شبکه ترا ۲ راه‌اندازی شد؛ رصد اخبار اکوسیستم ترا و رمزارز لونا

ساعاتی پیش اولین بلاک از زنجیره جدید ترا ساخته شد و بدین ترتیب این شبکه اکنون راه‌اندازی شده است. ایردراپ زنجیره جدید نیز به میزان ۳۰٪ از میزان تعیین شده، بین کاربران واجد شرایط توزیع شده است.

به گزارش، در ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز ۷ خرداد، شبکه جدید ترا با ساخت اولین بلاک خود متولد شد. اولین بلاک روی آیدی زنجیره Phoenix-1 ساخته شده است.

توزیع ایردراپ زنجیره جدید با توجه به ۲ اسنپ شات که در تاریخ‌های ۲۶ می (۵ خرداد) و ۷ می (۱۷ اردیبهشت) از موجودی کاربران گرفته شده است، انجام می‌شود. کاربرانی که از افزونه مرورگر کیف پول ترا استیشن استفاده می‌کنند، برای مشاهده موجودی ایردراپ خود باید شبکه را روی Phoenix-1 قرار دهند. شایان ذکر است تنها ۳۰٪ از میزان تعیین‌شده در این مرحله آزاد می‌شود و باقی طی یک برنامه ۲ ساله آزاد خواهد شد.

کاربران توجه داشته باشند که مطابق جدول نهایی توزیع ایردراپ از طرف تیم ترا، هولدرهای استیبل کوین UST تنها در اسنپ‌شات بعد از حمله (۲۶ می) لحاظ خواهند شد و در اسنپ‌شات قبل از حمله (۷ می) تنها کاربرانی که UST خود را در پروتکل انکر (aUST) سپرده‌گذاری کرده بودند، لحاظ شده‌اند.

شبکه جدید تحت عنوان Terra 2.0 نام‌گذاری شده است و رمزارز بومی آن LUNA 2.0 نام دارد. این شبکه بر خلاف شبکه قبلی فاقد استیبل کوین خواهد بود. شبکه قبلی نیز تحت عنوان Terra Classic با رمزارز LUNA Classic به کار خود ادامه خواهد داد.

هشدار: لطفا توجه داشته باشید که هیچ بات تلگرامی، فرم، لینکی تحت عنوان فعال‌سازی ایردراپ و عناوینی مشابه با آن از طرف پروژه ترا، صرافی‌ها و کیف پول‌ها ساخته نشده است. در صورت مواجهه با چنین عناوینی اطمینان داشته باشید که این عناوین جعلی هستند و هدفی جز خالی کردن کیف پول شما را ندارند. مجددا تاکید می‌کنیم که کلید خصوصی خود را در اختیار هیچ فرد، بات و فرمی قرار ندهید.

نمونه‌ای از شگرد کلاهبرداران را در شکل زیر مشاهده می‌کنید که با مراجعه به PV کاربران سعی در گرفتن کلید خصوصی آن‌ها دارند. در این مورد فرد شیاد به جای گرفتن کاراکترهای کلید خصوصی، کد QR کلید خصوصی او را درخواست می‌کند. این کلاهبرداران خود را در پوشش پشتیبانی صرافی‌ها و کیف پول‌ها معرفی می‌کنند.

نمونه‌ای از کلاهبرداری‌های افراد شیاد در مورد ایردراپ لونا
نمونه‌ای از کلاهبرداری‌های افراد شیاد در مورد ایردراپ لونا

نحوه دسترسی کاربران کیف پول ترا استیشن به موجودی ایردراپ خود

بدین منظور کاربران باید اپلیکیشن نسخه دسکتاپ کیف پول ترا استیشن (Terra Station) را دریافت و وارد آن شوند. پس از آن از قسمت Network گزینه Phoenix-1 را انتخاب کنید و پس از آن از قسمت Stake مشاهده کنید که دارایی شما نزد کدام ولیدیتور سپرده‌گذاری شده است. شما در این قسمت این اختیار را دارید که دارایی خود را با یک ولیدیتور دیگر استیکینگ کنید یا حتی آن را از حالت استیک خارج کنید یا از آن در برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده کنید. شایان ذکر است که برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه قبلی برای حضور در زنجیره جدید، باید به آن مهاجرت کنند و این کار اتوماتیک انجام نخواهد شد.

نحوه دسترسی کاربران سایر کیف پول‌ها به موجودی ایردراپ خود

توجه کنید که برای دسترسی به موجودی خود روی زنجیره ترا در بسیاری از کیف پول‌ها مانند تراست ولت و اتمیک باید به اطلاعیه‌های منتشر شده از صفحات رسمی این کیف پول‌ها مراجعه کنید در بسیاری از آن‌ها احتمالا نسخه به‌روزرسانی شده‌ای منتشر خواهد شد که با آپدیت کیف پول خود، می‌توانید به موجودی جدید دسترسی پیدا کنید.

برای مشاهده مقدار لونا واریز شده به آدرس کیف پول خود، می‌توانید از اکسپلورر شبکه ترا در این لینک استفاده کنید. در این صفحه شما باید آدرس کیف پول خود را در کادر وارد کرده و موجودی و تراکنش‌های اخیر آن را مشاهده کنید. ایردراپ صورت گرفته در این تراکنش‌ها قابل مشاهده خواهد بود ضمن اینکه موجودی شما نیز نشان داده می‌شود. توجه کنید که از گوشه بالا سمت راست تصویر می‌توانید شبکه مورد نظر را انتخاب کنید. شبکه جدید ترا تحت عنوان Mainnet به صورت شبکه پیش‌فرض تنظیم شده است (در صورتی که غیر از این بود mainnet را انتخاب کنید) در صورتی که قصد دیدن موجودی لونا کلاسیک را دارید از گوشه بالای سمت راست تصویر، شبکه را به کلاسیک تغییر دهید. به مثال زیر دقت کنید:

در عکس زیر موجودی لونا از زنجیره جدید ترا یک آدرس کیف پول نشان داده شده است. این کار توسط جستجوی آدرس در اکسپلورر شبکه ترا انجام شده است. در بخش بالایی صفحه و زیر قسمت Coins می‌توانید موجودی آزادشده ایردراپ تعلق گرفته به آدرستان را مشاهده کنید که برابر ۳۰٪ مقدار کل است. و در قسمت پایین زیر عبارت Vesting نیز مابقی موجودی شما نشان داده می‌شود که ۷۰٪ از مقدار کل را شامل می‌شود. در نهایت در قسمت delegations می‌توانید مشاهده کنید که لونا استیک شده شما در کدام ولیدیتور سپرده‌گذاری شده است.

تصویری از موجودی ایردراپ‌شده شبکه جدید ترا منبع: ترا
تصویری از موجودی ایردراپ‌شده شبکه جدید ترا منبع: ترا

آغاز معاملات رمزارز جدید ترا در صرافی‌ها

معاملات جفت رمزارز LUNA/USDT در صرافی بای‌بیت آغاز شده است. جالب توجه است که قیمت آغازین معامله در این صرافی ۰.۵ دلار بوده است که در عرض ۳۰ دقیقه تا ۳۰ دلار نیز افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت لونا در صرافی بای‌بیت برابر ۶.۸۵ دلار است.

نمودار قیمت لونا در صرافی بای‌بیت تایم فریم ۱۵ دقیقه
نمودار قیمت لونا در صرافی بای‌بیت تایم فریم ۱۵ دقیقه

معاملات رمزارزهای شبکه قبلی ترا با نماد LUNC و USTC در برخی از صرافی‌ها از جمله کوکوین دنبال می‌شود. در حال حاضر قیمت لونا کلاسیک در این صرافی برابر ۰.۰۰۰۱۱ دلار و استیبل کوین UST کلاسیک برابر ۰.۰۴۳ دلار است.

در این قسمت لیست صرافی‌هایی که معاملات رمزارز جدید لونا را فعال کرده‌اند، آورده شده است:

  • Bybit
  • OKX
  • MEXC
  • Kucoin
  • Gate
  • Coinex
  • Bitrue
  • Kraken
 

کدام کیف پول‌ها از لونا جدید پشتیبانی می‌کنند؟

کیف پول اتمیک (Atomic): مطابق توییت رسمی این کیف پول، پشتیبانی از شبکه جدید ترا در این کیف پول انجام خواهد شد. در حال حاضر هنوز این قابلیت به اتمیک اضافه نشده است. منتظر اطلاعیه بعدی صفحه رسمی این کیف پول باشید.

کیف پول تراست ولت (Trust Wallet): در حال حاضر رای گیری برای انتخاب شبکه ترا یا رونین در حال برگزاری است. در صورتی که آرای نهایی به نفع شبکه جدید ترا باشد، موجودی کاربران در تراست ولت نمایش داده خواهد شد. منتظر اطلاعیه بعدی صفحه رسمی این کیف پول باشید.

کیف پول ترا استیشن (Terra Station): موجودی ایردراپ کاربران در این کیف پول قابل نمایش است. کاربران می‌توانند با مراجعه به این لینک و وصل کردن کیف پول خود به آن موجودی خود را ملاحظه نمایند. توجه داشته باشید که با انتخاب mainnet-phoenix-1 از قسمت network موجودی نسخه جدید لونا خود را مشاهده می‌کنید و با انتخاب گزینه classic-columbus-5 به لونا قدیمی (لونا کلاسیک) خود دسترسی خواهید داشت. همچنین می‌توانید از قسمت Stake در سمت چپ صفحه و انتخاب ولیدیتور مورد نظر خود، موجودی جدید خود را سپرده‌گذاری نمایید.

کیف پول سیف پل (Safepal): این کیف پول هنوز هیچ‌گونه اطلاعیه‌ای در خصوص پشتیبانی از شبکه جدید ترا منتشر نکرده است. برای مشاهده اطلاعیه‌های این کیف پول می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

کیف پول کوینومی (Coinomi): این کیف پول هنوز هیچ‌گونه اطلاعیه‌ای در خصوص پشتیبانی از شبکه جدید ترا منتشر نکرده است. برای مشاهده اطلاعیه‌های این کیف پول می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

هشدار: توجه داشته باشید که در حال حاضر هیچ‌گونه توکن رپدشده‌ای برای نسخه جدید لونا در شبکه‌هایی مانند اتریوم و بایننس اسمارت چین و … وجود خارجی ندارد و در صورت برخورد با چنین مواردی آگاه باشید که این توکن‌ها جعلی هستند و برای کلاهبرداری ساخته شده‌اند. همچنین امکان تعویض نسخه‌های قدیمی و جدید لونا در حال حاضر وجود ندارد و موارد تبلیغاتی این‌چنینی نیز هدفی جز کلاهبرداری ندارند.

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه