رییس کل بانک مرکزی: به زودی فعالیت آزمایشی رمزارز ملی آغاز خواهد شد

رییس کل بانک مرکزی از فعالیت آزمایشی رمز ارز ملی (CBDC) در آینده نزدیک خبر داد و گفت کمیته مشترکی بین دولت و مجلس اصلاح قانون بانک مرکزی را به سرانجام مقصود می‌رسانند.

به گزارشو به نقل از خبرگزاری فارس، علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی امروز (یکشنبه ۲۵ مهر) بعد از حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگوی تلویزیونی درباره جزییات این نشست اظهار داشت در این نشست گزارشی از بازار ارز، حوزه کلان اقتصادی و نظام بانکی در کمیسیون به نمایندگان ارائه شد.

وی افزود:

اعضای کمیسیون اقتصادی و رییس آن تاکید بر آن داشتند که بایستی کمیته‌های مشترکی درباره موضوعات مدنظر مجلس و دولت برای رفع مشکلات تشکیل شده و برای رفع معضلات به سرانجام برسیم.

وی خاطرنشان کرد:

اصلاح قانون بانک مرکزی و اصلاح پولی و بانکی مدنظر مجلس یازدهم است که هم اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است اما مقرر شد که قانون اصلاح بانک مرکزی با هماهنگی کمیسیون اقتصادی مجلس بیشتر مدنظر باشد و پیگیری شود. به همین دلیل مقرر شد ظرف مدت مشخصی نظر این کمیسیون در این باره جمع بندی شود تا کمیته مشترکی در این باره تشکیل شده تا کار به سرانجام برسد.

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: نیاز است که قانون بانک مرکزی به روز شده و مشکلات رفع شود.

صلاح آبادی گفت:

رمزارزها از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد این در حالی است که ما در سطح دنیا شاهد رمز ارزهای ملی و رمز ارزهای خارجی هستیم که مقرر شد کارگروهی مشترک در این باره تشکیل شده تا تکلیف همگان درباره رمز ارزها مشخص شود و نظر کشور در باره رمزارز به صراحت بیان شود.

وی در ادامه افزود:

رمزارز ملی در آینده نزدیک و با بررسی‌هایی که بانک مرکزی انجام داده رونمایی خواهد شد که البته مقرر شد این رمزارز به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کند، این در حالی است که در دنیا فقط چند کشور هستند که رمز ارز ملی دارند.

تقویت پول ملی با تشکیل کارگروه‌های اصلاح قانون بانک مرکزی و رمزارزها

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کارگروه اصلاح قانون بانک مرکزی، کارگروه رمزارزها و کارگروه قوانین و احکام مربوط به ریال بین دولت و مجلس خبر داد و گفت با این کار پول ملی تقویت شده و نظارت بر نظام بانکی افزایش پیدا خواهد کرد.

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  در تشریح جزییات این نشست اظهار داشت:

در این جلسه با حضور رییس کل بانک مرکزی مقرر شد سه کارگروه تخصصی اصلاح قانون بانک مرکزی، کارگروه رمزارزها و کارگروه قوانین و احکام مربوط به ریال بین دولت و مجلس تشکیل شود.

منبع: خبرگزاری فارس


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه