معامله‌گران معتقدند به زودی ETF اتریوم راه‌اندازی خواهد شد

تحولات در بازارهای آپشن نشان می‌دهد که برخی از معامله‌گران بسیار به رشد قیمت اتریوم در سال آینده امید دارند و معتقدند ETF اتریوم به‌زودی عرضه خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، معامله‌گران اختیار یا آپشن توجه خود را به چشم‌انداز طولانی‌مدت اتریوم معطوف کرده‌اند چراکه برخی پیش‌بینی می‌کنند صندوق قابل معامله بورس (ETF) مبتنی بر این ارز احتمالاً به دنبال راه‌اندازی نخستین ETF بیت کوین در آمریکا راه‌اندازی خواهد شد.

آمار نشان می‌دهند تقاضا برای معاملات آپشن طولانی‌مدت و OTM با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت فعلی اتریوم افزایش یافته است. به گفته شرکت مستقر در سنگاپور QCP Capital، تقاضای زیادی برای قراردادهای آپشن اتریوم با قیمت ۱۵۰۰۰ دلار با تاریخ انقضای ۲۵ مارس ۲۰۲۲ وجود دارد. رقمی که بسیار با سطوح فعلی متفاوت است.

شرکت QCP Capital روز سه‌شنبه در کانال تلگرامی خود در این رابطه نوشت:

به نظر می‌رسد اگر پس از عرضه ETF بیت کوین، ETF اتریوم راه اندازی شود، با توجه به اینکه اتریوم ۲.۰ نیز در راه است توجهات به سمت اتریوم معطوف خواهد شد.

داده‌های ارائه‌شده توسط صرافی اوراق مشتقه Deribit نشان می‌دهد اختیار خرید (call options) با قیمت ۱۵۰۰۰ دلار، بیشترین سود باز را در میان تمامی قراردادهای اختیار که در ماه مارس ۲۰۲۲ منقضی می‌شوند دارند.

نمودار قراردادهای آپشن اتریوم مارس ۲۰۲۲
نمودار قراردادهای آپشن اتریوم مارس ۲۰۲۲

پلتفرم تجزیه‌وتحلیل Genesis Volatility معتقد است جریان معاملات آپشن با قیمت ۱۵۰۰۰ دلار ترکیبی از خریداران و فروشندگان بوده است. به گفته این پلتفرم، تراکنش‌های اولیه با این قیمت در تاریخ ۱۵ اکتبر با ۷۰۰ قرارداد آغاز شد و در آن زمان، سود باز تقریبا ۸۰۰۰ قرار داد بود. این رقم تا روز چهارشنبه به ۴۰,۰۰۰ قرارداد برای ماه مارس رسید.

قراردادهای آپشن اتریوم
قراردادهای آپشن اتریوم

گرگ مگادینی، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Genesis Volatility در گفتگویی با کوین دسک در این رابطه گفت:

ترکیب جریان خوب است. این بدان معناست که یک بازار واقعی دوطرفه اینجا وجود دارد و مردم در کنار پیش‌بینی ۱۵۰۰۰ دلاری نظرات خود را دارند.

بیت کوین دیروز پس از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز نخستین صندوق قابل معامله بورس آتی به اوج جدیدی رسید. برخی از فعالان بازار امیدوارند ETF اتریوم نیز تایید شود و به افزایش قیمت کمک کند.

حداقل پنج درخواست برای راه‌اندازی ETF اتریوم تا بدین جای کار وجود دارد که ازجمله آنها می‌توان به ETF مبتنی بر قرارداد آتی شرکت VanEck و ProShares اشاره کرد.

استفان کولیکن، مدیرعامل و مدیر ارشد مالی شرکت سرمایه‌گذاری اتر کپیتال در این رابطه گفت:

با راه‌اندازی ETF بیت کوین، این اطمینان حاصل شده که ETF اتریوم نمی‌تواند چندان دور از ذهن باشد. هر دو دارایی دیجیتالی غیرمتمرکز هستند و اتر از نظر قانونی پیچیده‌تر از بیت کوین نیست.

برخی انتظار دارند ETF مبتنی بر اتریوم تا پایان سال جاری راه‌اندازی شود.

تری گریگز، مدیرعامل شرکت GSR در این رابطه اظهار داشت:

ETF اتریوم امسال قطعا راه‌اندازی خواهد شد و قطعا برای اتر صعودی خواهد بود. علاقه شدید به ETF بیت کوین بحث‌هایی را در جامعه مدیریت سرمایه‌گذاری به وجود آورده که طیف وسیعی از آلت کوین‌ها را دنبال می‌کند.

داده‌ها نشان می‌دهد معامله‌گران نیز بر این رویداد اتفاق‌نظر دارند. طی سه روز گذشته، بازار  OTC متمرکز بر سازمان‌های پارادایم متوجه موضع صعودی مشتریان خود بر اتریوم به ویژه با حجم معاملات و قراردادهای آپشن برای نوامبر، دسامبر و مارس سال آینده شده است.

قراردادهای آپشن، ابزارهای پر ریسکی هستند که به خریدار حق خرید یک دارایی را پس از مدت‌زمانی مشخص با قیمتی از پیش تعیین‌شده مشخص می‌کند. با این حال، هیچ اجباری برای این کار وجود ندارد. قراردادهای اختیار خرید (call option) حق خرید را به معامله‌گر اعطا کرده و قرارداد اختیار فروش (put option) حق فروش به او می‌دهد.

پاتریک چو، مدیر فروش در شرکت پارادایم در مصاحبه‌ای با کوین دسک گفت:

آنچه می‌بینیم پیش‌بینی‌های صعودی برای حرکت بیشتر تا پایان سال و ماه مارس سال آینده است.

نمودار قراردادهای آپشن Call و Put اتریوم
نمودار قراردادهای آپشن Call و Put اتریوم

شرکت QCP Capital همچنین خاطرنشان کرد که نوسانات ضمنی (IV) طولانی‌مدت از اواخر هفته گذشته بیش از ده درصد افزایش یافته است. نوسانات ضمنی انتظار سرمایه‌گذاران از نوسانات قیمت در یک دوره خاص را بیان می‌کند و هرچه تقاضا برای قراردادهای آپشن بیشتر شود، IV بیشتر افزایش خواهد یافت که به معنی قیمت‌های بالاتر برای قراردادهای آپشن Call و Put است.

داده‌های Skew نشان می‌دهد تقاضای سه‌ماهه و شش‌ماهه برای قراردادهای آپشن فروش در هفته گذشته منفی بوده است که بیانگر این است که تقاضای قوی‌تری برای قراردادهای آپشن خرید وجود دارد.

اما همه هنوز نسبت به راه‌اندازی ETF اتریوم در کوتاه‌مدت متقاعد نشده‌اند. سوی چانگ، مدیرعامل شرکت CF Benchmarks پیش‌بینی می‌کند این محصول اواسط سال ۲۰۲۲ به بازار وارد شود. به عقیده وی، ETF اتر پیش از راه‌اندازی به نقدینگی قوی‌تری نیاز دارد.

تا روز سه‌شنبه، مقدار سرمایه قفل‌شده در قراردادهای آتی در صرافی‌های مشتقات بالغ بر ۱۰.۴ میلیارد دلار است. برای مقایسه، ارزش دلاری قراردادهای بیت کوین در همان روز ۲۵ میلیارد دلار بوده است.

منبع: coindesk


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه