مبارزه بیت کوینرها با ایده وب ۳؛ جک دورسی در تلاش برای ساختن «وب ۵»

یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بلاک، متعلق به جک دورسی، امروز اعلام کرد در حال ساخت «وب۵: پلتفرم وب فراغیرمتمرکز» است.

به گزارش  و به نقل از دیکریپت، شرکت TBD که به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت بلاک، در ماه جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) با هدف ایجاد یک پلتفرم آزاد برای توسعه‌دهندگان و تمرکز بر دیفای و بیتکوین فعالیت خود را آغاز کرد؛ اکنون اولین محصول خود را معرفی کرده است:

پلتفرمی که نویدبخش نسخه جدیدی از اینترنت است که در آن، کاربران بر اطلاعات و داده‌های خود کنترل کامل خواهند داشت.

دورسی روز جمعه در این باره گفت:

این اقدام احتمالا مهم‌ترین تاثیر ما برای اینترنت خواهد بود. به تیم خودم افتخار می‌کنم.

(سرمایه‌گذارای وب ۳، خدا بیامرزدتون!)

توییت دورسی
منبع: توییتر

دورسی در گذشته نیز از منتقدان مدل‌ کنونی وب ۳ بوده است که اتکای بسیار شدیدی به شرکت‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر خصوصا افرادی چون اندریسن هورویتز دارد. به نظر می‌رسد دورسی با استفاده از عبارت «وب ۵» تلاش است تا به روشی زیرکانه و طنزآمیز، بر انتقاد خود به روش برخورد این شرکت‌ها با فضای کریپتو تاکید کند.

در وبسایت TBD در خصوص اینکه وب ۵ چه هدفی دارد، بیان شده است که نسخه کنونی اینترنت هم‌چنان فاقد «لایه هویت» است:

در اینترنت امروزی، هویت و اطلاعات شخصی به دارایی‌های اشخاص ثالث تبدیل شده است. وب ۵ هویت و ذخیره‌سازی اطلاعات را به صورت غیرمتمرکز در اختیار شما قرار می‌دهد. وب ۵ به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا بر ایجاد تجربه‌های کاربری لذت‌بخش تمرکز کنند و مالکیت اطلاعات و هویت کاربران را به خود آن‌ها بازگردانند.

در ادامه TBD گفته است که در صدد ایجاد پلتفرم وب غیرمتمرکز برای برطرف کردن این مشکل است. این پلتفرم از نوع جدیدی از برنامه های و پروتکل های غیرمتمرکز تشکیل شده است.

با توجه به علاقه جک دورسی به بیت کوین، جای تعجبی باقی نمی‌ماند که وب ۵ متکی بر بلاک چین بیت کوین خواهد بود. وب ۵ مدنظر دورسی از ION بهره خواهد بود. ION پروتکل لایه دوم بر بستر بلاک چین بیت کوین است.

برخلاف برنامه‌های وب ۳ که از شبکه‌هایی نظیر اتریوم استفاده می‌کنند، در وب ۵ جایی برای ایجاد و فروش انواع توکن‌های جدید وجود نخواهد داشت.

مایک براک (Mike Brock) سرپرست TBD گفته است:

اجازه بدید همین اول موضوع رو روشن کنم: نه! در وب ۵ هیچ توکنی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد. اکی؟ ممنونم!

توییت جک دورسی درمورد عرضه وب۵ غیرمتمرکز
منبع: Twitter

معرفی اصطلاح وب ۵ توسط TBD این سوال را مطرح می‌کند که پس وب ۴ چه شد؟ شاید دلیل انتخاب این نام این باشد که دورسی میل ندارد حتی نام ابتکارش به وب ۳ نزدیک باشد و می‌خواهد تا جایی که می‌تواند از وب ۳ فاصله بگیرد.

واکنش آدام بک به «وب ۵»

جالب توجه است که یکی از کاربران در پاسخ به توییت جک دورسی، از کنار نیامدن بیت کوینرها با هواداران اتریوم گله کرد. آدم بک (Adam Back) یکی از بزرگان کریپتوگرافی و برنامه‌نویسی بیت کوین و بنیان‌گذار شرکت بلاک‌استریم در پاسخ به او گفت:

ما مشکلی با هم نداریم. صرفا بعضی از ما دنبال قمار کردن در کازینو هستند و بعضی دیگر دنبال ساختن آینده‌اند.

توییت آدام بک

او قبل‌تر هم مخالفت بنیادی خود را با ایده وب ۳ ابراز داشته است. او چند روز پیش در پاسخ به توییت صرافی بایننس نوشت:

وب ۱ + بیت کوین > وب ۳

منبع: توییتر

وب ۵ ایده‌ای برای نوع جدیدی از اینترنت است که در آن هویت و داده‌های کاربران در تملک کامل آن‌ها باقی می‌ماند و افراد و ارگان‌های ثالث امکان بهره‌برداری اطلاعاتی از آن را ندارند. در وب ۵ مبادلات مالی بر مبنای بیت کوین خواهد بود و در آن بر خلاف وب ۳ که بر مبنای اتریوم بنا شده است، خبری از عرضه توکن و ICO و امثال آن نیست.

 

 

منبع: دیکریپت


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه