معرفی و بررسی انواع تتر در دنیای رمزارزها

اگر به سرمایه‌گذاری یا معامله در بازار ارزهای دیجیتال علاقه مند هستید، باید با جهان استیبل کوین‌ها آشنا شوید. یکی از محبوب ترین استیبل کوین‌ها، رمزارز تتر (USDT ) می باشد که در دسته رمزارزهای پایدار قرار دارد. هر تتر معادل یک دلار آمریکا در نظر گرفته می‌شود اما قیمت آن در بازار معمولا کمی بیش از یک دلار است البته گاهی اوقات این برابری ممکن می باشد به دلیل عرضه و تقاضا، کمی نوسان داشته باشد، اما نمی‌توان از این نوسانات انتظار سودآوری داشت. حال این رمزارز به دلیل محبوبیتی که دارد، توسط کاربران ارز دیجیتال بسیار استفاده می‌شود. به همین علت شرکت تتر از این رمزارز در شبکه‌های مختلف بهره می‌برد تا نیاز تمام کاربران را برآورده نماید. از پرکاربردترین شبکه‌ها را میتوان به بیت کوین (امنی)، اتریوم، ترون و بی‌ان‌بی چین اشاره نمود. پارس بیتی ارجمند در مقاله ارز دیجیتال تتر چیست؟ به طور مفصل درباره رمزارز تتر (Tether) صحبت نموده ایم، حال در این مقاله از پارس بیت، قصد داریم ضمن بررسی مسیر تکامل این رمزارز، انواع تتر را معرفی نموده و تفاوت‌های آن‌ها را بررسی و درباره نکات مهم پیرامون هرکدام صحبت خواهیم نمود.

فهرست مطالب

 • نگاهی کوتاه به تعریف اولیه
 • انواع تتر و شبکه‌های مختلف USDT
 • تتر امنی
 • تتر اتریوم یا تتر ERC-20
 • دلیل برتری تتر اتریوم نسبت به تتر امنی
 • تتر ترون یا تتر TRC-20
 • تتر EOS
 • مقایسه کارمزد انواع تتر ERC-20 و TRC-20
 • مقایسه سرعت تراکنش انواع تتر ERC-20 و TRC-20
 • کلام آخر

 

 • نگاهی کوتاه به تعریف اولیه

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین یا رمزارزهای پایدار به دسته ای از ارزهای دیجیتال می گویند که ثبات ارزش آنها وابسته به عوامل خارجی مثل طلا یا ارز فیات است. به عنوان مثال، تتر یکی از شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های استیبل کوین است که ارزش آن به دلار آمریکا بستگی دارد.  هدف از ایجاد استیبل کوین ها علاوه بر ایجاد ثبات قیمت برای سرمایه‌گذاران بهره بردن از ویژگی معاملات بین المللی و ذخیره ارزش آن است.

  تتر چیست ؟

تتر (USDT ) یک ارزدیجیتال مبتنی بر بلاک چین می باشد که در دسته رمزارزهای پایدار قرار دارد. هر تتر معادل یک دلار آمریکا در نظر گرفته می‌شود اما قیمت آن در بازار معمولا کمی بیش از یک دلار است. دلیل این اختلاف وجود کارمزد تامین تتر می باشد. ایده راه‌اندازی رمزارزی که پشتوانه‌ای داشته باشد، اولین بار در سال ۲۰۱۴ مطرح شد؛ در آن زمان، سرمایه‌گذاران در دوران رکود، برای حفظ ارزش سرمایه خود، دارایی‌های دیجیتالی خود را به دلار فیزیکی تبدیل می‌کردند.

این اقدام، باعث می‌شد تا همین میزان سرمایه از بازار رمز‌ارزها خارج شود. پس راه‌اندازی تتر برای جلوگیری از کاهش حجم بازار با استقبال سرمایه‌گذاران رو‌به‌رو شد.

 • انواع تتر و شبکه‌های مختلف USDT

رمزارز تتر با نماد USDT،‌ ابتدا روی بلاک چین بیت کوین با استفاده از پروتکل Omni Layer ساخته شد، اما شرکت توسعه‌دهنده‌ این استیبل کوین، Tether Limited، آن را روی شبکه‌های دیگری نیز منتشر نمود. برخی از شبکه‌هایی که از ارز دیجیتال تتر پشتیبانی می‌ نمایند، عبارت‌اند از: امنی، اتریوم، الگوراند، ایاس، سولانا، ترون، بیت کوین کش، بایننس اسمارت چین، پالیگان، اولانچ، آربیتروم و اپتیمیسم. در ادامه مناسب‌ترین شبکه‌ها برای خرید و فروش و جابجایی ارز دیجیتال تتر و ویژگی‌های انواع تتر را معرفی می نماییم.

 • تتر اُمنی (Omni) یا تتر بیت کوین

کاربر ارجمند اولین نوع از انوع تتر، تتر امنی بر روی شبکه بلاکچین بیت کوین قرار دارد و با استفاده از پروتکل  Omni Layer ساخته شده است. پروتکل Omni Layer سامانه‌ای می باشد که امکان ساخت رمزارزهای منحصر‌به ‌فرد را فراهم می‌ نماید. این تتر، نخستین نسخه تتر بود، در سال ۲۰۱۴ با نام Realcoin عرضه و پس از مدت کوتاهی به تتر تغییر نام داد. هزینه‌های انتقال USDT Omni، به خاطر هزینه‌های بالا در انجام تراکنش‌ها بر بستر بلاک چین بیت کوین، نسبتاً بالا بود و به همین دلیل هم این روزها تعداد بسیار کمی از کاربران از آن استفاده می نمایند.

 • تتر اتریوم یا تتر ERC-20

دومین نوع از انواع تتر، تتر اتریوم یا تتر ERC-20  می باشد. مشکلات موجود در شبکه اُمنی باعث شد تا در سال ۲۰۱۷، توسعه‌دهندگان تتر، شبکه‌ای دیگر را برای خرید و فروش و انتقال تتر انتخاب نمایند؛ بلاک چین اتریوم که کاربرد‌ها و سرعت بسیار بالایی داشت، انتخاب بعدی آن‌ها بود و از آنجا که توکن‌های ساخته شده روی شبکه اتریوم، از استانداردی به نام ERC-20 استفاده می‌ نمیاند، این نوع از انواع تتر هم با نام تتر ERC-20 یا USDT ERC-20 شناخته می‌شود.

 • دلیل برتری تتر اتریوم نسبت به تتر امنی

مهم‌ترین برتری تتر اتریوم نسبت به تتر اُمنی، سرعت بالا و کارمزد‌های پایین‌تر آن می باشد. استقبال از تتر ERC-20 به حدی بالا بود که سرمایه‌گذارها و صرافی‌ها تا آخر سال ۲۰۱۹، تقریبا اکثر تتر‌ها را از شبکه اُمنی خارج نموده و به شبکه اتریوم انتقال دادند.

 • تتر ترون یا تتر TRC-20

شبکه اتریوم تا سال ۲۰۲۰، می‌توانست به خوبی تمام نیاز‌های تتر را پوشش دهد، اما هم‌زمان با روی کار آمدن پروژه‌های دیفای (DeFi) در این شبکه و محبوبیت آن‌ها در میان جامعه ارز دیجیتال، کارمزد شبکه اتریوم افزایش پیدا کرد! همین موضوع باعث شد تا توسعه‌دهندگان تتر دوباره به فکر بلاک چینی جدید برای استیبل کوین خود باشند؛ آن‌ها بلاک چین ترون (Tron) را انتخاب نمودند که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را به کمک رمزارز بومی خود، یعنی TRX، فراهم می‌ نماید

استاندارد توکن‌های موجود در بلاک چین ترون از الگوریتمی به نام TRC-20 پیرومی می‌ نماید، به همین دلیل هم به این نوع تتر، تتر TRC-20 یا USDT TRC-20 می‌گویند. این نوع از انواع تتر سرعت بیشتر و کارمزد کمتری نسبت به شبکه اتریوم داشت و امکان راه‌اندازی ایردراپ و پاداش‌دهی در ازای نگهداری رمزارز‌های ERC-20 را نیز فراهم می‌نماید.

 • تتر EOS

تتر ای او اس یا EOS، یکی از جدیدترین و کامل‌ترین انواع تتر است که اولین در سال ۲۰۱۹ عرضه شد. ادعا می‌شود که در این نوع تتر، کارمزد نقل و انتقالات تراکنش‌ها حذف شده و بالاترین حد سرعت انجام تراکنش را ارائه می‌دهد. البته، باید در نظر داشته باشید که این نوع از انواع تتر به‌تازگی راه‌اندازی شده و ممکن می باشد هنوز نسبت به دیگر انواع تتر، مشکلاتی داشته باشد.

 • مقایسه کارمزد انواع تتر ERC-20 و TRC-20

کارمزد تتر ERC-20 معمولاً حدود ۳۰سنت به ازای هر تراکنش می باشد، در حالی که کارمزد تتر TRC-20 معمولاً برای هر تراکنش برابر با ۰٫۰۱ سنت محاسبه می‌شود؛ شبکه ترون کارمزدهای پایین‌تری نسبت به شبکه اتریوم دارد. البته توجه داشته باشید که کارمزدهای تتر می‌تواند بسته به عوامل مختلفی مانند حجم شبکه و زمان متفاوت باشد. لذا به طور کلی کارمزدهای تتر TRC-20 بسیار پایین‌تر از کارمزدهای تتر ERC-20  به شما رمی آیند.

اگر به دنبال روشی مقرون‌به‌صرفه برای انتقال تتر هستید، تتر TRC-20 گزینه بهتری می باشد. با این حال، اگر به دنبال استفاده از تتر در برنامه‌های غیرمتمرکز هستید، ممکن است لازم باشد از تتر ERC-20 استفاده نمایید

 • مقایسه سرعت تراکنش انواع تتر ERC-20 و TRC-20

تتر ERC-20 معمولاً در عرض چند دقیقه، اما تتر TRC-20 معمولاً در عرض چند ثانیه تأیید می‌شود؛ چرا که شبکه ترون کارآمدتر از شبکه اتریوم است. دقت داشته باشید که سرعت تراکنش‌های تتر می‌تواند بسته به عوامل مختلفی مانند حجم شبکه و زمان انجام تراکنش متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، سرعت تراکنش تتر TRC-20 بسیار سریع‌تر از سرعت تراکنش تتر ERC-20 است. در نهایت، بهترین نوع تتر برای شما به نیازهای‌تان بستگی دارد، اما به طور کلی اگر به دنبال روشی سریع برای انتقال تتر هستید، تتر TRC-20 گزینه بهتری است.

 • مقایسه امنیت انواع تتر در ERC-20 و TRC-20

امنیت تتر ERC-20 و TRC-20 به طور کلی یکسان می باشد. با این حال، برخی از تفاوت‌های جزئی در مورد این دو نوع از انواع تتر وجود دارد. تتر ERC-20 روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود که شبکه بلاک چینی عمومی و غیرمتمرکز بوده، هیچ شخص یا نهادی آن را کنترل نمی‌ نماید و همه تراکنش‌ها در آن به صورت شفاف ثبت می‌شوند.

تتر TRC-20 روی بلاک چین ترون اجرا می‌شود که آن‌ هم شبکه بلاک چینی عمومی و غیرمتمرکز است. با این حال، شبکه ترون از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی‌شده یا DPoS استفاده می نماید که در مقایسه با الگوریتم اجماع سهام (PoS) به‌ کار رفته در شبکه اتریوم، مقیاس‌پذیری بالا، صرفه اقتصادی و امنیت بیشتری را برای این شبکه به ارمغان می‌آورد.

 در نتیجه، برخی از کارشناسان معتقد هستند که تتر TRC-20 از نظر امنیتی کمی بهتر از تتر ERC-20 است، اما این تفاوت بسیار جزئی بوده و هر دو نوع تتر بسیار ایمن در نظر گرفته می‌شوند.

 • کلام آخر

کاربر گرامی هما‌ن‌ طور که در این مقاله همراه ما بودید، تتر نوعی ارز دیجیتال می باشد که برای دنبال‌ نمودن ارز فیات دلار طراحی شده و هر واحد از تتر (USDT)، معمولا با یک دلار آمریکا برابری می‌ نماید.

در این مقاله انواع تتر موجود را معرفی و دو نوع پرکاربرد آن را از منظر سرعت، هزینه و امنیت با هم مقایسه نمودیم. پس از خواندن این مطلب، بی‌شک به این موضوع فکر می‌کنید که کدام یک از انواع تتر برای انجام تراکنش‌های این ارز دیجیتال بهتر می باشد یا چگونه می‌توان تفاوت هریک از آن‌ها را تشخیص داد.

پارس بیتی ارجمند، شما کدام از انواع تتر را برای انجام تراکنش های خود انتخاب می نمایید؟

 • پرسش‌های متداول

 1. انواع تتر کدام است؟

تتر اُمنی (Omni) یا تتر بیت کوین، تتر اتریوم یا تتر ERC-20، تتر ترون یا تتر TRC-20 و تتر EOS مهم‌ترین انواع تتر موجود هستند.

 1. تتر اُمنی (Omni) یا تتر بیت کوین چیست؟

تتر اُمنی (Omni Tether) اولین نسخه از انواع تتر می باشد که روی شبکه بلاک چین بیت کوین عرضه شده است، اما به دلیل کارمزد بالا و سرعت پایین، امروزه دیگر کاربردی ندارد.

 1. تتر ERC-20 برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر می باشد یا تتر TRC-20؟

اگر به دنبال روشی مقرون‌به‌صرفه و سریع برای انتقال تتر هستید، تتر TRC-20 گزینه بهتری می باشد، اما برای استفاده از تتر در برنامه‌های غیرمتمرکز باید از تتر ERC-20 استفاده نمایید

 1. تتر را از کجا خریداری نماییم :

پارس بیتی ارجمند شما میتوانید بعد از ثبت نام و طی نمودن مراحل احراز هویت، ثبت سفارش خرید تتر همراه با کارمزد صفر را در پارس بیت ثبت نمایید.
خرید تتر با کارمزد صفر در پارس بیت 

 

محصولات مرتبطدیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه