بلوک پیدایش بیت کوین

امروزه ارزهای دیجیتال زیادی در هر صرافی ارز دیجیتال از جمله سامانه تبادلات پارس بیت لیست شده و قابل معامله است. یکی از عبارت‌های متداولی که درباره ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین آنها به گوش ما آشنا است، بلاک آفرینش یا جنسیس بلاک است. حتما سوالات زیادی درباره این بلاک در ذهن شما هم نقش بسته است.
  • جنسیس بلاک چیست ؟
جنسیس بلاک یا بلوک پیدایش نامی است که برای اولین بلاک یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین استخراج شده است. یک بلاک چین شامل مجموعه‌ای از اصطلاحاً بلاک‌هایی است که برای ذخیره اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که در شبکه بلاک چین رخ می‌دهد استفاده می‌شود. هر یک از بلاک‌ها حاوی یک هدر منحصربه‌فرد است و هر بلاک ازاین‌قبیل با هش هدر بلاک خود به‌صورت جداگانه شناسایی می‌شود.
این بلاک‌ها لایه‌بندی می‌شوند؛ یکی روی دیگری که پایه آن بلوک پیدایش است و تا زمانی که به انتهای زنجیره بلاک رسیده و توالی کامل شود، ارتفاع می‌دهند. لایه‌ها و تاریخچه عمیق هر دنباله یکی از مواردی است که یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را بسیار ایمن می نماید.
  • بیت کوین چیست :
بیت کوین به‌عنوان باارزش‌ترین محبوب‌ترین و اولین ارز دیجیتال جهان شناخته می‌شود که می‌تواند بدون نیاز به واسطه، از طریق زنجیره بلوک بیت‌کوین به صورتِ همتا به همتا ارسال یا دریافت شود. ویژگی های اصلی بیت کوین یعنی غیرمتمرکز بودن، شفافیت و عدم امکان دستکاری در آن، دستاورد مهمی در برابر دارایی های امروزی به حساب می‌آیند که مسیر را برای شکل جدیدی از نظام اقتصادی در آینده باز مینماید.
  • بلوک پیدایش بیت کوین
نحوه عملکرد بلاک اولیه
از نظر فنی، عدم اتصال و ارجاع بلاک اولیه به یک بلوک پیش از آن، یعنی مقدار «هش بلاک قبلی» برابر صفر قرار داده شده و در واقع، هیچ داده‌ای پیش از نخستین بلاک شبکه پردازش نشده است. اما دیگر بلوک‌ها دارای شماره متوالی هستند که با 1 (و گاهی اوقات 2 در صوتی که جنسیس بلاک شماره 1 باشد) شروع شده و دارای یک «هش قبلی» معادل هش بلاک پیش از خود خواهند بود.
سپس هش بلاک جنسیس به تمام تراکنش‌های جدید در یک بلوک جدید افزوده می‌شود. این ترکیب برای تولید هش منحصربه‌فرد بلوک کاربرد دارد و این فرآیند تا زمان اضافه شدن تمام بلاک‌های جدید به بلاک چین تکرار خواهد شد.
علاوه بر این، شماره‌ای که برای اشاره کردن به بلوک‌ها استفاده می‌شود، «ارتفاع بلاک (Block Height)» نام دارد.
چرا جنسیس بلاک یکی از مهم‌ترین ارکان بلاک چین است؟
بدون وجود بلاک پایه و اولیه، اعتماد ماینرها به یک بلاک چین و دانستن زمان آغاز آن دشوار خواهد بود در واقع نبود آن کاملا نشدنی است. البته از نظر تئوری، هیچ نیاز واقعی به وجود بلاک صفر در شبکه نیست، اما برای داشتن یک نقطه شروع‌کننده که همه افراد به آن اعتماد داشته باشند، حضور آن ضروری است.
همانگونه که تمام زنجیره‌های فیزیکی باید با یک حلقه فیزیکی واحد شروع شوند، بلاک پیدایش نیز همان حلقه واحد و اول ما محسوب می‌شود. می‌توانید این بلوک را شبیه به فونداسیون و پِی یک ساختمان در نظر بگیرید؛ ساختمان بدون داشتن یک نقطه آغازین مستحکم فرو می‌ریزد. حتی می‌توانید بلاک 0 را همانند نقطه شروع یک مسابقه تصور کنید. اگر هر ماینری کار خودش را از هر جایی که دوست داشت شروع می‌کرد، هیچ نقطه اجماع و پایه‌ای هم برای اعتماد وجود نداشت.
بلوک پیدایش بیت کوین برای اولین بار در 13 دی استخراج شده است.

محصولات مرتبطدیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه