برخی ویژگی های BSC

  • بلاک چین مستقل

با وجود اینکه شبکه BSC به صورت موازی و هم سو با شبکه BC فعالیت می کنند، اما در عین حال یک بلاک چین مستقل است. یعنی اگر روزی فعالیت شبکه  BC متوقف شود، بلاکچین BSC به صورت مستقل به انجام فعالیت های خود می پردازد.

  • سازگاری با اتریوم

قراردادهای هوشمندی که با شبکه اتریوم سازگار هستند و بر بستر آن ایجاد شده اند، به طور کامل توسط BSC پشتیبانی می شوند. توسعه دهندگان می توانند با کمترین هزینه، تمام قرارداد های هوشمند و ابزار های آن و DAPPs را به شبکه BSC منتقل کنند و یا قراردهای هوشمند جدید را در آن ایجاد کنند.

  • پشتیبانی از سیستم مبتنی بر مشارکت و الگوریتم اجماع

پلتفرم BSC بر اساس الگوریتم اجماع سهام یا (PoS) فعالیت می کند. توکن شبکه BSC می تواند برای ایجاد امنیت در شبکه Binance Coin و رای گیری مورد استفاده قرار بگیرد.

الگوریتم (Pos) سرعت پردازش بالا می برد و این ویژگی باعث می شود از شبکه هایی که از الگوریتم اثبات کار یا (PoW) استفاده می کنند کارآمدتر باشند.

  • قابلیت همکاری با BC

شبکه های BC و BSC می توانند بدون مشکل و هزینه با یکدیگر ارتباط داشته باشند. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم BSC لایه دوم یا لایه مقیاس پذیر شبکه بایننس چین نیست، مانند لایتینینگ بیت کوین با وجود این که BSC شبکه ای مستقل است، اما کاربران می توانند ارز های دیجیتال خود را بین این دو شبکه جابجا کنند.

  • قدرت الگوریتم اجماع سهام

شبکه BCS برای ایجاد امنیت و اجماع در بلاک چین، الگوریتم های اجماع سهام یا (PoS) و الگوریتم اثبات اعتبار یا (PoA) را با یکدیگر ادقام و ترکیب می کند. الگوریتم PoA برای پیشگیری از حملات 51% و بیزانسی مورد استفاده قرار می گیرند و توانایی خنثی کردن این حملات را دارد.

در این مدل، نود های اعتبار سنج خاصی انتخاب می شوند. این نود ها به نوبت تراکنش های انجام شده را تائید می کنند. همچنین وظیفه دارند بلاک های جدید را به صورت PoA ایجاد کنند، این بلاک ها و میزان سهام اعتبار آنها در رای گیری های شبکه تاثیر زیادی دارند. برای تبدیل شدن به یک نود اعتبارسنج، کاربر باید مقداری BNB را در اختیار شبکه قرار دهد.

با استفاده از این الگوریتم، شبکه می تواند در هر سه ثانیه یک بلاک جدید ایجاد کند. اگر بلاک ایجاد شده توسط نود های اعتبارسنج مورد تائید قرار بگیرد، پاداش خود را از هزینه های معاملاتی بلاک ایجاد شده از شبکه دریافت می کنند.

  • حد نصاب اعتبار سنجی شبکه BSC

برای ایجاد امنیت در شبکه BSC، یک حد نصاب اعتبار سنجی را نیاز داریم. بلاک چین 21 نود اعتبار سنج دارد، این نود ها هر 24 ساعت یک بار توسط استکرهای BNB انتخاب می شوند.

هر نود می تواند برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج کاندید شود، اما فقط 21 نود برتر که در بالاترین رده قرار دارند برای این کار انتخاب می شوند.

در این شبکه، دوره ای برای به روز رسانی نود ها وجود دارد.نود های اعتبار سنج شبکه BSC  می توانند در صورت لزوم تعدادی از بلاک ها را به روزرسانی کنند.نود های اعتبار سنج در هر دوره، در مدت زمان 20 دقیقه 240 بلاک را مورد بررسی قرار می دهند.

شبکه BSC در صورت شناسایی نود های مخرب در دوره اعتبار سنجی، آنها را از شبکه حذف می کند. نود هایی که معاملات نادرست و اشتباه انجام دهند یا امضای مجدد انجام دهند جزو نود های مخرب شناخته می شود.

این شبکه به گونه ای طراحی شده است که در صورت پیدا کردن نود مخرب یا مهاجم، آن را شناسایی کند و به شبکه معرفی و آن را از BSC حذف کند.

سازگاری بین بلاک چینی

بایننس اسمارت چین به عنوان یک سیستم مستقل اما سازگار و مکمل بلاک چین موجود بایننس (Binance Chain) محسوب می‌شود. بنابراین در این سیستم از معماری زنجیره دوتایی (Dual-chain architecture) استفاده شده است تا با این ایده کاربران به راحتی بتوانند دارایی خود را از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر منتقل کنند.

به این ترتیب می‌توان از مبادلات سریع در بایننس چین لذت برد و از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز قدرتمند روی بایننس اسمارت چین استفاده کرد. با این قابلیت سازگاری بین بلاک چینی، یک اکوسیستم گسترده در معرض کاربران  قرار می‌گیرد که می‌تواند در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور ویژه توکن‌های BEP-2 و BEP-8 از بایننس چین می‌تواند با توکن‌های BEP-20 که توکن‌های استاندارد بایننس اسمارت چین محسوب می‌شود، مبادله شود. این توکن‌ها در واقع از همان الگوی اتریوم استفاده می‌کند. بهترین و ساده‌ترین روش برای انتقال یک توکن از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر استفاده از کیف پول بایننس چین (Binance Chain Wallet)  است.

بایننس کوین (BNB)

ارز دیجیتال شبکه Binance بایننس کوین یا BNB نام دارد. BNB می تواند برای هر دو شبکه بلاک چین BSC و BC استفاده شود.

BNB  می تواند برای پرداخت هزینه و کارمزد معاملات صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance DEX)، مبادلات سهام و ارز دیجیتال این شبکه استفاده شود.

همچنین می توان از ارز دیجیتال BNB برای پرداخت هزینه های اجرای قرارداد هوشمند شبکه بلاک چین BSC استفاده کرد.

کاربرانی که می خواهند به امنیت شبکه کمک کنند و در ازای آن پاداش به صورت BNB دریافت کنند، می توانند در اجرای یک قرارداد هوشمند نقش داشته باشند.

همچنین نود های اعتبار سنج قدرت تصمیم گیری درباره توزیع مجدد ارز دیجیتال BNB از کارمزدهای دریافت شده را دارند.

بایننس اسمارت چین چگونه کار می‌کند؟

بایننس اسمارت چین با الگوریتم اجماع اثبات سهام کار می‌کند و زمان پردازش هر بلاک در آن در حدود ۳ ثانیه است.

اگر بخواهیم بیشتر دقیق شویم، BSC  از مکانیسم اثبات اختیار وثیقه‌گذاری شده (Proof of Staked Authority)  استفاده می‌کند، به این صورت که کاربران با استیک کردن یا وثیقه گذاری سکه‌های بایننس (BNB) خود به یک تاییدکننده (validator) تبدیل می‌شوند. اگر آن‌ها یک بلوک معتبر پیشنهاد دهند، کارمزد معاملات انجام شده در آن بلوک را دریافت می‌کنند.

توجه داشته باشید که برخلاف بسیاری از پروتکل‌ها، پاداش بلوکی BNB تازه ایجاد شده وجود ندارد. BNBیک ارز تورمی نیست، بلکه با گذشت زمان عرضه BNB کاهش می‌یابد، چرا که تیم توسعه دهنده آن به طور مرتب از مکانیسم سوزاندن سکه استفاده می‌کند.

انتقال توکن BNB از بایننس چین به بایننس اسمارت چین

بایننس یک پروتکل انتقال بین بلاک چینی میان بایننس چین و بایننس اسمارت چین توسعه داده است. طبق این قرارداد، هنگامی که یک کاربر توکنی را از طریق پل بایننس چین ارسال می‌کند، وی مقداری مشابه همان توکن را در اسمارت چین دریافت خواهد کرد. این عملیات به صورت معکوس هم قابل انجام است. طراحی این دو بلاک چین بگونه‌ای است که به کاربر اجازه می‌دهد هم از سرعت بایننس چین بهره ببرد و هم از امکانات ساخت برنامه‌های غیر متمرکز اسمارت چین استفاده کند.

استتینگ BNB  (Staking)

افرادی که ارز دیجیتال  BNB را دارند می توانند آنها به عنوان نوعی تضمین در یک استخر Staking قرار دهند و پاداش Stake کردن آن را دریافت کنند. همچنین می توانند توکن های خود را به نود های اعتبارسنج های منتخب یا کاندیداهای اعتبار سنج، برای انجام رای گیری اختصاص دهند.  بعد از انجام انتخابات می توانند توکن های خود را در اختیار نود اعتبار سنج دیگری قرار دهند.

اعتبار سنج ها قدرت تقسیم پاداش را بین نمایندگان خود دارند.

برای اینکه شبکه BSC با شبکه اتریوم سازگار بماند، تغییرات خود را به روی شبکه BC اعمال می کند. این به این معنی است که تمام تغییرات و پیوند ها شبکه به روی BC اتفاق می افتد، نه BSC

امور مالی غیرمتمرکز روی بایننس اسمارت چین

حتما نام ارزهای دیجیتال بیت کوین، لایت کوین، اتریوم،‌ ریپل و … را شنیده‌اید، این ارزها در واقع هر کدام دارای یک بلاک چین مجزا برای خود هستند. اما یکی از روندهای تازه در حوزه ارز دیجیتال امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. در حوزه دیفای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به کاربران امکان می‌دهند تا با استفاده از دارایی‌های خود به مبادله دارایی‌های دیجیتال، کشت سود (yield farming)  و رای دادن به پیشنهاد‌ها استفاده کنند.

به دلیل انعطاف پذیری بایننس اسمارت چین، دارایی‌ها از بلاک چین‌های مختلف در پروژه‌های مختلف دیفای روی این بلاک چین جمع‌آوری می‌شود.

همکاری بایننس اسمارت چین با پروژه‌های دیگر

بایننس اسمارت چین به طور گسترده‌ای به دنبال همکاری‌ با پروژه‌های دیگر به منظور توسعه محصولات بیشتری است. از مهم ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریالتو  Rialto   

چپل Chapel 

چین لینک  LINK 

بند پروتکل BAND 

سوایپ SXP 

انکر  ANKR 

از آنجایی که بایننس اسمارت چین پتانسیل پذیرفته شدن توسط پروژه‌های بلاک چینی و دیفای در سرتاسر جهان را دارد، امکان چند برابر شدن قیمت بایننس کوین بسیار بالا است.

جمع بندی

Binance Smart Chain یک شبکه با سرعت بالا و هزینه ای کم برای برنامه های DApps می باشد. جای تعجب ندارد که کیف پول های فعال اختصاصی این شبکه تا تاریخ 9 فوریه 2021 به رقم 50.000 رسید. همچنین حجم کل معاملات آن تا ژانویه 2021 به عدد 15 میلیارد دلار رسیده است.

تا هنگامی که اتریوم، محبوب ترین بلاک چین برای قرارداد های هوشمند با مشکلاتی مانند سرعت کم، ازدحام، هزینه های معاملات و کارمزد های بالا سر و کار دارد، می توان انتظار داشت شبکه های بهتر و مقرون به صرفه تری مانند Polkadot، BSC و Cardano جایگزین آن شود.

Binance Smart Chain کاربردهای بلاکچین بایننس را گسترش می‌دهد و با ویژگی‌ها و امکاناتی که دارد، فضای به وجود آمده بین بلاکچین‌های مختلف را پر می‌کند.با وجود اینکه این سیستم هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد؛ اما سهام‌گذاری BNB (اصطلاحا Staking ) و انعطاف‌پذیری و سازگاری‌اش با ماشین مجازی اتریوم، این سیستم را تبدیل به یک پلتفرم ایده‌آل برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای غیرمتمرکز کرده است.

 دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه