فردا ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیت کوین منقضی می‌شود

قیمت بیت کوین همچنان در محدوده ۲۹٬۰۰۰ دلار تا ۳۰٬۰۰۰ دلار در نوسان است. روز جمعه ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد اختیار منقضی می‌شود که با توجه به قیمت روز بیت کوین، این شرایط به نفع خرس‌ها تمام می‌شود.

به گزارش و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین (BTC) طی ۱۵ روز اخیر نتوانسته است به بالاتر از سطح ۳۲,۰۰۰ دلار برسد و در حال حاضر از ابتدای سال تاکنون شاهد ۳۷٪ کاهش بوده است. اگرچه این مقدار کاهش قیمت بسیار زیاد به نظر می‌رسد، اما در مقایسه با قیمت سهام شرکت‌های فناوری حاضر در بورس آمریکا که اخیرا با کاهش شدید و ضررهای قابل توجهی مواجه بوده‌اند، کاهش قیمت‌ اخیر بیت کوین‌ آنچنان زیاد نیست.

در همین دوره ۱۵ روزه، قیمت سهام Shopify Inc به میزان ۷۶٪، قیمت سهام Snap Inc به میزان ۷۳٪، قیمت سهام نتفلیکس به میزان ۷۰٪ و قیمت سهام Cloudflare نیز به میزان ۶۲٪ کاهش داشته‌اند.

شاخص ترس و طمع نیز در تاریخ ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت) به عدد ۸ رسید که کمترین سطح این شاخص از ماه مارس ۲۰۲۰ تاکنون محسوب می‌شود. امروز این شاخص روی عدد ۱۲ قرار دارد.

معامله‌گران از این موضوع می‌ترسند که بدتر شدن شرایط اقتصاد کلان ممکن است باعث شود که سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا پناه ببرند. اطلاعات تولید صنعتی ژاپن که در تاریخ ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) منتشر شده است، کاهش ۱.۷٪ نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. به علاوه، اطلاعات صنعت خرده فروشی انگلستان کاهش ۴.۹٪ نسبت به سال ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد.

تحلیل‌های مالی در سراسر جهان، واکنش آهسته و کُند فدرال رزرو به افزایش تورم را مسبب اصلی ضعیف شدن شرایط بازار می‌دانند. در نتیجه، معامله‌گران به دنبال اجتناب از دارایی‌های پرریسک هستند و این موضوع بر قیمت بیت کوین تاثیر منفی می‌گذارد.

اکثر قراردادهای حق اختیار گاوها بالاتر از قیمت ۴۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین است

ارزش وضعیت‌های معاملاتی باز بیت کوین که در تاریخ ۲۷ می (۶ خرداد) منقضی می‌شوند ۱.۸۱ میلیارد دلار است، اما رقم دقیق کمتر خواهد بود زیرا کاهش ۲۶٪ قیمت بیت کوین در ۳۰ روز اخیر، گاوها را غافلگیر کرده است.

ارزش وضعیت‌های معاملاتی باز بیت کوین
ارزش وضعیت‌های معاملاتی باز بیت کوین. منبع: CoinGlass

نسبت قراردادهای حق اختیار خرید به فروش معادل با ۱.۳۱ است. این نسبت بیانگر ۱.۰۳ میلیارد دلار قرارداد اختیار خرید و ۷۸۵ میلیون دلار اختیار فروش است. با این حال، ۹۴٪ از وضعیت‌های خوش‌بینانه و صعودی، بی‌ارزش خواهند شد زیرا قیمت بیت کوین نزدیک به ۳۰,۰۰۰ دلار است.

اگر در تاریخ ۲۷ می (۶ خرداد) قیمت بیت کوین کمتر از ۳۰,۰۰۰ دلار باشد، گاوها فقط ۶۰ میلیون دلار قرارداد اختیار خرید در دست خواهند داشت. دلیل این اختلاف زیاد آن است که داشتن حق خرید بیت کوین‌ بر روی قیمت‌ ۳۱,۰۰۰ دلار در صورتی که قیمت اصلی کمتر از این سطح است، سودی به همراه ندارد.

خرس‌ها در آستانه کسب سود ۳۹۰ میلیون دلاری

در ادامه ۳ سناریوی محتمل را بر اساس قیمت‌ کنونی بیت کوین بیان می‌کنیم. تعداد قراردادهای حق اختیار خرید و فروش در تاریخ ۲۷ می به قیمت بیت کوین در زمان انقضای این قراردادها بستگی دارد. عدم توازن به سمت هر کدام از طرفین، می‌تواند سودهای مختلفی برای خرس‌ها و گاوها به همراه داشته باشد.

  • اگر قیمت بیت‌ کوین بین ۲۸,۰۰۰ الی ۳۰,۰۰۰ دلار باشد: ۸۰۰ قرارداد حق اختیار خرید در مقابل ۱۴,۲۰۰ قرارداد حق اختیار فروش. نتیجه نهایی ۳۹۰ میلیون دلار به سود خرس‌ها است.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۳۰,۰۰۰ الی ۳۲,۰۰۰ دلار باشد: ۲۰۵۰ قرارداد حق اختیار خرید در مقابل ۱۱,۲۰۰ قرارداد حق اختیار فروش. خرس‌ها ۲۵۰ میلیون دلار سود کسب می‌کنند.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۳۲,۰۰۰ الی ۳۳,۰۰۰ دلار باشد: ۵۶۵۰ قرارداد حق اختیار خرید در مقابل ۹۱۵۰ قرارداد حق اختیار فروش. نتیجه نهایی ۱۱۰ میلیون دلار به سود خرس‌ها است.

این تخمین‌ها سایر استراتژی‌های پیچیده سرمایه‌گذاری را در نظر نگرفته است. برای مثال، معامله‌گران می‌توانند قرارداد حق اختیار خرید خود را بفروشند و شرایط فوق را تغییر دهند. اما متاسفانه بررسی و تخمین این موارد دشوار است.

در تاریخ ۲۷ می، قیمت بیت کوین باید کمتر از ۳۰,۰۰۰ دلار باقی بماند تا خرس‌ها ۳۹۰ میلیون دلار از انقضای ماهانه آپشن‌ها سود کسب کنند. از طرف دیگر، گاوها با افزایش قیمت به بالاتر از ۳۲,۰۰۰ دلار، که رشد ۸٪ نسبت به قیمت کنونی ۲۹,۷۰۰ دلار است، می‌توانند ضررهای خود را کاهش دهند. هرچند، با توجه به شرایط نامساعد اقتصاد کلان، به نظر می‌رسد خرس‌ها در تاریخ ۲۷ می شرایط بهتری خواهند داشت.

  • آیا خرس‌ها می‌توانند قیمت بیت کوین را تا جمعه زیر ۳۰٬۰۰۰ دلار نگه دارند؟

با توجه به روند کنونی قیمت بیت کوین، شانس خرس‌ها بسیار بالا است. همچنین در صورت رشد قیمت ارز دیجیتال BTC حتی تا ۳۳٬۰۰۰ دلار، بازار آپشن به سود خرس‌ها خواهد بود.

 

 

منبع: cointelegraph


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه