تفاوت های بین آدرس های مختلف بیتکوین

تفاوت های بین آدرس های مختلف بیتکوین

آدرس بیتکوین چیست؟

آدرس بیت‌کوین، که به آن آدرس عمومی یا آدرس هم گفته می‌شود یک شناسه منحصربفرد است که می‌توان بیت‌کوین را به آن ارسال کرد. گاهی اوقات به این آدرس، آدرس دریافت هم گفته می‌شود و می‌تواند مبدا و مقصد پرداخت‌های بیت‌کوین باشد. می‌توانید آدرس بیت‌کوین خودتان را در اختیار دیگران قرار داده و از آنها بخواهید که به آدرس شما بیت‌کوین ارسال کنند. کار آدرس بیت‌کوین دقیقاً شبیه شماره حساب بانکی است که از آن برای ارسال، دریافت و مدیریت پول استفاده می‌کنید.

آدرس‌های بیت‌کوین منحصربفرد هستند و از 26 تا 35 کاراکتری از اعداد و حروف است تشکیل شده اند که تنها وظیفه آن ارسال و دریافت بیت کوین می‌باشد.

فرمت آدرس‌های بیت‌کوین

همانطور که چندین نسخه از پروتکل اینترنت نظیر IPv4 و IPv6 وجود دارد، فرمت های آدرس بیت کوین نیز به چندین نوع تقسیم می‌شوند. اکثر اوقات، این آدرس ها با یکدیگر تناقضی ندارند و تراکنش ها بدون مشکل در شبکه و بین کیف پول های دارای تصدی و غیر تصدی انجام می‌شود. سه فرمت آدرس بیت کوین وجود دارد که عبارتند از P2PKH و P2SH و bech32 که فقط چند ارائه دهنده خدمات کیف پول از تمام این فرمت ها پشتیبانی می‌کنند. احتمال اینکه کیف پول یا صرافی مورد نظر شما حداقل از یکی از این فرمت ها و معمولا فرمت bech32 پشتیبانی نکند وجود دارد.

یا فرمت آدرس لگاسی (Legacy) یا P2PKH

اگر آدرس بیت کوین شما با 1 آغاز می‌شود، برای مثال 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2، شما از P2PKH یا آدرس لگاسی (Legacy) استفاده می‌کنید. این فرمت آدرس اصلی بیت کوین بود و هنوز هم تا به امروز به درستی کار می‌کند. در ضمن P2PKH مخفف Pay-to-Pubkey Hash است. این عبارت به معنی “پرداخت کنید به هش کلید عمومی گیرنده” است. آدرس‌های لگاسی سازگار با سگویت (کمی پایین تر توضیح داده شده) نیستند، ولی همچنان امکان ارسال بیت کوین از یک آدرس P2PKH به یک آدرس سگویت بدون هیچ مشکلی وجود دارد. چنین احتمالی وجود دارد که زمانی که ارسال از یک آدرس P2PKH صورت می‌گیرد، کارمزد میانگین بالاتر از زمانی باشد که ارسال از یک آدرس سگویت صورت می‌گیرد؛ چون مبادلات آدرس لگاسی اندازه بزرگ‌تری دارند.

فرمت آدرس P2SH

آدرس‌های P2SH مشابه P2PKH ساخته می‌شوند ولی به جای 1، با عدد 3 آغاز می‌شود. برای مثال 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLyعبارت P2SH مخفف Pay to Script Hash به معنی “بپردازید به اسکریپت هش” است. این نوع آدرس عملکرد پیچیده‌تری نسبت به آدرس لگاسی دارد. تابع اسکریپت P2SH، عمدتاً برای آدرس‌های چندامضایی است که مشخص می‌کنند چند امضای دیجیتال برای مجاز کردن تراکنش لازم است. همچنین کاربرد این نوع آدرس برای معاملات غیربومی سگویت است که از روندی به نام P2WPKH-in-P2SH استفاده می‌کند. افراد عادی که کوین ارسال و دریافت می‌کنند، لازم نیست که نگران عملکرد پیچیده‌تر P2SH باشند. تمام آنچه اهمیت دارد این است که این نوع آدرس، پشتیبانی گسترده‌ای دارد و می‌توان از آن به منظور ارسال دارایی به آدرس‌های P2PKH و Bech32 استفاده کرد.

فرمت آدرس Bech32

آدرس های bech32 کاملا با آدرس های P2 فرق دارند. آدرس های bech32 با bc1 شروع می‌شود و به دلیل این پیشوند، بزرگتر از آدرس های لگسی یا P2SH می‌باشند. برای مثال bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq. فرمت bech32 فرمت اصلی آدرس های سگویت می‌باشند و توسط اکثر نرم افزارها و کیف پول های سخت افزاری پشتیبانی می‌شود، اما صرافی های کمی از آن پشتیبانی می‌کنند. کیف پول های لجر و کیپ‌کی (keepkey ) در حال حاضر از bech32 پشتیبانی نمی‌کنند و اگرچه اکثر صرافی ها می‌توانند به آدرس های bech32 کوین ارسال کنند اما کاربران این صرافی ها نمی‌توانند از آدرس های این فرمت کوین دریافت کنند. در حال حاضر کمتر از یک درصد بیت کوین ها در آدرس های bech32 ذخیره شده است، هرچند این عدد به تدریج در حال افزایش است.

آدرس Segwit (سگویت ) چیست؟

آدرس Segwit(سگویت ) چیست؟

Segwit مخفف عبارت Segregated Witness  می باشد. در زبان فارسی این عبارت به معنای جداسازی امضاء تراکنش ها می باشد. این طرح بر اساس از بین بردن مشکلات بیت کوین طراحی شده است. هدف های این پروژه عبارت اند افزایش ظرفیت های بلاک در شبکه بلاکچین بیت کوین و فراهم نمودن شرایطی خاص برای محافظت از انعطاف پذیری تراکنش ها.

آیا می توان متوجه نوع آدرس ( از نظر معمولی بودن و یا Segwit) شد؟

بله. آدرس های معمولی و یا سگویت مشخصه هایی دارند که شما می توانید به راحتی متوجه آنان شوید. اگر آدرسی دیدید که با عدد ” 1 ” شروع شده است بدانید که این آدرس یک آدرس معمولی است اما اگر دیدید که آدرس شما با عدد ” 3 ” و یا عبارت ”Bc1 " شروع شده است نوع آن آدرس Segwit می باشد. پس بنابراین از این طریق می توانید متوجه نوع آدرس کیف پول خود شوید. البته به این نکته توجه کنید که بیشتر آدرس هایی که با 3 شروع می شود مربوط به P2SH می شود.

مزایا آدرس Segwit

  1. کارمزد کم 
  2. اصالح تراکنش های معیوب 
  3. افزایش ظرفیت ذخیره تراکنش در بالک

آیا می توان از آدرس نوع معمولی به آدرس نوع Segwit انتقال انجام داد؟ 

بله این کار امکان پذیر است اما نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که کامزد انتقالی که از آدرس نوع Segwit انجام می شود کمتر از انتقال آدرس معمولی است.

 کلیدهای عمومی و خصوصی

 کلید عمومی شبیه به شماره کارت بانکی شما است و میتوانید برای دریافت بیتکوین آن را در  اختیار همه قرار دهید.کلید دیگر، کلید خصوصی شماست که به کلید عمومی شما متصل است  قا شبیه به رمز کارت اعتباریتان است و امکان مدیریت اما با آن یکی نیست. این کلید دقی بیتکوین هایتان را برای شما فراهم میکند.این کلید نشانگر مالکیت شما بر بیت کوین هایتان است و باید به صورت خصوصی نگه داری شود. 

آدرس های بیتکوین نسبت به حرف کوچک و بزرگ حساس هستند.

ساخت آدرس بیتکوین بسیار آسان است. در بیشتر والت های موجود قسمتی به نام  قسمت کامال “Receive“وجود دارد، که از آنجا میتوانید آدرس عمومی را دریافت کنید. این مشخص است و آماده کپی برداری است.قبل از ارسال این ادرس برای کسی یا انجام هر گونه  فعالیت مرتبطی از معتبر بودن آن مطمئن شوید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که آدرس های بیت کوین بسیار دقیق هستند و رعایت کوچک و بزرگی حروف در آنها ضروری است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آن را نوشته  باشید. حتی اگر یک حرف را اشتباه وارد کنید ، بیت کوین شما برای همیشه از بین می رود. قبل از اینکه دکمه ارسال را بزنید دو بار حتی سه بار آدرس را چک کنید.این مرحله بسیار حیاتی است چرا که تراکنش های بیتکوین غیر قابل برگشت هستند.به محض اینکه دکمه ارسال  را زدید دیگر نمیتوانید وجه ارسال شده را برگردانید. این نکته درباره ارسال بقیه کوین ها  هم صادق است. 

جمع بندی

 در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم آدرس بیتکوین که نشانه ای منحصر به فرد است  آشنا کنیم. آدرس یا همان کلید عمومی بیتکوین به 3 فرمت موجود است. که در بالا به آنها  اشاره کردیم. کاربر پس از ساخت آدرس بیتکوین که به همراه آن کلید خصوصی هم فراهم  شده است به کیف پول امنی برای مدیریت سرمایه خود نیاز دارد.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه