هاردفورک لندن اتریوم با موفقیت انجام شد

هارد فورک لندن شبکه اتریوم بالاخره با موفقیت انجام شد. در این به‌روز رسانی ۵ طرح پیشنهادی بهبود اتریوم در شبکه پیاده‌سازی شد.

به گزارش هارد فورک لندن که یکی از مورد انتظارترین تغییرات شبکه اتریوم است در ساعت ۱۷:۰۴ روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در بلاک ۱۲،۹۶۵،۰۰۰ در این شبکه پیاده‌سازی شد. به واسطه این تغییرات بلاکچین اتریوم یک قدم مهم در راستای انتقال به الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (POS) نزدیک‌تر شد.

از مهم‌ترین تغییراتی که در شبکه اتریوم اعمال شده است می‌توان به تغییر نوع پرداخت کارمزد تراکنش‌ها اشاره کرد. پروپوزال EIP-1559 تغییر پیشنهادی برای روش پرداخت کارمزد گس توسط کاربران در شبکه اتریوم است. این EIP توسط ویتالیک بوترین موسس اتریوم و تیمی از سایر توسعه‌دهندگان ایجاد شده است.

اولین توکن‌سوزی اتریوم در بلاک ۱۲،۹۶۵،۰۰۱ انجام شد.

اولین توکن سوزی اتریوم

اولین توکن‌سوزی اتریوم پس از هارد فورک لندن

با پیاده‌سازی هارد فورک لندن در شبکه اتریوم از این پس با هر تراکنش مقداری اتر از چرخه گردش سوزانده می‌شود. در ۲۰ دقیقه ابتدایی این هارد فورک تاکنون ۲۳.۷ ETH از چرخه خارج شده است. توکن سوزی اتر را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید:

تغییرات بلاکچین اتریوم چیست؟

در این به‌روزرسانی طرح‌های EIP-1559, EIP-3198, EIP-3529, EIP-3541 EIP-3554 در بلاکچین اتریوم پیاده‌سازی شدند.

EIP-1559 مکانیزم کارمزد جدیدی ارائه می‌دهد که طی آن، برای هر بلاک یک کارمزد مبنا ایجاد خواهد شد. سپس بلاکچین کارمزد موردنظر را می‌سوزاند و کل موجودی اتر کاهش خواهد یافت. این موضوع، فشار ضدتورمی برای رمز ارز ایجاد می‌کند. تحلیل‌گران معتقدند با اعمال این تغییرات قیمت اتریوم افزایش می‌یابد.

EIP-3554 در بمب سختی تاخیر ایجاد می‌کند تا شبکه مطمئن شود که ماینرها به حد کافی تشویق می‌شوند تا به مدل اجماع گواه اثبات سهام اتریوم ۲.۰ انتقال یابند. بدون وجود این پروپزال، احتمال این موضوع وجود دارد که ماینرها به فعالیت خود در اتریوم ۱.۰ ادامه دهند. این شرایط در زمان جداسازی اتریوم و اتریوم کلاسیک مشاهده شده است.

EIP-3198 به ماشین مجازی اتریوم اجازه دسترسی به کارمزد مبنای بلاک‌ها را صادر می‌کند. EIP-3529 بازپرداخت گس در دستورهای SSTORE و SELFDESTRUCT را کاهش می‌دهد. EIP-3541 قراردادهایی که با 0xEF شروع می‌شوند را رد می‌کند.

تعداد نودهایی که با هارد فورک لندن هماهنگ شده‌اند در تصویر زیر نشان داده شده است.

نودهایی که با هارد فورک لندن اتریوم هماهنگ شده‌اند

دارندگان اتریوم چه کار کنند؟

کاربرهایی که در صرافی‌های رمز ارز و یا کیف پول‌ها اتریوم خود را نگهداری می‌کنند می‌بایست با توجه به اطلاعیه‌های همان سرویس‌دهنده نسبت به واریز و یا برداشت اتریوم و توکن‌های ERC-20 اقدام نمایند.

کاربرهای صرافی بایننس باید چکار کنند؟

چند روز گذشته صرافی بایننس در اعلامیه‌ای اقدامات لازم در خصوص معاملات اتریوم و توکن‌های ERC-20 را منتشر کرد. متن اعلامیه در لینک زیر قرار دارد. این صرافی اعلام کرد اطلاعیه‌های بعدی در خصوص اقدامات لازم پس از انجام هارد فورک لندن را منتشر خواهد کرد.

ماینرها چکار کنند؟

نودهای اتریوم برای آنکه بتوانند با به‌روزرسانی لندن همگام باشند می‌بایست نسخه کلاینت خود را آپدیت کنند. همچنین کلاینت‌های OpenEthereum منسوخ می‌شوند.

ماینرها باید آخرین نسخه کلاینت اتریوم خود را دانلود کنند. سپس باید Gas limit خود را به دو برابر مقدار کنونی تغییر دهند. این تغییر به این دلیل است که با هارد فورک لندن اندازه بلاک‌های اتریوم دو برابر شده است و طرح EIP-1559 بلاک‌ها را ۵۰٪ پر نگه می‌دارد. این تغییر از طریق JSON-RPC قابل انجام است و به ریستارت کردن نود نیازی ندارد.

برای مثال اگر تا قبل از هارد فورک لندن هدف اندازه بلاک شما ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ GAS بوده است الان برای آنکه همان تعداد تراکنش را در یک بلاک جای دهید باید این مقدار را روی ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ GAS تنظیم کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه نمایید.

آیا کوین اتریوم تغییر می‌کند؟

در این به‌روز رسانی هیچ تغییری بر روی کوین اتر ایجاد نمی‌شود و نیازی به اقدام خاصی در این خصوص نیست.

 

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه