بانک جی‌پی مورگان: بیت کوین، طلا را خانه‌نشین می‌کند

ظهور ارزهای دیجیتال در امور مالی به بهای کاهش سرمایه در بازار طلا بوده است. طبق گفته استراتژیست‌های بانک‌های بزرگ نظیر نیکلاس پانیجیرتزوقلو (Nikolaos Panigirtzoglou) از ماه اکتبر تاکنون سرمایه‌ها از بازار طلا خارج شده و به عرصه بیت کوین وارد شده‌اند.

این روند در بلندمدت ادامه خواهد یافت زیرا سرمایه‌گذاران سازمانی در حال ورود به عرصه ارزهای دیجیتال هستند.

پیش‌بینی جی‌پی مورگان درباره آینده بیت کوین و طلا

جی‌پی مورگان یکی از بانک‌های وال استریت است که تغییر بزرگی را در بازارهای طلا و ارز دیجیتال پیش‌بینی کرده است، زیرا محبوبیت ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی در حال افزایش است. اگر سرمایه‌گذاران حتی بخش کوچکی از سرمایه خود را از طَلا خارج کنند و به ارزهای دیجیتال اختصاص دهند، این روند مشکلاتی را برای گاوهای بازار فلزات گرانبها به وجود می‌آورد.

استراتژیست‌های جی‌پی مورگان در این خصوص بیان کرده‌اند:

پذیرش بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی تازه شروع شده است، در حالی که زمان زیادی در پذیرش طلا توسط این سرمایه‌گذاران گذشته است.

طبق گزارش جی‌پی مورگان، یکی از اوراق بهادار محبوب سازمان‌ها، Grayscale Bitcoin Trust است که از ماه اکتبر تاکنون شاهد ورود سرمایه ۲ میلیارد دلاری بوده است، در حالی که خروج سرمایه از صندوق‌های قابل معامله با پشتیبانی طلا ۷ میلیارد دلار است.

بیت کوین - طلا

محاسبات جی‌پی مورگان نشان می‌دهد بیت کوین فقط ۰.۱۸ درصد دارایی شرکت‌های خانوادگی را شامل می‌شود. این مقدار برای ETF های طلا ۳.۳ درصد است. حرکت از طَلا به سمت بیت کوین توسط این سرمایه‌گذاران به معنای انتقال میلیاردها دلار سرمایه است.

جی‌پی مورگان در این خصوص گفته است یکی از راه‌های موضوع مورد نظر، خرید یک واحد Grayscale و فروش ۳ واحد SPDR Gold Trust است.

استراتژیست‌های جی‌پی مورگان اذعان داشته‌اند: اگر این روند برای بلندمدت ادامه داشته باشد، قیمت طلا طی سالیان آتی کاهش شدیدی خواهد یافت.

تغییر در روند اختصاص سرمایه توسط سرمایه‌گذاران سازمانی هم‌اکنون نیز بر طلا تاثیرگذار بوده است. قیمت طلا با کاهش ۱.۵ درصدی از ابتدای سه ماهه جاری تاکنون به ۱۸۵۶ دلار در هر اونس رسیده است. در این بین، بیت کوین شاهد افزایش قیمت ۷۱ درصدی در سه ماهه جاری بوده است. چندین شرکت عمومی نیز طی چند ماه گذشته در بازار بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ماهیت دارایی ذخیره و دارایی قابل اطمینان در مقابل تورم را تقویت کرده‌اند.

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه