همچنان قیمت بیت کوین همگام با طلا بالا و پایین می‌شود؛ همسبتگی طلای سنتی و دیجیتال رکورد زد

بیت کوین اکنون بیش از هر زمان دیگری به پناهگاه امن سنتی دارایی‌ها یعنی طلا نزدیک شده است؛ اتفاقی که نشان از انعطاف‌پذیری بیشتر این ارز دیجیتال برای ریسک‌گریزی در بازارهای سنتی دارد.

به گزارش، داده‌های منتشرشده از سوی کوین متریکس (Coin Metrics) نشان می‌دهد که ضریب هم‌بستگی ۶۰روزه میان بیت کوین و طلا اکنون با ثبت رکورد تازه‌ای به بالاتر از ۰.۵ رسیده است.

از روزهای نخست ماه ژوییه (تیر)، همزمان با کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر دیگر ارزهای اصلی، هم‌بستگی مثبت میان بیت کوین و طلا رشد جهش‌واری را تجربه کرده است.

تنزل نرخ برابری دلار در برابر دیگر ارزها و فروش گسترده آن در بازارهای جهانی باعث شده تا ستاره بخت دارایی‌های کم‌یابی همچون بیت کوین و طلا بیشتر از همیشه بدرخشد.

نمودار هم بستگی بیت کوین و طلاهم‌بستگی بیت کوین و طلا. منبع: کوین متریکس

تقویت هم‌بستگی میان بیت کوین و طلا مهر تأییدی بر داعیه‌هایی است که می‌گویند بیت کوین ابزاری مناسب برای ذخیره ارزش و پناهگاهی امن برای حفظ دارایی‌ها است. شماری از سرمایه‌گذاران نیز بر این باورند که بیت کوین، پولی سالم و همانند طلا است.

از این رو، حساسیت بیت کوین به تغییرات قیمتی در دارایی‌های ریسکی از جمله سهام می‌تواند کاهش پیدا کند.

پیش‌تر نیز به‌رغم افت شدید بازارهای سرمایه، بیت کوین برای پنجمین روز متوالی توانست با قدرت از آستانه روانی ۱۰,۰۰۰ دلار دفاع کند.

دفاع مکرر بیت کوین از این آستانه حیاتی در صورت بهبود معیارهای درون‌زنجیره‌ای می‌توان زمینه را برای یک سیر صعودی تازه مهیا کند.

بر اساس داده‌های گلاسنود (Glassnode)، نرخ هش بیت کوین نیز با ثبت رکورد تازه‌ای به بالای ۱۵۰ اگزاهش برثانیه رسیده است. این اتفاق نشان می‌دهد که ماینرها از سقوط اخیر بهای بیت کوین و افت آن از ۱۲,۴۰۰ دلار به ۱۰,۰۰۰ دلار چندان نگران نشده‌اند.

علاوه بر این، داده‌های گلاسنود نشان می‌دهد که درصد بیت کوین‌های جابه‌جانشده طی سه سال، رکورد دوساله  ۳۰.۹۱ درصد را شکسته است.

سیمون پیترز (Simon Peters)، تحلیل‌گر حوزه ارزهای دیجیتال فعال در پلتفرم معاملاتی ای‌تورو (eToro) طی ایمیلی به رسانه‌ها نوشته است:

این [افزایش درصد بیت کوین‌های جابه‌جانشده] نشان می‌دهد ذهنیت مبتنی بر حفظ و نگه‌داری بیت کوین، گسترش یافته است.

وی افزوده است:

افت اخیر بهای بیت کوین، نشان‌دهنده وضعیت اشباع فروش است و احتمال دارد خریداران به‌زودی آستین‌های خود را برای خرید بالا بزنند.

هم‌اکنون در لحظه نگارش این مطلب، بیت کوین با افزایشی ۱.۹۷ درصدی طی شبانه‌روز گذشته در محدوده ۱۰,۳۴۷ دلار دادوستد می‌شود.

 

منبع: ارزدیجیتال


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه