استخراج بیت‌کوین در ایالت یون‌نان چین متوقف خواهد شد

سخنگوی وزارت نیروی یون‌نان از تصمیم دولت چین برای توقف فعالیت استخراج بیت‌کوین در این ایالت تا پایان ماه ژوئن خبر داد. در متن این بیانیه آمده است: «تا پایان ماه ژوئن تمام پروژه‌های استخراج بیت‌کوین تحت بررسی دقیق قرار خواهند گرفت. هرگونه فعالیتی که بدون کسب مجوزهای لازم از برق استفاده نماید ملزم به توقف خواهد شد.»

به‌نظر می‌رسد شمار بسیاری از ماینرها فعالیت خود را خاتمه داده‌ و موجب افت نرخ هش بلاک‌چین بیت‌کوین گشته‌اند. ظاهرا سیچوآن از این قانون مستثنی است، زیرا دولت پیش از تصمیم‌گیری در این زمینه خواهان جلسه‌ای با فعالان حوزه‌ی استخراج این ایالت شده است. درواقع هیچ تصمیم اجرایی مهمی مبنی بر توقف فعالیت ماینرها در این ایالت اتخاذ نشده است. شاید تولید انبوه انرژی هیدروالکتریکی در تابستان گذشته دلیل این مصونیت است، چرا که دولت محلی سیچوآن از راه مصرف انرژی ماینرها مالیات‌های کلانی دریافت می‌نماید.

بازماندگان

فعالیت استخراج بیت‌کوین در چین به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم می‌گردد، پروژه‌های بزرگ در استان‌های سین‌کیانگ و سیچوآن و پروژه‌های کوچک‌تر در ایالت یون‌نان مستقر هستند. ممنوعیت ایجاد شده در چین ظاهرا تنها پروژه‌های کلان استخراج را هدف قرار داده است. وسعت و قدرت پردازشی این مزارع بزرگ استخراج به آنها این امکان را نمی‌دهد تا درصورت توقف فعالیت مجددا به روال عادی گذشته بازگردند.

استخراج بیت‌کوین در ایالت یون‌نان چین متوقف خواهد شد

اما پروژه‌های کوچک شانس بهتری برای ریکاوری دارند. با آرام شدن اوضاع نظارتی این واحدهای استخراج قادرند مجددا ماینرهای خود را روشن نموده و کار خود را ادامه دهند. ماینرهایی که قصد دارند در آینده در چین فعالیت کنند لازم است این ویژگی، انعطاف‌پذیری و کوچک بودن پروژه، را مدنظر قرار دهند.

مقاومت بازار کریپتو

علی‌رغم محدودیت‌های موجود، بازار کریپتوی چین واکنش عاطفی بسیار اندکی از خود نشان داده است. در گذشته چنین اخباری می‌توانست قیمت بیت‌کوین را کاملا نابود سازد.

با آنکه توقف فعالیت ماینرها موجب اختلال در نرخ هش بیت‌کوین شده است اما بازار محلی کریپتو به این موضوع واکنشی نشان نمی‌دهد. علت این امر پذیرفتن و مقابله‌ با «ترس، عدم قطعیت و تردید (FUD)» چین از سوی شهروندانش است.

منبع: کوین ایران


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه