تاثیر ارزهای رمزپایه بر انسان و هیجانات انسانی، بیشتر از حد تصور است.

پژوهش ها نشان می دهند که تاثیر روانی ارزهای دیجیتال بر جوامع انسانی و مناسبات مالی آن، بیشتر از حدی است که پیش از این تصور می شد.

ارزهای دیجیتال یا رمزپایه هم مانند بسیاری دیگر از فناوری های در حال ظهور، اغلب به دلایل مختلف به عنوان عامل اختلال در نظر گرفته می شوند. مدافعان معتقدند که ارزهای رمزپایه معاملات مالی را تغییر خواهند داد و بر نظم اجتماعی تاثیر خواهند گذاشت.

در همین حال مخالفان بر این باورند که ارزهای دیجتال یک حباب بزرگ اقتصادی ایجاد می کنند و به عنوان مثال برای موسسات مالی بی اعتمادی بیشتری به وجود خواهند آورد.

 

هر فردی ممکن است به هر کدام از این دیدگاه ها گرایش داشته باشد و این امری طبیعی است؛ اما موضوع واضح این است که در دنیای امروز به دشواری می توانیم تاثیری را که بوروکراسی یا مراحل طولانی اداری در دنیا به وجود آورده اند، نادیده بگیریم؛ به خصوص وقتی که نحوه ی درک ما از پول و نوع رفتار و احساسات ما نسبت به آن را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

مجموعه مقالات بیت کوین

  • قسمت اول: بیت کوین زیر ذره بین؛ پول رمزنگاری شده چرا و چگونه متولد شد؟
    • قسمت دوم: بیت کوین زیر ذره بین؛ بررسی ساختار فنی و امنیت بیت کوین
    • قسمت سوم: نقاب ساتوشی ناکاموتو بر چهره چه کسی است؟
    • قسمت چهارم: بلاک چین و کاربرد آن در حوزه های مختلف

 

فهم پول دشوار و پیامدهای روانی آن زیاد است

همه ی انواع ارزها و در یک تعبیر عمومی تر، همه ی پول ها کاملا غیر طبیعی نیستند؛ با این حال ارائه ی تعریفی دقیق از آن ها از هر نقطه نظری که بخواهیم بنگریم، باز هم دشوار است. ما در اینجا نمی خواهیم وارد بحث تعاریف مختلف ارائه شده توسط کارشناسان این زمینه شویم. بگذارید در این گزارش فرض را بر این تعریف استوار کنیم که پول صرفا ابزاری است که ما از طریق آن می توانیم به طور موثر در مورد کالاها و خدمات در هر مقیاسی و اساسا هر شرایطی، دادوستد کنیم.

 

البته چنین تعریفی بسیار محدود است و همه ی مسائل را در بر نمی گیرد؛ مسائلی مانند نابرابری ثروت ، واقعیت های سیاسی که دائما نهادهای مالی را شکل می دهند، تفاوت های ظریف در دنیای تجارت، مبادلات ، بازار و سایر موارد.

 

با این حال، آنچه می توانیم از مفهوم کلی درک کنیم این است که پول روی هر یک از افراد این سیاره، در یک یا چند مورد تاثیر می گذارد. ما همواره در مورد پول صحبت می کنیم، برای آن کار می کنیم، آن را برای موارد مختلفی خرج و مصرف می کنیم و سعی داریم آن را ذخیره کنیم.

 

این روندها همانطور که احتمالا انتظار داشته باشید، پیامدهای بزرگی بر روانشناسی انسان دارند. به عنوان مثال، ثروتمندان در قیاس با سایر اقشار، اغلب به عنوان افرادی شناخته می شوند که حس همدردی کمتری با انسان های دیگر دارند.

 

ارزهای دیجیتال اثرات متفاوت و همینطور مشابهی ایجاد می کنند

ارزهای رمزپایه، همانطور که از اسم آن ها برمی آید، با وجود تفاوتشان با فرم های سنتی ارز و پول و شیوه ای که مورد استفاده قرار می گیرند، همچنان به عنوان شکلی از ارز مطرح هستند. در مورد تاثیر بر روابط رفتاری و روانشناختی، می توانیم بگوییم ارزهای دیجیتال تاثیراتی مشابه پول و ارزهای سنتی بر رفتار، احساسات و رفتارهای انسانی افراد می گذارند.

 

مواردی مانند انباشت و ذخیره ی سرمایه یا به حداکثر رساندن آن، اهدافی هستند که برای سرمایه گذاران در عرصه ی ارزهای رمزپایه در مقطع فعلی کمی جاه طلبانه می نمایند. افرادی که دارایی های خود را صرف سرمایه گذاری در زمینه ی ارزهای رمزپایه کرده اند، بسته به بالا و پایین شدن ارزش بیت کوین و اتریوم به عنوان مثال، نوسانات زیادی در سود و زیان خود تجربه خواهند کرد.

 

با این حال، ارزهای رمزپایه به وضوح دارای تفاوت هایی با پول سنتی هستند. مفهوم ذاتی ارزهای دیجیتال و شالوده ی اصلی آن ها تاحدودی به معنای اختلال در نظم اجتماعی فعلی و نحوه ی اداره موسسات مالی است؛ این ارزها به نوعی دنبال کننده ی مفهومپول مردم برای مردم هستند و همین نگرش می تواند باعث حذف برخی موسسه ها و مراکز با کیفیت عملکرد پایین شود؛ موسساتی که در مواردی مانند فساد اداری یا طرح های زیاده خواهانه دست داشته اند.

 

به هر سوی، ارزهای رمزپایه در نزد برخی با این اختلال ها بیگانه نیستند. برای نمونه، حذف واسطه ها در هسته ی این تکنولوژی جدید است و همین موضوع تضمین می کند که هر تراکنشی، نامرئی و غیر قابل رویت و همینطور غیر قابل جایگزینی یا تغییر است.

 

ارزهای رمزپایه نیز تحت تاثیر روانشناسی انسان قرار دارند

همزمان با اینکه ارزهای رمزپایه بر روانشناسی و رفتار ما تاثیر می گذارد، خود نیز تحت تاثیر انسان ها قرار می گیرند. برپایه آنچه پژوهشی توسط Gaea Solutions به ما نشان داده است، اثرات روانشناختی زیادی وجود دارد که به حرکات بازار ارزهای رمزپایه کمک می کند.

 

به عنوان مثال، ترس از دست دادن سرمایه یا شکست در سرمایه گذاری ، اغلب مردم را به سرمایه گذاری در موسساتی سوق می دهد که ممکن است واقعا ارزش درخور یا حرفی برای گفتن نداشته باشند. این همان مفهومی است که درصد قابل توجهی از رسانه های اجتماعی را نیز در سیطره ی خود دارد.

 

در عصر دیجیتال، روی مردم به طور ویژه ای سرمایه گذاری می شود؛ برای اینکه بخواهند بیشترین و بهترین اطلاعات را از هر منبعی که می توانند، به دست بیاورند. وقتی که همین روند را به بورس اوراق بهادار تعمیم دهیم، یک مقاله ی ساده که احتمالا گزارش دهنده ی تغییری مثبت در جایی است، می تواند تاثیر زیادی در سرمایه گذاری های جدید در یک سکه ی دیجیتال یا شرکتی خاص داشته باشد و باعث افزایش ارزش یا شهرت آن در عرض چند ساعت شود.

 

به طور مشابه، بازار ارزهای رمزپایه تحت تاثیر اظهارات برخی اشخاص یا نهادهای قدرتمند، به طور چشمگیری دستخوش افت یا حتی شکست شده است.

 

برای مثال، هنگامی که شایعاتی در مورد تصمیم کره ی جنوبی برای ممنوعیت خریدوفروش ارزهای رمزپایه در بازارها قوت گرفت، بسیاری از افرادی که روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده بودند، گرفتار ترس و شوکی شدید در مورد سقوط بیت کوین و از میان رفتن سرمایه شان شدند.

 

بدیهی است که انسان ها هم روی عوامل مربوط به تحولات ارزهای رمزپایه تاثیر می گذارند و به نوبه ی خود، از آن عوامل تاثیر می پذیرند. این همان روندی است که در پول سنتی و معاملات متداول همواره وجود داشته است.

 

از همین رو، چندان بیراه نخواهد بود اگر گمان کنیم ارزهای رمزپایه همچنان بر تاثیر خود روی انسان ها حتی به روش هایی دور از انتظار ادامه خواهند داد تا اینکه دیگر قادر به درک آن نباشیم. به عنوان مثال، برخی بر این باورند که ارزهای رمزپایه ما را در قیاس آنچه در سایر ارزها رخ می دهد، بیشتر به خود وابسته می کنند.

 

تاثیر ارزهای رمزپایه هنوز به خوبی درک نشده است

جنبه ی شگفت انگیز تکنولوژی هایی که ناگهان پدیدار می شوند این است که ما اغلب دقیقا نمی دانیم آیا آن ها باعث ایجاد مشکل خواهند شد یا خیر؛ حتی اگر زمان اندکی از آغاز به کارشان گذشته باشد، نمی توانیم به این سوال پاسخ دهیم.

 

ارزهای رمزپایه راه دیگری برای انجام معاملات مالی پیش روی ما گذاشته اند و اختلال آن ها در امور مالی هم اکنون واضح است؛ اما تاثیر آن ها بر روانشناسی و رفتار انسانی هنوز در حال شکل گیری است. تنها چیزی که به قطع می توانیم بگوییم این است که ارزهای رمزپایه کماکان گسترش خواهند یافت و تاثیراتشان بر انسان ها مورد بحث و توجه خواهد بود. برای روشن شدن ابعاد مختلف جریان، پژوهش های بیشتری باید در این زمینه انجام شود. 

منبع: زومیت


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه