بهبود پارامترهای کاردانو؛ از افزایش حجم بلاک‌ها تا رشد اکوسیستم

شرکت Input Output، توسعه‌دهنده شبکه بلاکچینی کاردانو پیشنهاد داده است اندازه بلاک‌های این شبکه با ۱۰٪ افزایش، از ۸۰ کیلوبایت در هر بلاک به ۸۸ افزایش یابد. این کار برای افزایش توان عملیاتی و بهبود عملکرد برنامه‌های غیرمتمرکز صورت خواهد گرفت.

به گزارش و به نقل از کریپتوگلوب، بر اساس مجموعه‌ای از توییت‌های منتشرشده توسط توسعه‌دهندگان کاردانو، افزایش سایز بلاک‌ها در شبکه کاردانو در گذشته، پیشرفت قابل توجهی در افزایش توان تراکنش‌ها و بهبود عملکرد برنامه‌های غیرمتمرکز داشته است. شایان ذکر است اندازه بلاک‌ها در شبکه کاردانو در ماه فوریه (اسفند)، ۱۱٪ افزایش یافت و از ۷۲ کیلوبایت به ۸۰ کیلوبایت رسید.

به گفته شرکت اینپوت اوتپوت، این ارتقا از سری بهینه‌سازی‌های برنامه‌ریزی‌شده شبکه است که در ادامه فعالیت‌ها برای بهبود مقیاس‌پذیری شبکه کاردانو صورت می‌گیرد.

توییت کاردانو

توسعه‌دهندگان اکنون قرار است عملکرد شبکه را برای یک دوره (epoch) پنج روزه نظارت کنند تا افزایش بعدی را تعیین نمایند.

رشد قابل توجه اکوسیستم کاردانو

در حال حاضر بیش از ۹۰۰ پروژه بر بستر شبکه بلاکچینی کاردانو ساخته شده است. این شبکه در ماه‌های گذشته پیشرفت بسیاری کرده است. از جمله این پیشرفت‌ها می‌توان به راه‌اندازی یک مبدل (کانورتر) ERC-20 اشاره کرد. علاوه بر این اخیرا یک پلتفرم رایانش ابری با نام IagonOfficial به شبکه کاردانو مهاجرت کرده است و از آن زمان ۵۰٪ از توکن‌های خود را از شبکه اتریوم به این شبکه منتقل کرده است.

اینپوت اوتپوت همچنین از راه‌اندازی پل میان زنجیره‌ای با نام NuFi با هدف اتصال شبکه‌های لایه یک مختلف به یکدیگر خبر داده است. این پل از یک کیف پول پشتیبانی می‌کند که در داخل خود یک صرافی درون‌ برنامه‌ای دارد و کاربران می‌توانند در آن توکن‌های کاردانو خود را با توکن‌های ERC-20 معاوضه کنند.

بازارهای NFT شبکه کاردانو نیز از دیگر پروژه‌های مستعد رشد در این شبکه هستند. لندینگ پوند (Lending Pond)، پلتفرمی است که در آن امکان وام‌گیری با وثیقه NFT فراهم شده است. این پلتفرم به تازگی در شبکه کاردانو راه‌اندازی شده است و در هفته اول راه‌اندازی بیش از ۹۰۰،۰۰۰ دلار جذب کرد. این پلتفرم همچنین از همکاری خود با صرافی غیرمتمرکز شبکه کاردانو یعنی ساندی سواپ(Sundaeswap) خبر داده است.

تعداد کیف پول‌های ایجاد شده در شبکه کاردانو در سال جاری بیش از ۵۰۰،۰۰۰ عدد افزایش یافته است. جالب است بدانید ۴۵۳،۰۰۰ عدد از این کیف پول‌ها در ۳ ماهه اول ایجاد شده‌اند.

صرافی کراکن در ماه مارس (فروردین) ۲۰۲۲ گزارشی از داده‌های آنچین کاردانو منتشر کرد. بر اساس این گزارش، چشم‌اندازها برای کاردانو همچنان روشن است چراکه تقاضا برای این شبکه در طول زمان رو به افزایش است. همچنین میزان کارمزد شبکه کاردانو از ابتدای سال تا بدین جای کار حدود ۵۱.۵٪ افزایش یافته است.

به گفته کراکن، کارمزد تراکنش‌ها راهی برای فهم میزان تقاضای یک شبکه است و بلاکچین کاردانو از نظر میزان تقاضا پیشتاز است. علاوه بر این، به زودی هارد فورکی با نام واسیل در شبکه کاردانو راه‌اندازی خواهد شد که به گفته چارلز هاسکینسون، تغییرات زیادی را برای شبکه به ارمغان خواهد آورد.

شرکت اینپوت اوتپوت خاطرنشان کرد با رشد اکوسیستم کاردانو، توسعه‌دهندگان بر ارائه مرحله مقیاس‌پذیری نقشه راه این پروژه و بهبود سرعت و ظرفیت شبکه با حفظ امنیت و تمرکززدایی متمرکز شده‌اند.

 

  • افزایش سایز بلاک کاردانو چه تاثیری بر عملکرد این شبکه خواهد گذاشت؟

بنابر ادعای این تیم، این کار موجب افزایش توان عملیاتی و بهبود عملکرد برنامه‌های غیرمتمرکز روی این شبکه خواهد شد.

  • افزایش سایز بلاک کاردانو چه تاثیری بر قیمت ADA خواهد گذاشت؟

تاثیرات مربوط به این‌گونه فعالیت‌های توسعه‌ای، در دراز مدت خود را نشان خواهد داد. زیرا با بزرگ شدن اکوسیستم کاردانو می‌توان انتظار داشت سرمایه‌های بیشتری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر بستر این شبکه جذب شوند و در مرحله بعد می‌توانیم شاهد افزایش قیمت رمزارز بومی شبکه باشیم.

 

 

منبع: کریپتوگلوب


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه