ایلان ماسک: من ساتوشی ناکاموتو نیستم

ایلان ماسک مجددا شایعات مبنی بر اینکه او ساتوشی ناکاموتو است را تکذیب کرد.

به گزارش و به نقل از یو تودی و فوربز، ایلان ماسک میلیاردر و مدیرعامل تسلا که در سال جاری به افزایش و سقوط قیمت بیت کوین منجر شده است، به یکی از تاثیرگذارترین افراد در عرصه کریپتو تبدیل شده است. ایلان ماسک در برنامه پادکستی با لکس فریدمن (Lex Fridman) بیان کرد به عقیده او ایده‌های فردی به نام نیک زابو (Nick Szabo) که مهندس کامپیوتر و فعال در عرصه رمز ارزها است، منجر به ساخت اولین رمز ارز جهان به نام بیت کوین شده است.

ماسک در خصوص ساتوشی ناکاموتو خالق اسرارآمیز بیت کوین صحبت کرد و اذعان داشته است که هویت واقعی ناکاموتو به اندازه تکامل ایده‌هایی که به خلق بیت کوین منجر شده است مهم نیست. وی نیک زابو را به عنوان نیروی محرکه این ایده‌ها نام برده است.

مشخصا نمی‌دانم که چه کسی بیت کوین را ایجاد کرده است اما در این خصوص مردد هستم. به نظر می‌رسد نیک زابو احتمالا بیشتر از هر فرد دیگری مسئول تکامل ایده‌های بیت کوین است. وی ادعایی ندارد که ساتوشی ناکاموتو است اما به نظر می‌رسد بیشتر از هر فرد دیگری، مسئول ایده‌های بیت کوین است.

ایلان ماسک در پاسخ به این سوال که آیا ناشناس بودن هویت ساتوشی ناکاموتو یک ویژگی است یا یک نقص، گفت:

می‌توانید به تکامل ایده‌ها قبل از عرضه بیت کوین نگاه کنید و ببینید چه کسی این ایده‌ها را نوشته است. این بخش جالبی از تاریخ انسان است که یک فناوری خاص وجود دارد که خالق کاملا ناشناسی دارد.

نیک زابو به عنوان خالق بیت گلد (Bit Gold) یکی از اجداد بیت کوین و قراردادهای هوشمند دیجیتالی است که سرانجام به بخش کلیدی و مهم بلاک چین اتریوم تبدیل شده است. زابو انکار کرده که ساتوشی ناکاموتو است و در سال ۲۰۱۴ بیان کرد «شما من را با ساتوشی اشتباه گرفته‌اید اما به این موضوع عادت کرده‌ام.«

ایلان ماسک در این خصوص گفته است:

شاید تک تک افراد به اندازه تمام افرادی که در تکامل ایده‌ها حضور داشته‌اند مهم نباشند. فکر کردن درباره تاریخ و گذشته، ناراحت‌کننده است اما شاید اکثر اسامی فراموش شده باشند. به هرحال، اسامی چه سودی دارند؟ اسم‌ها فقط به ایده‌ها مرتبط هستند. اسامی اصلا به چه معنا هستند؟

ناپدید شدن ساتوشی ناکاموتو اندکی پس از عرضه بیت کوین باعث شده است که طی یک دهه اخیر، حدس و گمانه‌زنی‌هایی درباره این موضوع به وجود آید که چه کسی مسئول خلق بیت کوین و علاقه زیاد به رمزارزها است که منجر به خلق هزاران کوین مختلف شده است.

راز هویت ساتوشی ناکاموتو به بیت کوین کمک کرده است تا به عنوان یک فناوری مستقل و غیرمتمرکز توسعه یابد. خالق سایر رمزارزها نظیر ویتالیک بوترین موسس اتریوم سعی کرده‌اند تا از تاثیر بیش از حد بر روی پروژه‌های خود و افزایش متمرکزسازی اجتناب کنند.

وی در ادامه گفت قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم را متوجه نمی‌شود. قراردادهای هوشمند، قراردادهای مبتنی بر بلاک چین و خوداجرایی هستند که در صورت فراهم شدن شرایط خاص، اجرا می‌شوند. ماسک در این خصوص گفت:

من هرگز نفهمیدم قراردادهای هوشمند چه چیزی هستند. من برای فهمیدن قراردادهای هوشمند بیش از حد خنگ هستم. رویکرد کلی من نسبت به هر چیزی این است که فهم کامل و شفافی از آن داشته باشم.

ایلان در ادامه، تاخیر در تراکنش‌های بیت کوین را زیاد دانست و بیت کوین را مناسب ذخیره ارزش و ثروت نه ارزی برای انجام پرداخت نام برد. به عقیده او دوج کوین ظرفیت تراکنش بیشتر و کارمزد کمتری نسبت به بیت کوین دارد.

در حال حاضر برای انجام یک تراکنش بیت کوین باید مبلغ زیادی را به عنوان کارمزد بپردازید. بنابرین نمی‌توانید از آن برای بسیاری از کاربردها استفاده کنید. ضمن اینکه بیت کوین حتی پاسخگوی حجم بالای تراکنش‌ها نیست.

ایلان ماسک در ادامه افزود اندازه کوچک بلاک‌های بیت کوین و زمان بالای همگام‌سازی آن در سال ۲۰۰۸ به دلیل نبود زیرساخت اینترنتی مناسب، قابل قبول بوده است اما امروزه سرعت بیت کوین واقعا پایین است. او دوج کوین را برای خصوصیات ضدتورمی‌ آن ستود و دلیل آن را وجود انگیزه برای استفاده از دوج کوین دانست.

اگر یک دارایی به حد کافی خاصیت ضد تورمی داشته باشد و انتظار افزایش ارزش آن در طول زمان وجود داشته باشد، انگیزه‌ای برای خرج کردن آن وجود نخواهد داشت.

ارسال دوج کوین به فضا

مالک شرکت تسلا در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده از دوج کوین در مریخ پاسخ داد ارزی که در این سیاره استفاده شود باید متفاوت باشد زیرا با توجه به سرعت نور، همگام‌سازی تراکنش‌ها بسیار سخت خواهد بود. ماسک در ادامه پیش‌بینی کرد که ممکن است دوج کوین یا شاید سایر رمزارزها سرانجام به ارز رسمی سیاره مریخ تبدیل شوند. ماسک قبلا پروژه‌ای را پیشنهاد داده بود که طی آن، از موشک شرکت SpaceX استفاده شود تا دوج کوین را به معنای واقعی به ماه بفرستد.

به نظرم مریخ باید ارز متفاوتی داشته باشد. نمی‌دانم سیاره مریخ رمزارز خواهد داشت یا خیر، اما احتمال آن زیاد است. این رمزارز، نوعی رمزارز داخلی متعلق به سیاره مریخ خواهد بود. آینده مریخ باید در دستان مریخی‌ها باشد.

به عقیده ماسک سیستم مالی کنونی منسوخ شده است. بانک‌ها هنوز در سال ۲۰۲۱ از سرورها و دیتابیس‌ها استفاده می‌کنند و زبان متداول تجاری آن‌ها قدیمی است. دولت‌ها قادرند تا اطلاعات پولی را دستکاری کنند و پول بیشتری برای مقاصد خود چاپ کنند. بانک‌های مرکزی منابع مالی را توسط شکل نامناسب مالیاتی تامین می‌کنند. به عقیده ماسک رمز ارزها می‌توانند این مشکلات را حل کنند.

ماسک در انتها بیان کرد:

اگر شما در بیابان بدون غذا گیر افتاده باشید، تمام بیت کوین‌های جهان هم نمی‌تواند شما را از گرسنگی نجات دهد.

منبع: یوتودی


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه